Dodany: 11.01.2018 16:01|Autor: rollo tomasi

Czytatnik:

jednostkowy kryzys czytelnictwa cz. XX - czyli XX książek z XX wieku

11. dzień stycznia mija, zero książek przeczytanych w roku 2018.

Ale listy lektur rosną.

Lista XX książek z XX wieku do przeczytania w tym roku:
1. Pieśń Salomonowa (Morrison Toni (właśc. Woffword Chloe Anthony)) o czarnych na Południu USA z perspektywy noblistki.

2. Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) - o XIX wieku w Stanach z perspektywy noblisty.

3. Krwawy południk (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) - przyszłego (miejmy nadzieję) noblisty, kolejny western, tym razem o łowcach głów i skalpowaniu.

4. Blady ogień (Nabokov Vladimir (pseud. Sirin W.)) - podobno najlepsza modernistyczna książka, cała powieść napisana w przypisach do poematu 1000 wersowego, fikcyjnego pisarza i fikcyjnego komentatora z fikcyjnymi przypisami fikcyjnego tłumacza (to ostatnie pół-serio- Robert Stiller nie miał tyle autoironii i przypisy zrobił pod własnym nazwiskiem)

5. Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem (Reed John) - amerykański reportażysta i komunistyczny działacz opisuje rewolucję rosyjską na żywo.

6. Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi (Wallace David Foster) - esejo-powieść awanturnika ostatniej dekady lat 90. to obok "Infinite Jest" powieść , która dotarła do nas o dwie dekady za późno - pisarz już się zabił, ale moda na jego prozę wraca w miarę przedruków.

7. Tęcza grawitacji (Pynchon Thomas) - dla odmiany powieść amerykańska, dzieło postmodernizmu; tym razem o rakietach V-2.

8. Zestaw do śmierci (Sontag Susan) druga powieść Sontag, pierwsza tłumaczona na polski.

9. W Ameryce (Sontag Susan) - dla odmiany Susan Sontag, powieść o Henryku Sienkiewiczu i Helenie Modrzejewskiej.

10. Udręka i ekstaza (Stone Irving) dość zramolałym językiem pisana, klasyczna biografia Michała Anioła, ale jego historię warto znać, podobnie jak:

11. Pasje utajone czyli Życie Zygmunta Freuda (Stone Irving) ...A żeby nie męczyć prozą anglosaską:

12. Wóz ognisty (White Patrick) nieco australijskiego noblisty i...

13. Śmierć nie omija Itaki (Saroyan William) najbardziej znanego amerykańskiego Ormianina +

14. Wstęp do psychoanalizy (Freud Sigmund (Freud Zygmunt)) samego zainteresowanego z punktu 11.

15. Historia szaleństwa w dobie klasycyzmu (Foucault Michel) - klasyka znad Loary

16. Nadzorować i karać: Narodziny więzienia (Foucault Michel) - lub do wyboru, dla odmiany o zamknięciu, ale nie w zakładzie dla chorych psychicznie, ale dla przestępców;

17. Eksplozja w katedrze (Carpentier Alejo) parytet z Ameryki Łacińskiej, ulubiona książka Jarosława Kaczyńskiego

18. Pamięć (Nádas Péter) - wydany dość późno, bo 30 lat po niemieckim i węgierskim druku...

19. Zamek (Kafka Franz) - bo "Proces" i "Przemiana" odpalone.

20. Dwie głowy ptaka (Terlecki Władysław Lech) bo Polska i parytety.