Dodany: 11.05.2010 14:57|Autor:

z okładki


Józef Ignacy Kraszewski napisał "Kordeckiego" w roku 1850 w Hubinie, a książka ukazała się w pięć lat później. Wydanie, które obecnie otrzymuje Czytelnik, oparte zostało na zbiorowej edycji dzieł Kraszewskiego z roku 1875, która jako ostatnia za życia autora była przez niego przejrzana, poprawiona i uporządkowana.

Wznawiając dziś powieść pragniemy przypomnieć Czytelnikowi nie tylko postać samego pisarza i jego potoczystą, wielobarwną polszczyznę, ale także temat, tak bardzo dziś aktualny, łączący się z uroczystymi obchodami 600-lecia obecności Obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze. Historia klasztoru oo. Paulinów obfituje w dramatyczne wydarzenia, a jednym z nich jest oblężenie go przez Szwedów i bohaterska obrona.

Kraszewski w sposób nowatorski na ówczesne czasy - łącząc fikcję literacką z dokumentem historycznym - przedstawia postać przeora zakonu paulinów, ks. Augustyna Kordeckiego, bohatera obrony klasztoru, a jego fascynacja osobowością wielkiego przeora udziela się także Czytelnikowi.

Książka jest prawie zupełnie nie znana, jej ostatnie, niepełne zresztą wydanie ukazało się w 1925 roku. Mamy więc tę satysfakcję, że w Roku Jubileuszowym Jasnej Góry wzbogacamy rynek księgarski nową cenną, bardzo ciekawą pozycją.

[Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1984]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 715
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: