Dodany: 06.09.2023 16:03|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytamy i polecamy! | Wrzesień: "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"

Premierowa odsłona zabawy "Czytamy i polecamy!" zakończona! We wrześniu spośród zgłoszonych przez BiblioNETkowiczów książek wybraliście "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak jako pozycję, którą warto dodać do swojej listy do przeczytania. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółowych wyników.

Przypomnijmy, że założeniem zabawy było poszerzanie czytelniczych horyzontów i wybieranie na podstawie uzasadnienia książek, których nie czytaliśmy, a które chcielibyśmy przeczytać w przyszłości. Chłopki: Opowieść o naszych babkach (Kuciel-Frydryszak Joanna) były propozycją zgłoszoną przez Srebrną Wilczycę, która w taki sposób rekomendowała tę lekturę innym:

Dużo osób ma zaburzone postrzeganie społeczeństwa polskiego między I a II wojną światową. Widzi się ten czas kształtowany w dużej mierze przez literaturę i film jako nieustające bale, rauty, przyjęcia w których uczestniczą piękne panie i panowie z klasy średniej i wyższej, nie mający w zasadzie większych zmartwień... Ale była jeszcze ta najniższa warstwa z której wywodzi się znaczna część obecnej populacji, jeśli nie większość. Dużo z nas ma przodków żyjących kiedyś na wsi. A nie była to wieś sielska anielska, choć i taka też się zdarzała. Zazwyczaj za młodu nie interesujemy się historią naszej rodziny, a gdy przychodzi czas że pragniemy się czegoś dowiedzieć, często okazuje się, że wszyscy którzy mogliby nam o niej opowiedzieć już nie żyją. Książka Joanny Kuciel-Frydryszak opisuje życie kobiet wiejskich w czasach dwudziestolecia międzywojennego (głównie). Na podstawie pamiętników, spisanych wspomnień i rozmów z potomkami tych kobiet. Przybliża nam ten zapomniany świat. Jest to gorzka lektura. Niektóre historie są wstrząsające. Każdy powinien przeczytać tę książkę. Zwłaszcza osoby wiecznie narzekające i twierdzące jak to teraz jest źle. Gdyby żyły w tamtych czasach i prowadziły życie takie jakie miały w większości kobiety na wsi, może doceniliby współczesny świat i możliwości jakie oferuje. Można wszystko. Trzeba tylko chcieć i coś robić w tym kierunku, a nie tylko narzekać.

Kto z Was sięgnie po "Chłopki" w nadchodzących tygodniach? Czy zamierzacie przeczytać tytuły, na które oddaliście głos w naszej nowej zabawie? Dajcie znać w komentarzach!

A za interesujący pomysł dzielenia się książkowymi rekomendacjami w takiej formie bardzo dziękujemy BiblioNETkowiczce Ewie. :-)

Wyniki głosowania: "Czytamy i polecamy!" - wrzesień 2023:

1. Chłopki: Opowieść o naszych babkach (Kuciel-Frydryszak Joanna) - 36 pkt.
2. (ex aequo) Naprawić przyszłość: Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat (Napiórkowski Marcin) - 15 pkt.
2. (ex aequo) Opowieści niesamowite: Literatura francuska (antologia; Apollinaire Guillaume (właśc. Kostrowicki Wilhelm Apolinary), Balzac Honoré de (Balzak Honoriusz), Barbey d'Aurevilly Jules Amédée i inni) - 15 pkt.
4. (ex aequo) Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik) - 14 pkt.
4. (ex aequo) Porządek dnia (Vuillard Éric) - 14 pkt.
6. Terry Pratchett: Życie z przypisami (Wilkins Rob) - 12 pkt.
7. (ex aequo) Kierunek zwiedzania (Wicha Marcin) - 11 pkt.
7. (ex aequo) Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina) - 11 pkt.
9. (ex aequo) Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa (Doderer Heimito von) - 10 pkt.
9. (ex aequo) Sucha biała pora (Brink André) - 10 pkt.
11. Geografia szczęścia (Weiner Eric) - 8 pkt.
12. Krótko i szczęśliwie: Historie późnych miłości (Romaniuk Agata [dziennikarka]) - 7 pkt.
13. (ex aequo) O czasie i wodzie (Magnason Andri Snær) - 6 pkt.
13. (ex aequo) Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver) - 6 pkt.
15. (ex aequo) Bonobo i ateista: W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych (Waal Frans de) - 5 pkt.
15. (ex aequo) Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki (Szumowski Marcin) - 5 pkt.
15. (ex aequo) Strefa mroku (Fernández Nona) - 5 pkt.
18. (ex aequo) Cabin Porn: Podróż przez marzenia – lasy i chaty na krańcach świata (Leckart Steven, Klein Zach) - 4 pkt.
18. (ex aequo) Dzieje Tewji Mleczarza (Szolem Alejchem (Szulem-Alechem, Szolem-Aleichem; właśc. Rabinowicz Szołem)) - 4 pkt.
20. (ex aequo) Kucając (Stasiuk Andrzej) - 3 pkt.
20. (ex aequo) Mój brat strażnik (Carteron Marine) - 3 pkt.
20. (ex aequo) Światło ukryte w mroku (Cameron Sharon) - 3 pkt.
23 (ex aequo) Gareth Jones: Człowiek, który wiedział za dużo (Wlekły Mirosław) - 1 pkt
23 (ex aequo) Inflacja: Wróg publiczny nr 1 (Hazlitt Henry) - 1 pkt
23 (ex aequo) Justyna (Durrell Lawrence) - 1 pkt
23 (ex aequo) Kształt ruin (Vásquez Juan Gabriel) - 1 pkt
26. (ex aequo) #WstydźSię!: O jednej z najbardziej niedocenianych sił rządzących światem (Ronson Jon) - 0 pkt.
26. (ex aequo) Martwy sad (Gorzka Mieczysław) - 0 pkt.
26. (ex aequo) Ostatni raz (Flatland Helga) - 0 pkt.
26. (ex aequo) Ostatnia minuta: Pieszo przez antropocen (Ulanowski Tomasz) - 0 pkt.
26. (ex aequo) Szyty na miarę (Kuchcińska Marta) - 0 pkt.
26. (ex aequo) Waleczne z gór: Nieznane historie bohaterskich kobiet (Puścikowska Agata) - 0 pkt.

Zachęcamy do obserwowania czytatki ze wszystkimi propozycjami: Czytamy i polecamy! - wszystkie propozycje.

Użytkownik: ewa1207 10.09.2023 19:18 napisał(a):
Głosowałam na

1. Chłopki: Opowieść o naszych babkach (Kuciel-Frydryszak Joanna) - jest już na czytniku i czeka,
2 Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik) - w trakcie czytania. Zaczęłam od tej, bo ma dalsze części, które do wtorku mogę kupić w dobrej promocji i muszę zdecydować, czy to zrobić :).
3. Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa (Doderer Heimito von) - czekam, aż przyjdą z allegro. To znaczy normalnie już by były, ale zaliczyły po drodze przygodę, zrobiły skok w bok, a ja dostałam poradnik o przedszkolu! Ale to nic, martwi mnie raczej, czy dam radę czytać tak wydane, bo odwykłam od papieru, a od starych wydań to już zupełnie. Naprawdę przydałoby się wznowienie.

A Wy jakie macie plany w związku z naszym wspólnym wyborem albo z własnymi głosowaniami?
Użytkownik: jolekp 10.09.2023 19:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Głosowałam na 1. Chłop... | ewa1207
"Zaczęłam od tej, bo ma dalsze części, które do wtorku mogę kupić w dobrej promocji i muszę zdecydować, czy to zrobić :)"

Ja już prawie kończę trzecią. Daj znać, czy się spodobało, bo czuję presję :).
Użytkownik: ewa1207 10.09.2023 23:33 napisał(a):
Odpowiedź na: "Zaczęłam od tej, bo ma d... | jolekp
Na razie jest dobrze :)
Jedynie trochę przeszkadza mi, że co akapit zmienia się podmiot. Jeśli tak będzie cały czas, to może przywyknę.
Użytkownik: Kakyuu 12.09.2023 11:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Premierowa odsło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja, zgodnie ze swoim oddanym głosem, zaczęłam od Chłopki: Opowieść o naszych babkach (Kuciel-Frydryszak Joanna) i na razie jest bardzo dobrze. :)
Użytkownik: Valaya 12.09.2023 14:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Premierowa odsło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zaczęłam od Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki (Szumowski Marcin) już w trakcie głosowania, bo... lubię misie. Pan leśniczy Nóżka nie zaleca jednak nazywać niedźwiedzi misiami, gdyż są to dzikie i niebezpieczne zwierzęta, o czym przeciętny turysta często zapomina. Ciekawa i ciepła opowieść o bieszczadzkim nadleśnictwie, zwierzętach, roślinach, ludziach, ich wzajemnych relacjach, jak i przywiązaniu do rzeczonych niedźwiedzi, wilków, i całej tamtejszej fauny.

Teraz czytam biografię Terry'ego Prattcheta. Od razu czuć kto tłumaczył. Styl pana Cholewy jest niepowtarzalny.
Użytkownik: Valaya 12.09.2023 14:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaczęłam od Niedźwiedzica... | Valaya
* Pratchetta, oczywiście.
Użytkownik: lutek01 28.09.2023 00:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Premierowa odsło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Autorka tej książki to pani Joanna Kuciel-Frydryszak.
Proponuję poprawić.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 28.09.2023 08:57 napisał(a):