Dodany: 19.10.2014 13:08|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Co nas czeka w nadchodzącym tygodniu? Przegląd premier

Najbliższy tydzień wypełniony jest ciekawymi premierami. Dlatego bez zbędnych wstępów, zaczynamy naszą prezentację.

Poniedziałek:

Zacznijmy od dwóch książek dla miłośników Wisławy Szymborskiej. "Szycie sztandaru" (Wydawnictwo a5) to tomik młodzieńczych wierszy poetki, którego wydanie zostało zatrzymane przez komunistyczną cenzurę. Z kolei "Zachwyt i rozpacz" (Dom Wydawniczy PWN) to książka wspomnieniowa o naszej słynnej artystce.

Kolejna propozycja, "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie), to długo oczekiwana "mega-opowieść" (prawie 1000 stron) historyczna, rozgrywająca się w połowie XVIII wieku na Podolu. Z tego co słyszeliśmy szykuje się duży przebój.

Wtorek:

"Już czas" (Wydawnictwo Prószyński) Judi Picoult, to powieść charakterystyczna dla twórczości tej autorki. Liczne niedomówienia, rozliczenia z przeszłością, poszukiwanie utraconych więzi i niewielka domieszka sił nadnaturalnych. Nie każdemu się spodoba, ale liczni miłośnicy Picoult (jej książki regularnie goszczą na liscie bestsellerów NYT) będą zadowoleni.

Druga propozycja pochodzi z krajowego podwórka. Pierwsza część opowieści "Masy" cieszyła się takim powodzeniem, że na rynek musiała trafić kolejna porcja wyznań byłego gangstera. Tym razem mówi on o pieniądzach w polskiej mafii, a książkę wydaje Wydawnictwo Prószyński.

Środa:

Szykuje się dzień wyjątkowo bogaty w interesujące premiery.

"Gniew" (Wydawnictwo WAB) Zygmunt Miłoszewskiego, to pewny bestseller. Autor zdecydowanie zapowiedział, że będzie to pożegnanie z prokuratorem Szackim - jednym z nielicznych, polskich bohaterów kryminalnych, docenionych na świecie (m.in. bardzo dobre opinie w prestiżowym „Publisher’s Weekly”).

"Nieśmiertelni" (Wydawnictwo Czarna owca) Vincenta Saverskiego - trzeci tom cyklu "Nielegalni" cieszącego się w naszym kraju sporą popularnością (chyba lubimy czytać o naszych wiktoriach - na podobnych zasadach tworzy swoje książki popularny  Vladimir Wolff).

"Elton John" (Wydawnictwo SQN) to bardzo osobista historia tego niezwykłego muzyka. Artysta opowiada o życiu i umieraniu, uprzedzeniach i przełamywaniu barier oraz empatii i niechęci.

"Taka jestem i już!" (Wydawnictwo Marginesy) - wspomnienia i felietony aktorki Magdaleny Zawadzkiej. Książka napisana lekko i z humorem - czyta się równie przyjemnie jak debiut autorki, "Kij w mrowisko".

"Bohater" (Wydawnictwo Rebis) Rhondy Byrne, to kolejna pozycja z bestsellerowego cyklu "Sekret". Biorąc pod uwagę dużą popularność poprzednich książek, można oczekiwać, że i ta wywoła na rynku spore zamieszanie.

"Wspomnienia brudnego anioła" (Wydawnictwo WAB). Henning Mankell znany jest głównie z cyklu o Wallanderze, ale tym razem w nasze ręce trafi powieść historyczna. Książka o Szwedce, która zostaje właścicielką największego domu publicznego w stolicy Mozambiku na przełomie XIX i XX wieku, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, co dodaje całości dodatkowego smaczku.

Na zakończenie środowych premier - "Zachłanni" (Wydawnictwo Mira). Magda Żelazowska napisała historię obyczajową o tzw. "słoikach" - młodych ludziach, którzy "za chlebem" trafili do wielkich miast. Widzimy słodko-gorzki obraz trzydziestolatków, ich codziennego życia, sukcesów i rozczarowań. Powieść nie jest arcydziełem, ale temat "na czasie" zdecydował o dołączeniu "Zachłannych" do naszego zestawienia.

Czwartek:

Zaczynamy od "Mrożka w odsłonach" (Wydawnictwo Literackie) - biografii artysty składającej się z 39 opowieści z różnych miejsc i czasów.

Druga pozycja warta uwagi, to "Chińskie lalki" (Świat książki), czyli długo wyczekiwana, nowa powieść bestsellerowej pisarki Lisy See (autorki "Dziewcząt z Szanghaju", "Miłości Peonii" i "Marzeń Joy")

Piątek:

Na zakończenie tygodnia dostaniemy dwie opóźnione premiery z Wydawnictwa Znak: "Szum" Magdaleny Tulli oraz "Obywatel Stuhr". Pisaliśmy o nich w zapowiedziach dwa tygodnie temu, więc nie będziemy się powtarzać.

Dodatkowo przed weekendem w nasze ręce trafi "Wojna o Ferrin" (Wydawnictwo Literackie) - czwarty tom sagi fantasy, tworzonej przez Katarzynę Michalak.

Przygotował: PD

Użytkownik: caenka 19.10.2014 17:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Najbliższy tydzień wypeł... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Chyba najbardziej zaciekawiły mnie "Wspomnienia brudnego anioła" :)
Użytkownik: janmamut 19.10.2014 18:55 napisał(a):
""Już czas" (Wydawnictwo Prószyński) Judi Picault"

Czy można gdzieś znaleźć informację sugerującą, że jest to dopuszczona, alternatywna pisownia Jodi Picoult, którą to wersję widać na okładce?
Użytkownik: misiak297 19.10.2014 19:12 napisał(a):
Odpowiedź na: ""Już czas" (Wydawnictwo ... | janmamut
A słusznie, że zwracasz na to uwagę! Podobnie czasem spotykam się z pisownią nazwiska Jane Austen jako Austin.
Użytkownik: verdiana 20.10.2014 13:51 napisał(a):
Tak technicznie. ;) Rozumiem, że linki muszą prowadzić do Ravelo, ale czy chociaż dodatkowo, w nawiasach, nie mogłoby też być linków do książek w bnetce? Za każdym razem, jak chcę coś wrzucić do schowka, muszę szukać przez wyszukiwarkę. :(
Użytkownik: Sylwia_ 20.10.2014 14:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak technicznie. ;) Rozum... | verdiana
To nieporozumienie. Otrzymuję zestawienie do publikacji bez linków. Wstawiając je (bo myślę, ze fajnie zobaczyć całą notkę wydawcy o książce) sprawdzam czy książka jest u nas i linkuje do niej jeśli jest w bazie. Jeśli nie, to linkuję do Ravelo. Ten news to akurat zestawienie z zapowiedziami, więc gdy był publikowany w bazie mieliśmy chyba tylko Gniew (było coś w rodzaju przedpremiery). Podsumowując: regulaminowo nie mamy w bazie zapowiedzi (z drobnymi wyjątkami typu "Gniew"), stąd linki do zewnętrznych źródeł (Ravelo lub jeśli tam czegoś nie ma do wydawcy). Np. zerknij tutaj (na podlinkowane polskie tytuły) Co się czyta w USA - bestsellery New York Timesa
Użytkownik: verdiana 20.10.2014 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: To nieporozumienie. Otrzy... | Sylwia_
Aa, teraz rozumiem, dzięki. Zmyłka była, bo książkę o Szymborskiej znalazłam w bnetce na piechotę. ;)