Dodany: 01.08.2023 11:58|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETkowa książka sierpnia - zgłoś swoje propozycje!

Czas na sierpniowe wybory BiblioNETkowej książki miesiąca. W pierwszym etapie czekamy na Wasze propozycje nawiązujące do motywu przewodniego, którym tym razem będzie... pierwsza miłość.

W lipcu zwyciężyła propozycja zgłoszona przez dot59Opiekun BiblioNETki i to ona wybrała dla Was temat sierpniowych wyborów. Będzie nim pierwsza miłość:

PIERWSZA MIŁOŚĆ - jakże często, choć nie zawsze, nadchodząca w okresie wakacyjnym; jakże często, choć też nie zawsze, przydarzająca się w wieku nastoletnim, kiedy jesteśmy pełni marzeń, wiary w świat i ludzi. Jest parę pięknych, a co najmniej ładnych książek opowiadających o tym uczuciu - niech więc przemówią i przypomną, jak to bywa.

Zachęcamy do zgłaszania propozycji nawiązujących do motywu do 6 sierpnia do końca dnia.

Przypominamy: w pierwszym etapie zabawy odbywa się wyłącznie zgłaszanie książek - wraz z uzasadnieniem, w jaki sposób nawiązują do motywu przewodniego. Można zgłosić maksymalnie dwie propozycje. Nie ma potrzeby popierania lub głosowania na konkretne tytuły - wszystkie propozycje przechodzą do kolejnego etapu, w którym będzie można oddać głosy na 3 wybrane kandydatki.

Zachęcamy do obserwowania czytatki poświęconej wyborom książki miesiąca w 2023 roku: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.08.2023 12:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
I od razu zgłaszam swoje dwie propozycje:

Zawsze jakieś jutro (Wieczerska Janina) - bo opowiada o uczuciu jeszcze dziecinnym i jednostronnym, ale dobrym dla rozwoju emocjonalnego samej bohaterki, by w końcu zostawić jej nadzieję na przyszłość

Tabliczka marzenia (Snopkiewicz Halina) - przykład na to, że "kto się czubi, to się lubi", a także na to, że zakochanie bywa bodźcem do pozytywnych zmian w życiu.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.08.2023 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Eleonora i Park (Rowell Rainbow) Niedawno przeze mnie skończona – historia młodzieńczej miłości pół-Azjaty Parka i rudowłosej Eleonory (Big Red), która nieszablonowym strojem i zachowaniem przykrywa problemy rodzinne (patchworkowa rodzina, matka pod butem paskudnego alkoholika). Bardzo przyjemna lektura, delikatnie punkowa, empatyczna i z ciekawymi zwrotami fabularnymi.

2. Wszystkie jasne miejsca (Niven Jennifer) Znów historia o nieoczekiwanym pierwszym wzajemnym uczuciu: szkolnej gwiazdeczki i szkolnego dziwaka. To opowieść dla młodzieży o miłości, ale nie takiej szablonowej, tylko niezwykle trudnej, bo naznaczonej zmaganiem z chorobą duszy – depresją. To także opowieść dla dorosłych – o tym, że zarówno dzieci, jak i nastolatki borykają się z problemami wewnętrznymi, które doprowadzić mogą do tragedii.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.08.2023 22:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Ptaki ciernistych krzewów (McCullough Colleen) - podobno każda miłość jest pierwsza, a tę powieść nominuję za miłość Maggie do Ralpha.

2. Zimna Góra (Frazier Charles) - tę książkę nominuję za miłość Ady i Inmana oraz jego pełen trudów powrót z wojny do niej.
Użytkownik: idiom1983 01.08.2023 23:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Beren i Lúthien (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel))

Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych w literaturze, o sile uczucia pięknej Luthien Tinuviel, w której żyłach płynęła krew Elfów i Majarów do śmiertelnego człowieka Berena. Inspirowana prawdziwym uczuciem Tolkiena do swojej żony Edith. Imiona Berena i Luthien wykuto na płytach nagrobnych małżeństwa Tolkienów.

2. Słodka przynęta (McEwan Ian)#

Jedyna w swoim rodzaju opowieść o przenikaniu się polityki i literatury, o walce rząd dusz poprzez finansowanie zaangażowanej politycznie kultury, o agentce MI6, którą śmiało można nazwać anty-Jamesem Bondem i o Wielkiej Brytanii, której potężne imperium kolonialne odeszło do przeszłości, a teraz musi ona, jako beneficjent i ubogi krewny spróbować zintegrować się z EWG, jeśli chce pozostać liczącym się graczem w światowej geopolitycznej układance.
Użytkownik: fugare 02.08.2023 14:14 napisał(a):
Zgłaszam:
- Kronika wypadków miłosnych (Konwicki Tadeusz)

Zakochać się latem 1939 roku - czy można znaleźć bardziej niefortunny moment na pierwszą miłość? Piękna, ale smutna historia o czasie, ludziach i miejscach minionych. Rozgrywa się "za pięć dwunasta" na Wileńszczyźnie, w cieniu zbliżającej się wojny. Wiersz Zuzanny Ginczanki "Maj 1939" kojarzy mi się bardzo z klimatem tej książki i pierwszą miłością Aliny i Wicia.

"Raz wzbiera we mnie nadzieja,
raz jestem niespokojna.
Zbyt wiele rzeczy się dzieje –
coś przyjdzie: miłość lub wojna.

Są znaki, że przyjdzie wojna:
kometa, orędzia, mowy.
Są znaki, że przyjdzie miłość:
serce, zawroty głowy.."
Użytkownik: mchpro 02.08.2023 15:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam Romeo i Julia (Szekspir (Shakespeare William)) - o czym to jest, każdy chyba wie.
Użytkownik: Vemona 03.08.2023 11:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Kłamczucha (Musierowicz Małgorzata) - jako przykład, do czego mogą być zdolne nastolatki zakochane po raz pierwszy i jak na nie takie uczucie wpływa.
Użytkownik: jolietjakeblues 04.08.2023 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. O miłości, która zmienia człowieka straszliwie... Klaudiusz i Messalina (Graves Robert)

2. Pierwsze kochanie w najtragiczniejszych z możliwych czasów... Rok 1984 (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
Użytkownik: ilia 05.08.2023 18:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Moja propozycja to Ronja, córka zbójnika (Lindgren Astrid). Uzasadnienie - "Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim lesie, w którym żyją dzikie konie oraz okrutne Wietrzydła, Szaruchy i Mgłowce. Początkowa wrogość Ronji i Birka przemienia się w przyjaźń, a potem w miłość. Czy dzięki sile tego uczucia uda im się doprowadzić do pojednania zatwardziałych zbójników?" (z okładki)
Użytkownik: ewa1207 06.08.2023 14:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proponuję Miłość w czasach zarazy (García Márquez Gabriel) za nadzieję, jaką daje zakochanym, którzy pokochali pierwszą nieszczęśliwą miłością, bo to historia o pierwszej miłości, która nie skończyła się od razu happy endem, ale nie wygasła, tylko latami czekała na swój czas.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 06.08.2023 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proponuję Pamiętnik (Sparks Nicholas)
"Pamiętnik" to historia miłosna odczytywana przez starszego pana kobiecie chorej na Alzheimera. Historia pierwszej miłości, która miała gorzki posmak, a jednak była piękna.

Smaczku dodaje tej historii to, że jest oparta na faktach, a dokładniej na historii miłosnej dziadków żony autora.
Użytkownik: fugare 06.08.2023 18:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Postanowiłam zgłosić jeszcze jedną książkę. Domagalik Janusz ma w swoim dorobku kilka spełniających warunki konkursu. Wybrałam Koniec wakacji (Domagalik Janusz).
Powrót do lat 70. i prowincjonalnego miasteczka. Dla Jurka to koniec wakacji spędzany w rodzinnym domu i spotkanie z warszawianką Elżbietą. Pierwsza miłość i pierwsze dorosłe problemy.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 07.08.2023 10:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na sierpnio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czas na finał! Na swoje książkowe faworytki możecie zagłosować do czwartku tutaj: BiblioNETkowa książka sierpnia - głosowanie