Dodany: 05.05.2014 14:44|Autor: Frider

BiblioNETka> O BiblioNETce

"Polecam" do zmiany


Proponuję zastanowić się nad zmianą (lub rozszerzeniem) funkcji przycisku „Polecam”. W tym momencie trudno jest jednoznacznie ocenić, czemu ten przycisk tak naprawdę służy. Klikamy „polecam” zarówno przy recenzjach, czytatkach jak i w wątkach Forum. Ogólnie przycisk daje możliwość wskazania, że czyjaś wypowiedź (bądź pomysł) szczególnie nam się podoba, jest interesująca. Jednak jego użycie nie przynosi żadnych konkretnych rezultatów (poza poleceniami recenzji przez Opiekunów, co skutkuje zamieszczeniem tekstu w dziale „ Polecają opiekunowie”), oraz nie pozostawia wyraźnych śladów u osoby, która polecenie otrzymała. Wydaje mi się, że warto byłoby zmodyfikować ten system .
Mam kilka pomysłów.
1. Utrzymać system „Polecam”, ale każde polecenie byłoby traktowane jako plusik dla osoby, która polecenie otrzymała i byłoby stale widoczne w postaci małych literek przy nicku ( na przykład Kowalski +55, gdzie +55 jest wyszczególnione jak potęga w prawym górnym rogu nicka).
2. Proponuję dodanie opcji plusowania przy wypowiedziach Forum- bardzo istotne, czasami podoba mi się czyjaś wypowiedź, ale żeby dać temu wyraz muszę napisać jakiś komentarz (np. tak! Super!), zamiast po prostu kliknąć na „polecam”. W Forum powinno to być nie na zasadzie „polecam”, ale na zasadzie (+)(-) pod każdą wypowiedzią.
3. Jako bonus za uzyskaną dużą ilość „plusików” (np. 100) można wprowadzić czasową tarczę Opiekuna, następna za 200 itd.
Możliwości zmian jest sporo, wydaje mi się, że stan obecny jest już przestarzały.
Propozycje te dają szansę pokazania czyjejś popularności, docenienia ( bądź przeciwnie w przypadku minusów z forum), aktywności, zaangażowania. Będzie widać „ruch” na stronie Biblionetki znacznie wyraźniej niż jest to obecnie.
Wyświetleń: 5098
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 32
Użytkownik: Frider 05.05.2014 23:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
Nikt naprawdę się nie wypowie? To przecież łatwe, można chociaż w telegraficznym skrócie:
a) nie podoba mi się ten pomysł
b) podoba mi się
c)nie interesuje mnie
d)mam inny pomysł:-------
Będę wdzięczny, jestem ciekaw Waszych uwag.
Użytkownik: emkawu 05.05.2014 23:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt naprawdę się nie wyp... | Frider
Podoba się : )
(Mam bardzo niewygodny, mały ekranik dotykowy, więc doceń moje poparcie ;-) )
Użytkownik: Frider 06.05.2014 16:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Podoba się : ) (Mam bar... | emkawu
Doceniam i bardzo dziękuję :)
Użytkownik: aleutka 06.05.2014 12:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt naprawdę się nie wyp... | Frider
Podoba mi sie :)
Użytkownik: Marylek 06.05.2014 17:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt naprawdę się nie wyp... | Frider
Wybieram a).

Bo wolę marchewkę od kija.

Bo minusy mogą zniechęcić do dalszej aktywności osoby mające problemy w kontaktach z ludźmi (choć nie tylko takie osoby).

Bo to jest rodzaj wartościowania - jestem przeciwna wartościowaniu.

Bo Biblionetka nie jest po to, żeby użytkownik zdobywał popularność, to jakieś nieporozumienie!
("Propozycje te dają szansę pokazania czyjejś popularności")

Bo nie po to się tutaj wypowiadam, żeby zyskiwać bonusy
("Jako bonus za uzyskaną dużą ilość „plusików”...")

Bo wypracowywanie oczekiwanych zachowań metodą "bodziec - reakcja" (inaczej "plus - minus") kojarzy mi się z tresurą, a tresura dobra jest dla ... [tu wstawić co kto chce], a nie dla Biblionetkowiczów.

Zdecydowanie nie podoba mi pomysł z minusami. Plusy - jako pokazanie, że zgadzam się z konkretną wypowiedzią (nie z użytkownikiem, ale z jego konkretną, jednostkową opinią) nie budzą mojego sprzeciwu.
Użytkownik: verdiana 06.05.2014 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybieram a). Bo wolę m... | Marylek
Podpisuję się pod każdym Twoim słowem. Kij - nie. "Polecam" jest dla mnie czymś w rodzaju lajka i brakuje mi go trochę przy komentarzach. ;)
Użytkownik: SiostraDarka 07.05.2014 12:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybieram a). Bo wolę m... | Marylek
Nic dodać, nic ująć. Podpisuję się pod każdym Twoim słowem.
Użytkownik: reniferze 08.05.2014 10:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybieram a). Bo wolę m... | Marylek
Wyjęłaś mi to z głowy, Marylku.
Użytkownik: minutka 08.05.2014 17:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybieram a). Bo wolę m... | Marylek
Masz rację, zgadzam się z każdym zdaniem.
Użytkownik: Tifanis 06.05.2014 12:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
Cóż, pomysł generalnie jest interesujący i o ile jestem za stawianiem "+" przy wypowiedziach, komentarzach i uwagach, o tyle mam wątpliwości co do umieszczania "-". Załóżmy, że ktoś zbierze 50 takich minusików i co z tego wynika? Są osoby, które lubią prowokować i "wsadzać kij w mrowisko", ich wypowiedzi wzbudzają kontrowersje i burzą krew w żyłach, ale czy to znaczy, że są mniej wartościowe (?).... A minusiki mogą złapać... Plusy - tak, są motywujące, Minusy - nie, będą zniechęcać.
Użytkownik: Frider 06.05.2014 16:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Cóż, pomysł generalnie je... | Tifanis
Może troszeczkę dopowiem w kwestii minusików. System ten funkcjonuje w nieco innej formie na innym portalu, z którego korzystam i widzę jego korzyści. Zdecydowanie, samoistnie ogranicza trolling. Wypowiedzi są rozważniejsze, nie w sensie ograniczania się jako takiego, ale użytkownicy są ostrożniejsi z napastliwością, wulgaryzmami, czy złośliwą prowokacją. Działa to także w drugą stronę- osoby minusujące muszą być ostrożne, aby kogoś bezmyślnie nie "skrzywdzić" i muszą się liczyć, że przy minusowaniu celowym, złośliwym, mogą się spotkać z odzewem środowiska. Ogólnie forma (+-) działa samooczyszczająco i dobrze się sprawdza, nie spotkałem się z nadużyciami, co w dużej mierze na pewno jest uzależnione od kultury osobistej forumowiczów (a z tą akurat na Biblionetce nie ma problemu). "Minus" jest tu raczej wyrażeniem braku zgody, odmienności zdania, niż potępieniem. To wszystko w kwestii wyjaśnień, rozumiem i szanuję Twoje wątpliwości. Aha, nigdy nie widziałem nikogo "na minusie, poniżej zera".
Użytkownik: imogena 06.05.2014 12:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
A mi się nie podoba. Plusiki jako takie, mogą być, ale tylko przy konkretnych wypowiedziach, a nie na stałe przypisane do użytkownika. Bo może to do reszty zniechęcić tych, którzy piszą rzeczy niepopularne albo po prostu są słabo zauważani, choć mają coś do powiedzenia.
Zgadzam się natomiast co do tego, że osoby, których teksty polecamy, powinny być automatycznie o tym powiadamiane.
Użytkownik: Pingwinek 20.08.2014 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: A mi się nie podoba. Plus... | imogena
Podpisuję się pod Twoją wypowiedzią. Zwłaszcza pod ostatnim zdaniem! Brak informacji o poleceniu to wielkie niedopatrzenie.
Użytkownik: Suara 06.05.2014 17:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
Mnie się też nie podoba, ani plusy ani minusy. Jeżeli jakaś wypowiedź podoba mi się szczególnie to coś napiszę na ten temat czy dodam od siebie ( jak będę mieć dobry dzień i ochotę), jeżeli mi się nie spodoba zrobię podobnie ale zawsze będę musiała się zastanowić nad tym CO napisać. Kliknięcie "na szybko", bez namysłu może tylko narobić szkód. Chyba dobrze jest jak jest. Wydaje mi się ,że Biblionetka to nie wyścig szczurów żeby zdobywać jakieś bonusy, tarcze czy inne wątpliwej jakości wyróżnienia. Jeżeli jest ktoś kto dobrze i mądrze pisze to zostanie zauważony. Ja mam kilka takich osób, które śledzę bo mi się ich opinie i wpisy podobają i nie potrzebuję do tego systemu punktowania.
Użytkownik: miro51 06.05.2014 21:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie się też nie podoba, ... | Suara
Zgadzam się z Tobą w pełnej rozciągłości. W BN chodzi o książki i opinie o nich, a nie o popularność czytelników czy recenzentów. Jestem tu krótko, ale nie zauważyłem też potrzeby, żeby zapobiegać trollingowi. Zdaje się, że Admin może szybko i bezboleśnie zrobić porządek w razie potrzeby ;-)
Użytkownik: Marylek 06.05.2014 21:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie się też nie podoba, ... | Suara
Tak, tak, tak! System "dyscyplinowania" użytkowników w postaci plusów i minusów nie jest tutaj do niczego potrzebny.
Użytkownik: Eida 07.05.2014 11:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, tak, tak! System "dy... | Marylek
"Minusowaniu" i "plusowaniu" użytkowników ze względu na komentarze czy szeroko rozumianą (nie)popularność też jestem przeciwna. Ale przydał by się jakiś mechanizm widocznego nagradzania osób, które poświęcają swój cenny czas na rozbudowę bazy Biblionetki. Na przykład użytkownik parilicium - jest z nami niecały rok, a już dodał 2387 opisów książek. Podobnie nieoceniona jest agnesines - 4928 dodanych not (przepraszam, że wymieniam tylko te dwie osoby, jakoś najczęściej rzucają mi się w oczy). Fajnie by było ich jakoś docenić.
Użytkownik: parilicium 07.05.2014 12:11 napisał(a):
Odpowiedź na: "Minusowaniu" i "plusowan... | Eida
To bardzo miłe, co piszesz, lecz ze swojej strony mogę powiedzieć, że czuję się doceniony przez Redakcję Biblionetki i mam świadomość, iż moja praca została zauważona. Poza tym jestem widoczny w serwisie jako osoba, która wprowadziła dużą liczbę not oraz pewną liczbę książek i autorów (przypuszczam, że nie tylko Ty to dostrzegłaś) i sądzę, że to całkowicie wystarczy. :)
Użytkownik: Frider 06.05.2014 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
Serdecznie dziękuję Wam wszystkim za dotychczas wyrażone opinie ( nie oznacza to oczywiście zamknięcia tematu, dalsze uwagi mile widziane). Jak być może część z Was zauważyła w kilku wątkach forum zadałem pytania o różnego typu możliwe modyfikacje naszego portalu. Zrobiłem to z myślą , że być może kiedyś te uwagi ułatwią podejmowanie decyzji o ewentualnych zmianach administratorom Biblionetki. Wszystkie uwagi są cenne, wyrabiają pogląd na tendencje pośród użytkowników, pokazują trendy dotyczące modernizacji lub utrzymania tradycyjnego funkcjonowania portalu. Być może z propozycji zmian przedstawionych przeze mnie chleba żadnego nie będzie, ale zachęcam Was do uczestniczenia w tego typu dyskusjach bo czasami mogą urodzić ciekawe udoskonalenia.
Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję.
Użytkownik: mattid 07.05.2014 07:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Serdecznie dziękuję Wam w... | Frider
A mnie się pomysł z minusami podoba. Nie wiem, co prawda, czy tylko do recenzji, czy może także do komentarzy. Nie chodzi o odejmowanie komuś popularności, ale o wyrażenie swojej negatywnej opinii bez pisania: "Nie podoba mi się", "Nie zgadzam się" itd.
Użytkownik: Eida 07.05.2014 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie się pomysł z minus... | mattid
Niby tak, ale jednak dodanie komentarza zazwyczaj wiąże się z jakąś konstruktywną krytyką, dodaniem swojej opinii (jakoś nie widzę w Biblionetce zbyt wielu komentarzy ograniczających się do "nie podoba mi się"), co często prowadzi do ciekawych dyskusji. Nie chciałabym, żeby nam się tu taki drugi onet zrobił...
Użytkownik: parilicium 07.05.2014 12:01 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie się pomysł z minus... | mattid
Rozumiem intencje Fridera, niemniej zgodzę się z Przedmówczyniami oraz Przedmówcami, którzy są przeciwko minusom. One będą się sprowadzały do odejmowania popularności, poza tym mogą być krzywdzące. A przede wszystkim będą jednoznacznie wartościować użytkowników w sposób, który mi się nie podoba.
Mam ponadto obawy, czy wprowadzenie minusów nie będzie miało także wpływu na rozwinięcie autocenzury - tej, która powstrzyma użytkowników od wypowiedzi nie niekulturalnych, lecz kontrowersyjnych. A ja chciałbym, aby takowe się pojawiały.

Trolowanie na forum Biblionetki nie wydaje mi się dużym problemem. Są moderatorzy, użytkownicy też reagują na niewłaściwe wypowiedzi.
Użytkownik: carmaniola 08.05.2014 12:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Serdecznie dziękuję Wam w... | Frider
Pisz, pisz, nadal podsuwaj pomysły. Nawet jeśli wielu się nie wypowiada, to jednak czyta i myśli. :)
Użytkownik: agnesines 07.05.2014 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
A dla mnie jeszcze jedna kwestia byłaby istotna - żeby nowe polecane teksty, które są widoczne na stronie u każdego użytkownika, pojawiały się "na wierzchu". Bo obecnie wygląda to tak, że proponuje się od dawna wciąż te same teksty (najnowsze są na szarym końcu, widoczne dopiero po kliknięciu "pokaż wszystkie").
Użytkownik: asia_ 07.05.2014 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
Wyświetlanie łącznej liczby poleceń tekstów danego użytkownika - jasne, to ciekawa informacja. Ale raczej nie na forum przy loginie. Mamy już tarczki, znaki zapytania, torciki, jeśli dojdą do tego kolejne symbole, to może się z nich zrobić ogonek dłuższy niż sam login. Liczbę poleceń można wyświetlać w profilu użytkownika.

Plusom i minusom oraz ich zliczaniu jestem przeciwna, bo wydaje mi się, że byłyby one źródłem dezinformacji.
Scenariusz 1: piszę na forum, że podobała mi się (albo i nie podobała) jakaś książka. Kto się zgadza, plusuje, a kto nie, minusuje. Bilans plusów i minusów nie odzwierciedla tego, czy napisałam coś sensownego, tylko jak mój gust czytelniczy ma się do gustu statystycznego użytkownika (spośród tych używających +/-).
Scenariusz 2: użytkownik X pisze recenzję/zakłada wątek na forum, użytkownik Y jako pierwszy dodaje komentarz typu "super recenzja". Kolejnych 20 osób plusuje ten komentarz. W efekcie użytkownik Y dostaje plusy za to, że X napisał coś fajnego.
Użytkownik: Frider 07.05.2014 13:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
Trochę ostatnio szwankują serwery Biblionetki i czytam komentarze nie w miarę jak spływają, tylko hurtem po kilka, więc pokuszę się o małe zebranie uwag.
System (+-) ogólnie nie zyskał uznania w oczach większości wypowiadających się Biblionetkowiczów (delikatnie mówiąc:), minusy absolutnie nie, plusy ewentualnie, jako ekwiwalent poleceń.
Eida zaproponowała wyróżnianie osób w sposób szczególny angażujący się w rozbudowę bazy Biblionetki- pomysł wiąże się dość ściśle z założonym wcześniej wątkiem "Ranking recenzentów" i jest jego uzupełnieniem (dodam, że osobiście jestem za jakąś formą uwypuklenia takich osób).
Agnieszka zaproponowała nowość, która wydaje mi się istotna- nowo polecane teksty powinny być widoczne od góry w karcie danej osoby, a nie z dołu.
Asia zaproponowała wyświetlanie łącznej liczby poleceń tekstów danego użytkownika w jego profilu. To rozwiązanie także mi się podoba.
Czy ktoś zechce się odnieść do tych trzech propozycji?
Użytkownik: Admin 09.05.2014 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Trochę ostatnio szwankują... | Frider
Ja spokojnie czytam i słucham :)
Użytkownik: Frider 09.05.2014 21:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja spokojnie czytam i słu... | Admin
Dobrze wiedzieć, że Wielki Brat (Ojciec?) czuwa ;).
Użytkownik: Eida 09.05.2014 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze wiedzieć, że Wielk... | Frider
Ojciec Dyrektor, haha.
Tylko składki zbiera mniejsze ;-)
Użytkownik: Frider 10.05.2014 11:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Ojciec Dyrektor, haha. ... | Eida
:-))
Starzy Indianie opowiadają przy ognisku, że żartować z Admina to tak jak próbować wydoić byka bizona; siwi mnisi szepczą po kątach zakonu ze zgrozą, że żartować z Ojca Dyrektora to jak golić sobie tonsurę kosiarką. Żartować z obu naraz to jak sadzić kartofle na polu minowym. Czy to co robimy aby na pewno jest bezpieczne? ;)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 21.05.2014 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję zastanowić się ... | Frider
Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że można liczbę poleceń pokazać na liście tematów, czy recenzji.
Obecnie mamy np. coś takiego:
dodany wczoraj, 22:23, autor: atakijeden, komentarzy: 1, ostatni: wczoraj, 23:25, modem2

No a mogłoby być tak:
dodany wczoraj, 22:23, autor: atakijeden, komentarzy: 1, ostatni: wczoraj, 23:25, modem2, poleceń: 7

Na liście recenzji byłoby:
data dodania: wczoraj, autor: Falcon64, komentarzy: 0, poleceń: 7

I na liście czytatek:
Data dodania: wczoraj, 11:06, autor: Eida, komentarzy: 4, poleceń: 7



A swoją drogą, te informacje można ujednolicić - choćby pisownię małą/dużą literą.
Użytkownik: Frider 21.05.2014 20:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak mi jeszcze przyszło d... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Jestem za. Wydaje mi się także, że polecenia od wszystkich użytkowników Biblionetki, nie tylko od Opiekunów, powinny skutkować umieszczeniem w dziale "Najciekawsze recenzje". Rozumiem chęć wyróżnienia w jakimś stopniu Opiekunów, ale takie "odebranie głosu wyborczego" (bez dania alternatywnej możliwości wyróżniania konkretnych tekstów w sposób transparentny) dyskryminuje pozostałych użytkowników.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: