Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Kordecki: Powieść historyczna

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,42 ; książkę oceniło 19 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Panterka
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: O ludzkich bohaterach

Józef Ignacy Kraszewski to znane nazwisko polskiego powieściopisarstwa. Niezwykle płodny twórca, encyklopedysta oraz uznany i ceniony historyk. Dla ukazania ogromu spuścizny literackiej, jaką po sobie zostawił, wystarczy przytoczyć fakt, że w ciągu 57 lat działalności twórczej napisał 232 powieści. Znany jest też jako reformator powieści polskiej, do której skutecznie przenosił motywy i rozwiązania stosowane przez zagranicznych pisarzy. Powieść „Kordecki” wydana w 1852 roku przenosi nas w czasy...

czytaj całość »

data dodania: 2018-11-30, autor: zdrojek, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Przeor Kordecki - obrońca Częstochowy

Rok 1655. Czasy "potopu szwedzkiego". Niemal cała Rzeczpospolita znajduje się pod panowaniem wojsk Karola Gustawa. Jedynie klasztor i twierdza na Jasnej Górze jest jeszcze w polskich rękach. Nadchodzi listopad 1655 r. Szwedzi na wieść o olbrzymich skarbach rzekomo zgromadzonych w jasnogórskim klasztorze chcą go także zająć, mimo danych wcześniejszych gwarancji bezpieczeństwa tego miejsca. Jednakże przeor częstochowskiego klasztoru, ojciec Augustyn Kordecki zamierza bronić tego duchowego przybytk...

czytaj całość »

data dodania: 2011-01-03, autor: Luck Carpenter, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Józef Ignacy Kraszewski napisał "Kordeckiego" w roku 1850 w Hubinie, a książka ukazała się w pięć lat później. Wydanie, które obecnie otrzymuje Czytelnik, oparte zostało na zbiorowej edycji dzieł Kraszewskiego z roku 1875, która jako ostatnia za życia autora była przez niego przejrzana, poprawiona i uporządkowana.

Wznawiając dziś powieść pragniemy przypomnieć Czytelnikowi nie tylko postać samego pisarza i jego potoczystą, wielobarwną polszczyznę, ale także temat, tak bardzo dziś aktualny, łączący się z uroczystymi obchodami 600-lecia obecności Obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze. Historia klasztoru oo. Paulinów obfituje w dramatyczne wydarzenia, a jednym z nich jest oblężenie go przez Szwedów i bohaterska obrona.

Kraszewski w sposób nowatorski na ówczesne czasy - łącząc fikcję literacką z dokumentem historycznym - przedstawia postać przeora zakonu paulinów, ks. Augustyna Kordeckiego, bohatera obrony klasztoru, a jego fascynacja osobowością wielkiego przeora udziela się także Czytelnikowi.

Książka jest prawie zupełnie nie znana, jej ostatnie, niepełne zresztą wydanie ukazało się w 1925 roku. Mamy więc tę satysfakcję, że w Roku Jubileuszowym Jasnej Góry wzbogacamy rynek księgarski nową cenną, bardzo ciekawą pozycją.

[Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1984]

czytaj całość »

data dodania: 2010-05-11, autor: SOWA80, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku