Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Mdłości

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,79 ; książkę oceniło 379 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): salceson
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Mdłości

Gdy powiedziałam znajomej, że właśnie przeczytałam „Mdłości” Sartre’a, spytała mnie natychmiast z cieniem ironii w głosie – I nie zemdliło cię? Nie. Nie zemdliło mnie, ale zemdlić może. Jeśli się sięga po tę powiastkę filozoficzną, jako po regularny kęs literatury w przerwie między Tokarczuk, a Singerem. Jeśli sięga się po nią z postawą roszczeniową – oczekując, że dany tekst nam coś z siebie da, że nas zauroczy. (To chyba jest między innymi miernik wielkiej literatury, kiedy książka staje si...

czytaj całość »

data dodania: 2004-05-17, autor: Wilcze Jagody, komentarzy: 8

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Seria prezentuje najbardziej znaczące i najcenniejsze utwory literatury powszechnej; każdy z nich jest starannie opracowany i opatrzony wyczerpującym komentarzem, który ułatwia obcowanie z genialnymi dokonniami literackimi twórców różnych krajów i epok.


Jean-Paul Sartre (1905-1980), francuski filozof, pisarz i krytyk literacki, jeden z głównych przedstawicieli egzcystencjalizmu. Po II wojnie światowej zbliżył się do francuskich marksistów, zaczął angażować się w aktualne sprawy polityczne. W 1964 r. uhonorowano go literacją Nagrodą Nobla, jednak odmówił jej przyjęcia.

Jego dorobek filozoficzny wieńczy praca "Byt i nicość" oraz popularyzatorski wykład "Egzystencjalizm jest humanizmem", zaś literacki - takie utwory, jak "Mdłości", "Drogi wolności", "Mur" czy "Muchy".


„"Mdłości" to pierwsza i kto wie, czy nie najciekawsza powieść Jeane Paula Sartre'a, a na pewno jedna z klasycznych powieści XX wieku (ukazała się u Gallimarda w 1938 r.).

Z kilku poziomów tekstu, najważniejszy dotyczy odkrycia straszności istnienia jako podstawowej cechy człowieka. Straszny jest sam fakt istnienia, sama świadomość bytu, jeśli dojrzy to i odkryje jednostka. Zaś nieodłącznym odczuciem, jakie temu towarzyszy, są "Mdłości".

Antoine Roquentin po to właśnie postanawia pisać swój dziennik, by utrwalić i ujrzeć wyraźniej tę nową świadomość bytu”.

(z posłowia J. Trznadla)

[Wydawnictwo Zielona Sowa, 2006]

czytaj całość »

data dodania: 2007-03-19, autor: malomowna, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: [tytuły]: Najsłynniejsze powieści literatury światowej: Leksykon (II)

(część pierwsza: [tytuły]: Najsłynniejsze powieści literatury światowej: Leksykon (I) ) Lista tytułów książek z Najsłynniejsze powieści literatury światowej: Leksykon - może coś wybiorę do Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła ? A może mnie ktoś przekona to czegoś? Lista jest bardzo "frankocentryczna", ale cóż... (oznaczenia: [+] czytałem [=] mam w planie [~] zastanawiam się [-] raczej nie przeczytam ) =======================​========================================​...

czytaj całość »

data dodania: 2018-07-18 08:23, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 14

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Przygnębiają, a jednak kuszą

J.-P. Sartre, wahający się przez całe swoje twórcze życie między literaturą a filozofią, człowiek egzystencjalizmu... Mój ulubiony filozof-pisarz, po którego "Mdłości" koczowałam wiele tygodni pod biblioteką. Opłaciło się, choć ostrzegam! Nie nadaje się dla ludzi-desperatów, pesymistów ubierających się na czarno (czyli mnie) i przekonanych o bezsensie nadchodzącego dnia. Czytając, utwierdzą się w swojej wizji wszechobecnego mroku i apatii. Polecam ludziom niepodatnym na wpływy literatury ...

czytaj całość »

data dodania: 2005-08-26, autor: ula_luka, komentarzy: 1

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku