Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Zoo City

 • Autor: Beukes Lauren
 • Tytuł oryginalny: Zoo City
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Karłowska Katarzyna
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: science fiction
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2010
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2012
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,16 ; książkę oceniło 77 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): agnieszak
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Wycieczka po (nie)ludzkim zoo

Druga powieść Lauren Beukes została uhonorowana prestiżową nagrodą Arthura C. Clarke'a, a do wielu innych była nominowana. Kiedy książka zaczyna się od długiej listy wyróżnień, w czytelniku automatycznie rosną oczekiwania, co nie zawsze dobrze się kończy. Egzotyczne afrykańskie klimaty i kilka oryginalnych pomysłów – czy to wystarczy, by stworzyć hit urban fantasy? Pyskata Zinzi December nie ma łatwego życia: nie dość, że mieszka w zrujnowanym wieżowcu usytuowanym w Zoo City – getcie zoolusów...

czytaj całość »

data dodania: 2012-10-09, autor: polter, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Jedna z najoryginalniejszych powieści 2010 roku,laureatka Arthur C. Clarke Award za rok 2011!


Lauren Beukes pracuje jako dziennikarka (jej artykuły publikowały m.in. "The Hollywood Reporter", "Marie Claire", "Elle", "Cosmopolitan") i scenarzystka telewizyjna w największym studiu animacji w RPA. Opublikowała opowiadania w kilkunastu antologiach, jest scenarzystką kilkunastu komiksów. "Zoo City" jest jej drugą powieścią. Obecnie pracuje nad powieścią "The Shining Girls".

"Zoo City" zdobyło w 2011 roku Arthur C. Clakre Award, a w 2010 roku Kitschies Red Tentacle za najlepszą powieść. W 2010 roku było finalistą BSFA Award za najlepszą powieść, w 2011 nagrody World Fantasy za najlepszą powieść, a także University of Johannesburg Creative Writing Prize (2010-2011), M-Net Literary Awards, Nielsen's Booksellers' Choice Award (2011). Znalazło się również na liście kandydatów do South Africa's Sunday Times Fiction Prize (2011) i IMPAC Dublin Literary Award (2012). "Zoo City" było także w finale Grand Prix de l'Imaginaire we Francji za najlepszą powieść zagraniczną, najlepsze tłumaczenie i najlepszą okładkę. Opcje filmowe zostały zakupione przez południowoafrykańską producentkę Helenę Spring.


"Pełne energii i wyobraźni połączenie SF, fantasy i powieści noir.. Beukes stworzyła przekonujący, choć często niepokojący świat (...). »Zoo City« to bezwzględnie lektura obowiązkowa dla czytelników chcących poznać niezbadane pogranicza gatunku".

"SFX Magazine"' 5 * i książka polecana


"Inteligentne i mądre urban fantasy skrojone na miarę XXI wieku: bezwstydnie południowoafrykańskie, ale zarazem całkowicie wielkomiejskie, dziko rozrywkowe, a jednocześnie bogato zniuansowane. Potwierdza opinie o Beukes jako jednym z obdarzonych największą wyobraźnią nowych głosów południowoafrykańskiej literatury".

"Woman24"


"Kobieta i jej nieziemskie zwierzę przemierzają podłe ulice miasta. Ręczę, że z chęcią zabierzesz się wraz z nimi. Lauren Beukes to połączenie Jeffa Noona z Raymondem Chandlerem".

Paul Cornell


"Lauren Beukes jest bardzo, BARDZO DOBRA!!!"

William Gibson


Zinzi December dźwiga Leniwca na własnych plecach, żyje z talentu do znajdowania zaginionych rzeczy i ma paskudny dryg do oszustw internetowych. Pewnego dnia ktoś bestialsko morduje jej klientkę, a Zinzi musi się podjąć zadania, na które nie ma najmniejszej ochoty - przemierzy przy tym drogę najeżoną zbrodnią i magią i stawi czoło temu, co do niej powraca z Poprzedniego Życia.

"Zoo City" to doskonała powieść urban fantasy, z elementami thrillera SF i magii, ballada na cześć fantastycznego Johannesburga. Jej fabuła, rozgrywająca się wśród wieżowców, dawnych kopalń złota, gwiazd muzycznego show-biznesu i egzotycznych zwierząt, przywodzi na myśl najlepsze przykłady powieści noir i budzi respekt wobec potężnych czynów afrykańskich sangomów.

[Rebis, 2012]

czytaj całość »

data dodania: 2012-08-07, autor: agnieszak, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Nagroda im. Arthura C. Clarke'a 1987--

Brytyjska nagroda przyznawana corocznie powieściom science-fiction. Nagrodę ustanowił Arthur C. Clarke, a wyłaniana jest przez jury z British Science Fiction Association, Science Fiction Foundation oraz Sci-Fi-London. 1987: Opowieść podręcznej 1988: Turner George "The Sea and Summer" 1989: Pollack Rachel "Unquenchable Fire" 1990: Dziecięcy ogród 1991: Greenland Colin "Take Back Plenty" 1992: Wgrzesznicy 1993: Piercy Marge "Body of Glass" 1994: Wurt / Wurt; Okruchy z Pałacu Snów 1995: ...

czytaj całość »

data dodania: 2016-05-06 12:08, autor: ketyow, komentarzy: 5

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku