Dodany: 18.07.2007 20:01|Autor: ROMAN1946

Sapkowski - wady i zalety jego prozy


"Miecz przeznaczenia" jest zbiorem opowiadań stanowiących swoistą kontynuację przygód Geralta ze zbioru "Ostatnie życzenie", a zarazem poprzedza historię opisaną w tak zwanej sadze o Wiedźminie. Generalnie opowiadania składające się na omawiany zbiór nie różnią się niczym od napisanych wcześniej. Geralt dzięki swojej sile, odwadze i inteligencji walczy z potworami bądź w inny sposób stara się pomagać ludziom. Świat, w którym rozgrywa się akcja, jest przedstawiony w sposób niezwykle plastyczny, co sprawia, iż można go sobie bez większych problemów wyobrazić. Książka przesiąknięta jest emocjami, marzeniami i wartościami. Na kartach opowiadań widzimy miłość, poświęcenie, honor, determinację spowodowaną zamiarem udzielenia pomocy ukochanemu, przywiązanie do własnej ziemi.

Niestety, tak jak "Ostatnie życzenie", również te opowiadania nie mogą być traktowane jedynie pozytywnie! Pełno w nich agresji, nienawiści, upokarzania ludzi, a także wkurzającego swoją swobodą i wyrzeczeniem się tabu stosunku do płciowości i seksu! Tak być nie powinno. Jaskier i inni ludzie irytują swoją demoralizacją, praktycznie co chwila mówiąc o wygladzie piersi tej czy innej kobiety, bądź nawet o jeszcze bardziej inntymnych kwestiach. Rozumiem, że dorosły człowiek ma swoje potrzeby, ale żeby zaspokajał je z każdą kobietą, jak robi to Geralt?! A jeżeli już, to po co te przygody ze szczegółami opisywać? Jednym słowem, Sapkowski na własne życzenie nie jest pisarzem, którego książki trafiałyby do większej liczby osób niż wąskie grono pasjonatów fantasy!

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 17291
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: Watcher 19.07.2007 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miecz przeznaczenia" jes... | ROMAN1946
I znowu sobie zadaję pytanie: czy to jest prawda? czy prowokowanie :)
Użytkownik: hburdon 30.08.2007 17:53 napisał(a):
Odpowiedź na: I znowu sobie zadaję pyta... | Watcher
Ja też sobie zadaję dokładnie to samo pytanie. :-)
Użytkownik: carmaniola 19.07.2007 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miecz przeznaczenia" jes... | ROMAN1946
Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Jeszcze chwilka, a zacznę się zastanawiać po co cokolwiek opisywać... ;-)
Użytkownik: Lancan 30.08.2007 15:31 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miecz przeznaczenia" jes... | ROMAN1946
Wydaję mi się, że książki Sapkowskiego nie narzekają na brak czytelników a ich sprzedaż najlepiej świadczy o odbiorze prozy autora.
Oczywiście, wszystko jest w końcu kwestią gustu.
Użytkownik: Korniszon13 30.08.2007 16:49 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miecz przeznaczenia" jes... | ROMAN1946
Hahaha, też lubię żarty. ROTFL
Użytkownik: erapu 19.12.2007 00:04 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miecz przeznaczenia" jes... | ROMAN1946
No a ja powiem, ze to chyba dobrze ze sapkowski trafia do wezszej rzeszy, prawdziwych pasjonatow, nizli mialby robic komercyjna furore...

Przykro mi to pisac, ale ta recenzja ujawniasz swoj calkowity brak wiedzy i zrozumienia podziemnej, alternatywnej, prawdziwej, glebokiej sztuki... W kazdym razie literatury fantastycznej w 100%

Radze zaglebic sie nieco bardziej.. pozdrawiam
Użytkownik: użytkownik usunięty 19.12.2007 02:48 napisał(a):
Odpowiedź na: No a ja powiem, ze to chy... | erapu
Sapkowski jest komercyjny, pokazał to miedzy innymi tworząc sagę o Wiedźminie, choć mógł poprzestać na opowiadanach. Na pewno nie jest to prawdziwa i głęboka sztuka, choć to stwierdzene pewnie zrani niejednego fana. Zagłębiać się też nie bardzo jest się w co, ot rozrywka ( no, może poza trylogią o Reynevanie)


Nie zgodze się natomiast z autorem recenzji w kwesti przemocy, seksu i innych ludzkich spraw;-) Dlaczego o tym nie pisać? U Sapkowskiego nie ma ukazanych żadnych emocji, które nie byłyby na porządku dziennym w świecie rzeczywistym.
Użytkownik: nnbobak 09.04.2013 08:45 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miecz przeznaczenia" jes... | ROMAN1946
Nie zgodzę się jednak z drugą, krytyczną częścią recenzji. Nie za bardzo wiem czego oczekiwałeś czytając poniekąd "heroic fantasy" jakim jest Wiedźmin i jego historie oraz jego główna postać Geralt. Co więcej akcja dzieje się w czasach kwazi średniowiecza, które przecież nie było bynajmniej ani pełne miłości do bliźniego czy kobiety, a bardziej do siebie samego, honor był bardzo wymierną rzeczą, każda mierzył go inaczej, jedni na stopy, inni na łokcie inni na cale. Geralt głównie nie tyle walczy z potworami i stara się pomagać ludziom, co stara się jak najbardziej nie mieszać się w żadną politykę i ludzkie sprawy które są zawsze z nią związane. Nie zabija wszystkich potworów i nie broni wszystkich ludzi, ja bym powiedziała, że jest poniekąd taką równowagą występującą w różnych częściach krain północnych, która w tej książce przede wszystkim chroni to co zostało jej przeznaczone. W opowiadaniach pełno agresji, nienawiści i upokarzania nie tylko ludzi ale też innych raz, jak również swobody sexualnej, ponieważ bohaterowie żyją w "Czasie pogardy" i w czasie pomiędzy wojną z Nilffgardem. Sapkowski nie jest pisarzem który ma trafiać do wszystkich, nie ma potrzeby rozcieńczać tak dobrego trunku jakim są jego książki o Geralcie z Rivii. No chyba że jest się fanem, łatweych, nie skomplikowanych, ugrzecznionych i banalnych książek.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: