Dodany: 08.09.2023 16:03|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zagłosuj na BiblioNETkową książkę września!

Czas na pierwsze powakacyjne głosowanie na BiblioNETkową książkę miesiąca! Zobaczcie listę propozycji do tego wyróżnienia i oddajcie głos do 14 września!

Przypominamy, że motywem zgłoszonym przez ewę1207 jest egzotyczna wyprawa. Poniżej prezentujemy zgłoszone przez Was tytuły - każdy użytkownik serwisu może oddać głos na 3 z nich:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Czekamy na głosy w komentarzach pod tym wpisem do 14 września do końca dnia. Więcej o zabawie BiblioNETkowa książka miesiąca przeczytacie tutaj: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023.

Propozycje w kolejności alfabetycznej (z uzasadnieniem):

1. 20 000 mil podmorskiej żeglugi (Verne Jules (Verne Juliusz)) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Druga [propozycja] jest o wiele starsza, a podróż całkowicie fikcyjna, ale tak przekonująco obmyślona, że całe lata marzyłam o tym, aby podobną odbyć. I wciąż jeszcze mogąca czegoś nauczyć, choć pewnie nieco się pozmieniały wiadomości z zakresu systematyki flory i fauny, których autor szczodrze udziela.

2. Aku-Aku: Tajemnica Wyspy Wielkanocnej (Heyerdahl Thor) (zgłasza: Losice)
Wyprawa na najbardziej samotną wyspę świata i jej tajemnice. Kamienne figury "długouchych"- kogo przedstawiają i kto je wzniósł? Liczne pytania i śmiałe, "urzekające" teorie. Jedna z ulubionych książek moich młodych lat .... która i dzisiaj często mi towarzyszy .... chociaż wiele "urzekających" teorii nie oparło się wynikom współczesnych badań ,,,,

3. Astronauci (Lem Stanisław) (zgłasza: Losice)
Wyprawa na Wenus w porywającej SF Stanisława Lema z 1951 roku.

4. Autostopem przez Galaktykę (Adams Douglas) (zgłasza: mchpro)
Podróż ekstremalnie egzotyczna. Fantastycznonaukowa komedia absurdu.

5. Dal: Listy z Afryki minionej (Kydryński Marcin) (zgłasza:Marylek)
Podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie: na podstawie zachowanej korespondencji osób prywatnych, konkretnie starych pocztówek, próbuje autor zrekonstruować nie tylko życie w niegdysiejszej Afryce i podróże po niej, ale też ludzkie emocje im towarzyszące i, ogólnie, to co do owych podróży doprowadziło I ich skutki. Nie jest to obraz różowy dla "białego człowieka", oj nie. To podróż poprzez pytania o istotę człowieczeństwa.

6. Fiasko (Lem Stanisław) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Cóż może być bardziej egzotycznego nad podróż przez lata świetlne kosmicznej pustki na spotkanie z obcą cywilizacją? I to tak (również) egzotyczną, że porozumienie okazuje się być praktycznie niemożliwe…

7. Gringo wśród dzikich plemion (Cejrowski Wojciech) (zgłasza: OlimpiaOpiekun BiblioNETki)
Nie wiem jak to się dzieje, że słuchać pana WC nie mogę, ale czytanie jego książek podróżniczych to wielka przyjemność. Autor ma dar, on nie pisze, on opowiada, gawędzi, pokazuje. Wszystko w jego książkach jest plastyczne, niesamowite, egzotyczne, duszne.

8. Łowcy przygód w dalekich krainach: Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie (Schulz Raimund) (zgłasza: jolietjakeblues)
(o obu zgłoszonych prpozycjach) Obie książki są cudownym prezentem dla dojrzałych czytelników, którzy w latach młodości zaczytywali się w literaturze przygodowo-podróżniczej. Obie pozycje to popularnonaukowa formuła historycznych opowieści o odkryciach nieznanych lądów, odwadze człowieka, tajemnicach za horyzontem, ale także dramatach, które przywiodły ze sobą eksploracje.

9. Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Dzieło genialnie płodnej wyobraźni, a także wybitnego talentu rysowniczego. Opowieść o wyprawie do miasta, gdzie książki żyją, potrafią być niebezpieczne – a także potrafią zaprowadzić na wyprawę do niezwykłych podziemi, które wypełnia szelest papieru i istot z nim powiązanych.

10. Nic nie zdarza się przypadkiem (Terzani Tiziano) (zgłasza: Marylek)
Podróż po wielokroć egzotyczna: nie tylko fizycznie, gdy Włoch z urodzenia, a obywatel świata z wyboru wybiera się na Daleki Wschód w poszukiwaniu nadziei - leku na ciężką chorobę, ale też podróż mentalna, bo różnorodność napotkanych przez niego postaw życiowych, odmiennych od tych, znanych w kulturze Zachodu jest rozliczna, zadziwiająca.

11. Okrążmy świat raz jeszcze: Przygód część pierwsza (Perkitny Tadeusz) (zgłasza: Valaya)
O podróży przyjaciół dookoła świata odbytej niemal sto lat temu. Czytając zwariowane perypetie Tadeusza Perkitnego i Leona Mroczkiewicza na krańcach świata, człowiek się zastanawia, ale jak to możliwe w ogóle było takie podróżowanie: bez pieniędzy, GPS, komórki, wygód, zaklepanej miejscówki, bez wiedzy na temat miejsc, w które się udawali, za to z "drewnianą kamerą z miechem długim na pół metra, pudłem ciężkich jak nieszczęście klisz (...), ciepłą i zimną bielizną, tudzież golitkiem, szczotką do zębów i kubkiem". Książka napisana z humorem, a akcja pyszna i toczy się wartko.

12. Pionierzy: Powszechna historia eksploracji (Fernández-Armesto Felipe) (zgłasza: jolietjakeblues)

13. Pokolenie Kolosów: 15 historii na 15-lecie (Tomza Piotr) (zgłasza: ilia )
Kolosy to Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które są największym festiwalem podróżniczym w Europie odbywającym się co roku w Gdyni. W tej szalenie interesującej książce Piotr Tomza przedstawia 15 historii ludzi owładniętych pasją, pasją przez duże "P". Nie zważają oni na to, że czasem brak pieniędzy, że mówi się im, iż to co zamierzają jest niewykonalne lub nawet głupie. Mają swoje marzenia, twierdzą, że nasza planeta wbrew pozorom ma jeszcze nieokryte zakątki i wyruszają je odkryć. Realizują marzenia, a nie siedzą w kącie i marudzą - chciałbym/chciałabym... ale się boję, na pewno się nie uda, więc po co ryzykować. Gdy czegoś pragniemy trzeba po to sięgać.

14. Przesunąć horyzont (Wojciechowska Martyna) (zgłasza: OlimpiaOpiekun BiblioNETki)
Martyna Wojciechowska zwiedziła większość świata. Pokonuje cały czas swój lęk, swoje zmęczenie i ból. Potrafi pisać fascynująco o wyprawach i o ludziach tam spotykanych. Dlaczego akurat ta książka? Bo tutaj wszystko jest zawarte: daleka podróż, wędrówka, pokonywanie kilometrów, swojego strachu, zmęczenia, a także piękno świata, gór.

15. Przygody Sindbada Żeglarza (Leśmian Bolesław (właśc. Lesman Bolesław)) (zgłasza: idiom1983)
Pasjonująca, tchnąca magiczną mocą czarodziejskiej baśni, przepełniona bogactwem i mądrością Wschodu, opowieść o niezwykłych przygodach kupca i podróżnika Sindbada Żeglarza, genialnie odmalowana przez Leśmiana, w znakomitym poetyckim młodopolskim stylu.

16. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd: Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 (Nowak Kazimierz) (zgłasza: Valaya)
Relacja z samotnej podróży rowerowej po Afryce odbytej w latach trzydziestych XX w. Opisuje zakątki Czarnego Lądu, tubylców, ich problemy, swoje wyzwania i przemyślenia.

17. Samsara: Na drogach, których nie ma (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) (zgłasza: ewa1207)
Byłam i jestem pełna podziwu dla samotnych podróżników, takich, co to pakują plecak, biorą nie za wiele kasy i wyruszają po przygodę. O takiej podróży przez Azję opowiada Tomek Michniewicz, a robi to ze swadą i wciągająco, aż chce się wyruszyć jego śladem.

18. Stan zdumienia (Patchett Ann) (zgłasza: fugare)
O tym, że podróże służbowe mogą prowadzić do amazońskiej dżungli. Powieść zapewnia również czytelnikowi osiągnięcie wymienionego stanu.

19. W 80 dni dookoła świata (Verne Jules (Verne Juliusz)) (zgłasza: idiom1983)
Opowieść o najsłynniejszym podróżniku w historii literatury, który przemierzając świat, poznając liczne egzotyczne kultury i odkrywając wiele prawd o sobie i o świecie, odnajduje to, co w życiu najpiękniejsze i najcenniejsze: wielką miłość i wiernych przyjaciół!

20. Wyprawa Kon-Tiki: Tratwą przez Pacyfik (Heyerdahl Thor) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Moja jedna propozycja to książka, której nie mam ocenionej, bo ją czytałam tak bardzo dawno, że nie umiałabym z czystym sumieniem ocenić, choć pamiętam, że czytałam z dużą ciekawością. Opowiada ona o wyprawie egzotycznej, która była po pierwsze prawdziwa, a po drugie niewątpliwie bardzo oryginalna ze względu na użyty środek komunikacji (i na odwagę pomysłodawcy).

21. Z panem Biegankiem w Abisynii (Brandys Marian) (zgłasza: fugare)
W katalogu jako cykl: Z panem Biegankiem w. Wspomnienia Mariana Brandysa z bardzo egzotycznej podróży do Egiptu, Sudanu i Abisynii, czyli Etiopii.