Dodany: 06.04.2012 18:19|Autor:

Książka: O pięknie
Smith Zadie
Notę wprowadził(a): Eida

Nagroda Orange Prize for Fiction! Nominacja do Nagrody Bookera!

Profesorów Belseya i Kippsa łączy zamiłowanie do piękna i podziw dla Rembrandta. Dzieli zaś stosunek do piękna i do Rembrandta, a to wystarczy, by zostali wrogami na śmierć i życie. Gdy Kippsowie przenoszą się za ocean i osiedlają w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone.

Zadie Smith opowiada historię dwóch rodzin, a przy tym z dystansem i humorem porusza najważniejsze tematy współczesności: zagadnienia tożsamości, rasy, globalizmu i fanatyzmu religijnego.

"Zadie Smith ma wszystko, czego trzeba: jest dowcipna, błyskotliwa, obiektywna, pełna spokoju i empatii, wyczulona na samozadowolenie i obłudę i przede wszystkim dowcipna".
"The New York Times"

[Znak, 2011]

Użytkownik: norge 30.12.2012 11:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagroda Orange Prize for ... | Eida
Nagroda Orange Prize for Fiction! Nominacja do Nagrody Bookera! Niestety, nie sprostałam "wybitności" tej prozy. Wdzięczny rozmach, nieprzezroczysta soczystość języka, surrealistyczne opisy - to najwidoczniej nie dla mnie. Już rok temu z wysiłkiem brnęłam przez "Białe zęby" :). Nudne, przekombinowane, męczące w czytaniu. Nie pomogła nawet tematyka, która zawsze wywołuje moje zainteresowanie czyli "wielokulturowość", "problemy rasowe" czy "religia". Owszem, boha­te­ro­wie powieści są czar­no­skó­rzy, a rodzina Kip­p­sów otwar­cie przy­znaje się do chrze­ści­jań­stwa – ale ich problemy zupełnie mnie nie przekonują, nie porywają, nie skłaniają do przemyśleń. Cały czas miałam wrażenie jakiejś sztuczności albo zgrzytu. Przyznam, że dziesięć razy więcej wrażeń i emocji (odnośnie w.w. problematyki) wyniosłam z autobiografii Obamy, którą właśnie w tym miesiącu czytałam, niż z książek Zadie Smith