Dodany: 14.10.2014 22:54|Autor: Sylwia_

Co się czyta w USA - bestsellery New York Timesa

Najświeższe notowanie bestsellerów New York Times. Na amerykańskim rynku widać wyczekiwanie na sezon gwiazdkowy - w pierwszej dziesiątce pojawiły się tylko trzy nowości.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMES (Fiction)

1.  Gillian Flynn "Gone Girl" ("Zaginiona dziewczyna") - 97 tydzień na liście (bez zmian)

Premiera filmu z Benem Affleckiem wywindowała "Zaginioną dziewczynę" na szczyt listy. Dla tych, którzy nie czytali książki, nie widzieli filmu ani naszych wcześniejszych zestawień amerykańskich bestsellerów - krótki spoiler. "Gone Girl" to thriller o małżeństwie z problemami - gdy w piątą rocznicę kobieta znika bez śladu, podejrzenia padają na jej męża.

2. James Patterson / Michael Ledwidge "Burn" - nowość

Kolejna, siódma powieść z cyklu o nowojorskim detektywie Michaelu Bennett'cie. Jedyne co zaskakuje, to fakt, że nie pojawiła się na pierwszym miejscu zestawienia (Amerykanie kochają Pattersona i chętnie kupują nawet mniej udane ksiażki sygnowane jego nazwiskiem).  Nie wiadomo kiedy będziemy mogli ją przeczytać po polsku, gdyż wydawanie tej serii w naszym kraju utknęło na trzecim tomie.3

3. Catherine Coulter / J. T. Ellison "The Lost Key"  - nowość

Drugi tom z Nicholasem Drummondem (Brytyjczyk, były pracownik Scotland Yardu, obecnie agent FBI) w rolach głównych. Po zakończeniu szkolenia w Quantico, Drummond zajmuje się sprawą morderstwa na Wall Street, którego korzenie sięgają I wojny światowej. Cykl "Brytyjczyk w FBI" jest powiązany z popularnym cyklem Catherine Coulter "FBI Thriller" (w Polsce pojawiło się kilkanaście tomów z tej serii).

4. Nicholas Sparks "The Best of Me" ("Dla Ciebie wszystko") - 5 tydzień na liście (bez zmian)

Kolejna powieść wywindowana na szczyt, dzięki filmowej premierze. Książka miała swój polski debiut dość dawno i cieszyła się w naszym kraju sporym zainteresowaniem. Zresztą trudno się dziwić, bo Sparks doskonale radzi sobie z podobnymi historiami. Na pogrzebie dochodzi do spotkania byłych kochanków. To wydarzenie powoduje, że powracają dawne uczucia i konflikty.

5. Ken Follett "Edge of Eternity" ("Krawędź wieczności") - 3 tydzień na liście (spadek -3)

O tej książce już pisaliśmy - to ostatnia część "Trylogii stulecia". "Krawędź wieczności" to kontynuacja losów pięciu rodzin z całego swiata. Tłem dla ich życia są najważniejsze wydarzenia XX wieku. Trzeci tom opisuje historię z lat 1960 - 1980. Książka ma ukazać się po polsku w połowie listopada.

6. Diana Gabaldon "Outlander" ("Obca") - 10 tydzień na liście (spadek -1)

7. Penelope Ward "Stepbrother Dearest" - nowość

8. Lee Child "Personal" - 5 tydzień na liście (spadek -5)

9. Diana Gabaldon "Dragonfly in Amber" - 6 tydzień na liście (awans +2)

10. Liane Moriarty "Big Little Lies" - 10 tydzień na liście (spadek -2)

Przygotował: PD