Dodany: 26.12.2014 23:40|Autor: Rbit

Piłsudski a sprawa polska, czyli o historii II RP po amerykańsku

Któż nie jest ciekaw, jak widzą go inni? Sąsiedzi, bliscy, czy współpracownicy. Ze społecznej natury człowieka wynika, że zapewne większość z nas przejmuje się swym wizerunkiem. Podobny mechanizm przekłada się też na grupy społeczne, sprawiając że jest dla nas istotne, jak Polacy oceniani są przez przedstawicieli innych nacji. Dlatego z ciekawością podejść można do wydawnictw takich, jak "Gorzka chwała", czyli opis historii Polski w latach 1918-1939 sporządzony przez Amerykanina.

Odbiór lektury uzależniony będzie od motywów osoby sięgającej po książkę. Jeśli celem będzie li tylko zaspokojenie ciekawości, możliwość poznania spojrzenia nieco innego niż standardowe – dzieło Watta sprawdzi się znakomicie. Natomiast jeśli czytelnik chciałby potraktować tekst jak źródło wiedzy czy podręcznik – powinien być zawiedziony. Nawet biorąc pod uwagę poprawkę z racji na upływ czasu od napisania „Gorzkiej chwały”.

Mocnym punktem jest z pewnością styl. Autor przystępnie przedstawia zawiłości polityki stosując przy tym ciekawy zabieg. Od czasu do czasu przechodzi od wiadomości ogólnych do jakiegoś szczegółu, pojedynczego wydarzenia, a nawet anegdoty, które ilustrują wydarzenia utrwalając je w pamięci. Innymi zaletami są: szerokie tło (od rozbiorów do ucieczki Mikołajczyka z kraju) oraz interesujące przedstawienie polityki państw zachodnich (Wielkiej Brytanii, Francji i USA) wobec Polski.

Niestety zdecydowanie więcej zauważyć można wad.

Książka właściwie powinna nosić tytuł "Piłsudski a sprawa polska". Co prawda Marszałek odegrał istotny wpływ na to, co się wydarzyło w dwudziestoleciu, ale Watt przesadza, konstruując swą książkę na zasadzie odniesienia we wszystkim do działań Piłsudskiego. Na dodatek jest wyraźnie zafascynowany jego postacią i nieobiektywny. Gdy pisze o negatywnych cechach lub czynach, bagatelizuje je (Bereza), znajduje usprawiedliwienia lub zwyczajnie przemilcza (ani słowa o gen. Zagórskim). Nawet zamach majowy jawi się jako dokonany prawie wbrew jego woli, bo Komendant "nie chciał", a na dodatek był "wstrząśnięty" i "blady". Negatywne działania piłsudczyków przedstawiane są często na zasadzie tzw. "dobrego króla”, czyli, to co złe dzieje się bez wiedzy i woli przywódcy.

Ciężko nazwać „Gorzką chwałę” historią II Rzeczypospolitej, bo skupia się wyłącznie na niektórych aspektach. Oprócz wspomnianej osoby Komendanta, głównie na polityce zagranicznej, bardzo mało o gospodarce. Nie dowiemy się nic o dorobku kulturalnym (np. literaturze), naukowym (np. matematyce), czy organizacyjnym (scalenie różnych porządków pozaborowych). Nawet w tak chwalonym przeze mnie opisie działań dyplomatycznych znajdzie się jeden poważny zgrzyt, jakim jest traktowanie Rosji sowieckiej, tak jak inne, racjonalnie działające państwo. Autor wyraźnie nie zna i nie rozumie istoty systemu komunistycznego. O wyraźnej sympatii do Trockiego już nie wspomnę.

Ciekawie jest spojrzeć na historię swojego kraju oczami zagranicznego historyka amatora - pasjonata. Pisze na tyle ciekawie, że wybaczyć mu można większość niedomówień, uproszczeń i drobnych błędów. Dla mnie osobiście kilka było jednak nie do zaakceptowania. Na przykład zupełne pominięcie Powstania Wielkopolskiego (przy jednoczesnym niepotrzebnie szczegółowym opisie kampanii kijowskiej). Jedyne zdanie dotyczące zbrojnej walki w Poznańskiem jest kuriozalne. Mowa o "szeregu powstań" "wywołanych przez POW". POW i Wielkopolska? Przecież piłsudczycy mieli marginalne znaczenie. Co innego organizacja taka, jak Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Ale o nim nic od Watta się nie dowiemy. Jedynie w kółko Macieju o Legionach, POW i Związku Strzeleckim.

Podsumowując, „Gorzka chwała” na pewno nie może zastępować porządnego opracowania, lecz jako publicystyczna wypowiedź jest dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań i weryfikacji faktów.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.12.2014 07:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Któż nie jest ciekaw, jak... | Rbit
Książkę czytałem bez mała 10 lat temu, chyba jak była nowością, i wystawiłem jej 6. Zdaje się jednak (szczególnie po Twojej recenzji), że wystawiałem głównie ze względu na świetną warstwę literacką. No i pewnie mile też łechtała jakąś tam dumę narodową. Niestety, jednym z moich największych dramatów jest moja abnegacja historyczna. Braki w wiedzy powodują, że łatwo mnie "wciągnąć" w jakiś opis historyczny, którego prawdziwości bądź ewentualnych luk nie będę potrafił rzetelnie wytropić. Może poleciłbyś jakąś kompetentną pozycję o tym okresie, dodatkowo pisaną przystępnym językiem?
Użytkownik: Rbit 30.12.2014 11:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Książkę czytałem bez mała... | LouriOpiekun BiblioNETki
Hmm. Szczerze mówiąc wiedzę na temat dwudziestolecia czerpałem z bardzo wielu, nieraz szczegółowych opracowań i źródeł. Na dodatek było to ładnych parę lat temu. Najbliżej uznania za przystępne, syntetyczne opracowanie całości dziejów II RP będzie chyba Najnowsza historia Polski 1914-1939 (Roszkowski Wojciech (pseud. Albert Andrzej)) powstała na bazie świetnej Historia Polski 1914-2004 (Roszkowski Wojciech (pseud. Albert Andrzej)) No i może "stara, ale jara" Najnowsza historia polityczna Polski: 1914-1939 (Pobóg-Malinowski Władysław (pseud. Woyszwiłło Julian)) (zob. artykuł http://www.rp.pl/artykul/952971.html )

Gorąco polecam również serię zeszytów wydanych w serii Dzieje Narodu i Państwa Polskiego Dzieje Narodu i Państwa Polskiego Pozycje krótkie, acz bardzo treściwe, napisane przez bardzo dobrych historyków. Zresztą nazwiska autorów mówią same za siebie (jeśli ktoś interesuje się choć trochę historią). Oto zeszyty dotyczące II RP:
Wygrać Polskę 1914-1918 (Schramm Tomasz)
Pierwsze lata Drugiej Rzeczypospolitej (Garlicki Andrzej)
Rządy Sejmu 1921-1926 (Nałęcz Tomasz)
Z Sulejówka do Belwederu (Garlicki Andrzej)
Pod rządami Marszałka (Garlicki Andrzej)
Ostatnie lata Polski niepodległej (Wieczorkiewicz Paweł Piotr)
Gospodarka Drugiej Rzeczypospolitej (Landau Zbigniew, Tomaszewski Jerzy)
Kultura Drugiej Rzeczypospolitej (Nałęcz Daria)
Polityka zagraniczna Polski międzywojennej (Sierpowski Stanisław)

Do tego można dodać kilka biografii:
Józef Piłsudski 1867-1935 (Garlicki Andrzej)
Roman Dmowski (Kawalec Krzysztof)
Wincenty Witos (Zakrzewski Andrzej)

Nie śledzę niestety nowości wydawniczych, a od "popularyzatorskich" dzieł pana Koper Sławomir wolę trzymać się z daleka. Dlatego może coś pominąłem.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.12.2014 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmm. Szczerze mówiąc wied... | Rbit
Dzięki, niestety nie znalazłbym czasu, żeby się ze wszystkim zapoznać, więc szukam jakiejś monografii - wrzucę więc Historia Polski 1914-2004 (Roszkowski Wojciech (pseud. Albert Andrzej)) do schowka :) Mam też w domu Historia świata od roku 1917 do lat 90-tych (Johnson Paul (1928-2023)) i ciekaw jestem, czy tam jest to wnikliwiej ujęte, czy też zbyt mało szczegółowo, a może zupełnie nie?
Użytkownik: Pok 31.12.2014 14:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Któż nie jest ciekaw, jak... | Rbit
Ja czytałem książkę Watta całkiem niedawno i oceniłem ją na 5. Ale to może też dlatego, że było to moje pierwsze większe opracowanie z tego okresu, z którym się zetknąłem (i w ogóle do historii mam dwie lewe).

Nie czułem jednak aby postać Piłsudskiego była przedstawiona w zbyt jasnym świetle (a jeszcze w maju tego roku czytałem krytyczne opracowanie Józef Piłsudski - legendy i fakty (Nałęcz Daria, Nałęcz Tomasz) - również niezłe). Autor "Gorzkiej chwały" poświęca Marszałkowi może zbyt wiele uwagi, to fakt, ale często wspomina o tym, że jego sukcesy były związane z łutem szczęścia (np. poprawa koniunktury szybko po zamachu majowym). Przedstawia go też jako osobę nieco odrealnioną od rzeczywistości.

Na szczęście Historia Polski 1914-2005 (Roszkowski Wojciech (pseud. Albert Andrzej)) leży już od dłuższego czasu na mojej półce i czeka tylko aż ją wezmę do ręki :)
Wcześniej czytałem Najnowsza historia Polski 1980-2002 (Roszkowski Wojciech (pseud. Albert Andrzej)) i zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Myślę, że i tym razem będzie podobnie :)