Dodany: 31.10.2022 20:12|Autor: yyc_wanda

Przeczytane: Q4, 2022

PAŹDZIERNIK
The Latecomer – Korelitz Jean Hanff (US/NY-2022); ocena: 3,5
Historia bogatej rodziny Oppenheimerów z Nowego Jorku. Poznajemy ich od momentu poznania się rodziców, potem małżeństwo, trudności z koncepcją, prowadzące do zapłodnienia invitro, przybycie na świat trojaczków, ich dorastanie, studia na różnych uczelniach, nowe znajomości, otwarcie na nowe idee i religie. Jednym słowem rozbudowana saga rodzinna. Problem tylko w tym, że tak niesympatycznej rodziny w literaturze jeszcze nie spotkałam. Stosunki między rodzicami są poprawne, ale chłodne, trojaczki od najmłodszych lat z trudem się tolerują, z upływem czasu chcą tylko być jak najdalej od siebie. Brak więzi, brak zainteresowania, chęć całkowitego odseperowania się od rodziny, to ich motto życiowe. Z trudem brnęłam przez tę powieść, od której wiało chłodem; z trudem zmuszałam się do spędzania czasu z rodziną, której nie brakowało niczego oprócz miłości, której członkowie byli jak grupa obcych ludzi, zmuszonych żyć po jednym dachem. Nie wiem jaki cel miała autorka, by stworzyć tak depresyjny i odstręczający obraz rodziny. Choć w tej powieści były ciekawe momenty, całość zniesmaczyła mnie do tego stopnia, że nie planuję już więcej spotkań z twórczością tej autorki.
Goodreads: średnia ocena: 4,07 / ilość ocen: 10.809

The Winter Sea – Kearsley Susanna (Can/ON-Scotland-2008); ocena: 4,5
Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – współcześnie i na przełomie lat 1707/1708, gdy Szkocja przygotowywała się do powstania, mającego na celu osadzenie na tronie króla Jakuba VIII, przebywającego w tym czasie na emigracji we Francji. Główną narratorką jest Carrie, kanadyjska autorka powieści historycznych, która przyjechała do Szkocji z krótką wizytą, jednak decyduje się zostać dłużej i tu kontynuować pisanie swej powieści. Głównym motywem jest bliskość zamku Slains, którego mieszkańcy odgrywali niepoślednią rolę w planowanym buncie. Zwiedzając zamek Carrie czuje dziwną i niewytłumaczalną więź z tym miejscem, jakby było jej już dobrze znane. Co więcej, nawiedzają ją obrazy z przeszłości, a pisanie książki staje się odkrywaniem dawno przebrzmiałych wydarzeń.
Romans, historia i zjawiska paranormalne to rozpoznawalne atrybuty pisarstwa Susanny Kearsley. Dokładny research i przywiązanie do szczegółów historycznych są największą atrakcją jej powieści. W „The Winter Sea” spotykamy galerię postaci historycznych, które miały wpływ na wydarzenia z roku 1708. Naprawdę zadziwiające jest jak zgrabnie autorka splata losy fikcyjnych bohaterów z tymi postaciami, nie naruszając przy tym historycznej rzeczywistości. Choć fikcyjny romans Sophie i Johna nie rozpalił mojej wyobraźni, to cała otoczka historyczna zapadła mi głęboko w pamięć i chętnie poszukam innych powieści lub książek non-fiction, opisujących wydarzenia z tego okresu.
Goodreads: średnia ocena: 4,10 / ilość ocen: 63.068

LISTOPAD
Stoickie ścieżki życia: Od Zenona do Marka Aureliusza (Holiday Ryan, Hanselman Stephen) (US/LA/New Orleans-2020); ocena: 6
Zbiór króciutkich biografii 26 przedstawicieli stoicyzmu, począwszy od założyciela tego nurtu w filozofii, Zenona z Kition, do jej najwybitniejszgo wyznawcy i praktykanta, Marka Aureliusza. Kompilacja wiedzy o filozofii stoickiej na tle historii starożytnej Grecji i Rzymu.
B-netka: średnia ocena: 6 / ilość ocen: 1
Goodreads: średnia ocena: 4,04 / ilość ocen: 3.860

Recenzja: ABC filozofii stoickiej

Życie po życiu (Moody Raymond A.)(US/Georgia-1975); ocena: 3,5
Klasyk w literaturze opisującej NDE, czyli doświadczenie bliskiej śmierci. Dr Raymond Moody przeprowadził setki rozmów z pacjentami, którzy przeżyli śmierć kliniczną. Ich doświadczenia były zadziwiająco do siebie podobne. Stąd też wniosek – życie po życiu isnieje.
Niewątpliwie prekursorskie badania Dr Moody wpłynęły na nasze przemyślenia i zainteresowanie tematem śmierci. Któż nie chciałby wiedzieć, co nas czeka po „drugiej stronie”? Za to tylko należy mu się nasza wdzięcznosć. Za to, że osoby, które doświadczyły NDE, coraz częściej i bez obaw o ostracyzm, zwierzają się ze swych przeżyć na forum publicznym. Za to, że możemy poznać fascynujące historie indywidualnych osób. Tej perspektywy jednak brakło mi w „Życie po życiu”. Prawdopodobnie jest to niesłuszny zarzut, bo książka dr Moody miała za zadanie rozbudzić ciekawość tematem NDE i tak też się stało. Wydana po raz pierwszy w 1975 roku była zapewne rewelacją. Ale czytana 50 lat póżniej, jest zaledwie kolekcją bardzo do siebie podobnych zpisów wizji doświadczanych podczas śmierci klinicznej. Trochę to było męczące przedzierać się przez te same opisy i podobne do siebie relacje. Stąd też moja niska ocena. Jednak sam temat NDE z perspektywy indywidualnej bardzo mnie interesuje. I to dzięki dr Moody, tego rodzaje publikacje są dziś popularne i łatwo dostępne.
B-netka: średnia ocena: 3,87 / ilość ocen: 426
Goodreads: średnia ocena: 4,10 / ilość ocen: 9.814

O psie, który jeździł koleją (Pisarski Roman (pseud. Wolski Józef)) (Pol-1967); ocena: 6
Piękna opowieść o psie Lampo. Wzruszyła mnie przy pierwszym czytaniu lata temu. Teraz też sprawiła, że zakręciła mi się łza w oku. Cieszy mnie to, że książka jest ciągle lekturą w szkole podstawowej i następne pokolenia dzieci mają okazję poznać przygody Lampo i jego wielkie serce.
B-netka: średnia ocena: 4,61 / ilość ocen: 2,451
Goodreads: średnia ocena: 3,82 / ilość ocen: 4,453

GRUDZIEŃ
Klara i słońce (Ishiguro Kazuo) (UK/Eng-2021); ocena: 4,5
Klara jest Sztuczną Przyjaciółką, zabawką-robotem, jedną z tych, jakie rodzice kupują swoim nastoletnim dzieciom. Jej rolą będzie opiekować się i towarzyszyć swojej przyszłej właścicielce. Póki co, Klara jest w sklepie i przez wystawowe okno obserwuje zewnętrzny świat. Przygląda się przechodniom, obserwuje ich zachowanie i od podstaw buduje swoją wiedzę na temat interakcji międzyludzkich. Klara zasilana jest energią słoneczną, stąd też jej wielki respekt dla „boga-słońca”.
W końcu nadchodzi długo wyczekiwany dzień, w którym Klara zostaje wybrana przez odwiedzającą sklep dziewczynkę jako SP i przenosi się do jej rodziny. Tu dalej kontynuuje swoje obserwacje, wyciąga wnioski i stara się być jak najlepszą pomocą i towarzyszką dla swojej właścicielki.
Cała powieść napisana jest z punktu widzenia Klary. Narracja jest bardzo prosta, obserwacje fragmentaryczne, a historia rodzinna pełna niedomówień. Wiemy tylko to, co wie Klara, wydarzenia z przeszłości owiane są tajemnicą, zachowanie osób często niezrozumiałe. Ale Klara, dla której lojalność jest najwyższą wartością, stara się jak może znaleźć rozwiązanie dla problemów, które nie całkiem rozumie, a zaledwie przeczuwa. Zadaje więc pytania trochę naiwne, zaskakujące w swej prostocie, a jednocześnie świadczące o prawidłowej ocenie sytuacji.
Klara jest wyjątkowym robotem. Z każdym dniem spędzonym przy boku Josie rozwija się jej świadomość, jej orientacja i wrażliwość. Przez pryzmat jej doświadczeń patrzymy na ludzi z przyszłości, przyszłości tak bliskiej, że właściwie ociera się o teraźniejszość i w wielu aspektach jest rozpoznawalna. Ta powieść budzi niepokój, choć zagrożenie chwilowo zostało usunięte. Do czasu następnej pandemii.
B-netka: średnia ocena: 4,35 / ilość ocen: 89
Goodreads: średnia ocena: 3,77 / ilość ocen: 233,505

500 Great Books by Women – Bauermeister Erica, Jesse Larsen, Holly Smith and other contributors; (USA-1994); ocena: 4,5
(własna półka)
To jest książka, która ma stałe miejsce na moim nocnym stoliku. Kiedy jestem zbyt zmęczona, by czytać coś poważniejszego lub, gdy po skończonej lekturze nie mogę się zdecydować na następną pozycję, „500 Great Books” jest tą odskocznią, która pozwala mi na relaks i wypełnia lukę pomiędzy jedną lekturą a następną. Książka ta składa się z 500 krótkich, jednostronicowych recenzji, które zebrane są w 21 grupach tematycznych. Mamy więc pozycje różne gatunkowo: o rodzinie, przyjaźni, o artystkach, pionierkach, o dorastaniu, o starzeniu się i wiele innych. Na końcu książki jest kilka indeksów: według tutułu, autora, daty wydania, kraju, a także według gatunku, co ułatwia nawigację i znalezienie interesujących nas tytułów.
„500 Great Books by Women” przeczytałam na wyrywki, od deski do deski, a teraz znów idę po kolei, starając się zwracać uwagę na interesujące mnie pozycje (tak jakbym nie miała wystarczającej liczby polecanek z innych źródeł). Różnorodność książek zebranych w tym zbiorze – tematyczna, gatunkowa, geograficzna, historyczna – jest ogromna. Najstarszą wymienioną pozycją jest „Confession of Lady Nijo”, pamiętnik japońskiej arystokratki, żyjącej na przełomie XIII/XIV wieku. Najnowsze tytuły są z roku 1993, gdyż był to ostatni rok przed wydaniem książki i tu kończył się research autorek tego zbioru.
„500 Great Books by Women” ma dwa poważne mankamenty. Pierwszym z nich jest rok wydania 1994, co oznacza brak literatury współczesnej z ostatnich 30 lat. Trudno jednak winić o to autorki. To tylko mój czytelniczy niedosyt, który każe mi się użalać na ograniczenie tematu. Chciałabym więcej literatury współczesnej, która jest nie tylko bardziej na czasie, ale też łatwiej dostępna. Wiele tytułów z tego zestawu jest już nieosiągalnych w bibliotekach.
Drugim mankamentem jest brak w tym zestawie mojej ulubionej książki: Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret). To ominięcie wydaje mi się celowe. Czyżby już w latach 90. ubiegłego wieku polityczna poprawność kazała ignorować ten tytuł? Nie wiem, ale dla mnie jest to niewybaczalne faux pas. No bo jak to, jest Jane Austen, są wszystkie trzy siostry Brontë, jest Edith Wharton, Harper Lee, są wszystkie bardziej i mniej znane nazwiska pisarek, a brakuje tylko Margaret Mitchell. Za to niedopatrzenie lub celowe ominięcie obniżam ocenę o pół punktu.
Ale nie oznacza to, że się na książkę obraziłam. Dalej trzymam ją pod ręką, na nocnym stoliku i często do niej zaglądam. Bo czytanie recenzji, poznawanie nowych tytułów, robienie list „do przeczytania” to moja pasja – kto wie czy nie większa niż czytanie samych książek.
Goodreads: średnia ocena: 3,94 / ilość ocen: 181

Światło ukryte w mroku (Cameron Sharon) (US/Tennessee-Poland-2020); ocena: 6
Ta powieść, oparta na autentycznych wydarzeniach, jest dowodem na to, że życie układa bardziej nieprawdopodobne scenariusze, niż ludzka wyobraźnia. Opowieść o Stefanii Podgórskiej, która podczas niemieckiej okupacji Przemyśla ukrywała na poddaszu swego prymitywnego mieszkania trzynaścioro Żydów, wydaje się być zaprzeczeniem wszelkiej logiki i oceny szans na przetrwanie. Trudno zliczyć ile razy Stefania znalazła się w krytycznej sytuacji, z której, wydawało się, nie ma już wyjścia, a jednak uchodziła z niej cało, jakby Opatrzność nad nią czuwała. Zadziwia odwaga i determinacja tej młodziutkiej dziewczyny, która zdana wyłącznie na siebie, musiała podejmować decyzje zagrażające nie tylko jej życiu, ale też pozostającej pod jej opieką 6-letniej siostrze. Trudno sobie wyobrazić koszmar, jakim było życie w ciągłym strachu, praca ponad siły i chroniczny brak żywności. Choć ten opis brzmi ponuro i depresyjnie, powieść taka nie jest. Może dlatego, że pisana jest z myślą o młodym czytelniku, jest w niej lekkość, a czasem nawet jakiś humorystyczny akcent. A przede wszystkim jest w niej wiara w ludzką dobroć i zdolność do poświęceń kosztem własnego bezpieczeństwa. Piękna opowieść o polskiej bohaterce spisana przez amerykańską autorkę. W literaturze Holokaustu nie ma zbyt wiele historii opisujących odwagę, poświęcenie i ryzyko, jakie podejmowały osoby pomagające Żydom podczas okupacji niemieckiej. Ta powieść wypełnia tę lukę. Naprawdę warto ją poznać!
B-netka: średnia ocena: 5,10 / ilość ocen: 41
Goodreads: średnia ocena: 4,54 / ilość ocen: 18.197

Opowieść wigilijna (Dickens Charles (Dickens Karol)) (UK/England-1844); ocena: 4
W końcu udało mi się wcisnąć tę powieść w zabiegany sezon świąteczny. Klasyk, który dobrze jest znać nie tylko z adaptacji filmowych. Historia Ebenezera Scrooge’a jest ostrzeżeniem, że pieniądz to nie wszystko, że są inne wartości, jak rodzina i pomoc innym, o czym należy pamiętać, może nie tylko, ale przede wszystkim w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
B-netka: średnia ocena: 4,55 / ilość ocen: 3.460
Goodreads: średnia ocena: 4,07 / ilość ocen: 743.915

Świat Nali: Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata (Nicholson Dean) (UK/Scotland-2020); ocena: 5
Kiedy Dean Nicholson wyruszył z przyjacielem w rowerową podróż dookoła świata, nie miał pojęcia jaką niespodziankę przygotował dla niego los. Po kilku tygodniach spędzonych razem, przyjaciele postanowili się rozstać i kontynuować przygodę na własną rękę. Trasa Deana prowadziła przez Bośnię do Montenegro i dalej przez Albanię do Grecji. Tuż przed granicą z Montenegro, Dean znalazł bezpańskiego kociaka. Była to górska droga wśród lasów, żadnych zabudowań w pobliżu. Skąd wziął się tu kikutygodniowy, zabiedzony kociak? I co z nim zrobić? Dean nie miał zbyt wiele opcji do wyboru. Powrót do najbliższego miasta oznaczał kilkugodzinną wędrówkę w dół, a następnie ponowne wspinanie się zdobytym już szlakiem. Przed nim granica z Montenegro. Nie widząc lepszego rozwiązania, Dean postanowił przemycić kociaka przez granicę. Ryzyko duże, ale czy było inne wyjście?
I tak oto Dean zdobył nowego towarzysza podróży. Spowolniło to jego podróż i wprowadziło zmiany, których wcześniej nie przewidywał. Dzięki obecności Nali stał się swego rodzaju celebrytą. Ilość osób podążających tropem jego podróży na Instagramie i YouTubie rosła z dnia na dzień. Ludzie wyciągali pomocną dłoń, służyli informacją i oferowali miejsce postoju. Wszędzie na trasie spotykał się z zainteresowaniem, wsparciem i życzliwością. A wszystko to dzięki małej kici, podróżującej w rowerowym koszyku i z ciekawością obserwującą mijany świat.
Bardzo ciepła opowieść, która jest dowodem na ludzką życzliwość i zaangażowanie w charytatywne cele, gdy tylko ktoś potrafi obrazowo przedstawić potrzebę. Dean Nicholson spełnił swoje życiowe marzenie o podróżowaniu i poznawaniu nowych ludzi, a przy okazji zdobył wielu przyjaciół i wspomógł nie jedną organizację charytatywną, opiekującą się bezdomnymi zwierzętami. Opowieść kończy się wiosną 2020 roku, kiedy pandemia koronawirusa zmusiła Deana do dłuższego postoju na Węgrzech. Od tego czasu minęły dwa lata, Dean i Nala kontynuują swą podróż, a ja mam nadzieję, że wkrótce wydana zostanie nowa książka, która pozwoli nam śledzić dalsze przygody tej niezwykłej pary podróżników.
B-netka: średnia ocena: 4,79 / ilość ocen: 17
Goodreads: średnia ocena: 4,40 / ilość ocen: 5.030

Przeczytane: Q3, 2022

Użytkownik: janmamut 04.12.2023 04:08 napisał(a):
Odpowiedź na: PAŹDZIERNIK The Latecome... | yyc_wanda
Czy w tej książce o Stefanii Podgórskiej jest jakoś bardziej szczegółowo opisane, jak zdobywała żywność, gdy normy na osobę były i tak głodowe? Jeszcze na wsi z biedą potrafię sobie wyobrazić, ale w mieście?

Taka wiedza może się bardzo przydać w czasach potencjalnego głodu po 13 grudnia.
Użytkownik: yyc_wanda 04.12.2023 17:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy w tej książce o Stefa... | janmamut
Tak, znajdziesz tam wiele szczegółów. Przeczytaj, do grudnia 13 zostało już niewiele czasu.