Dodany: 09.02.2012 20:43|Autor: botaa

Władza, forsa i nienawiść

Władza, forsa i nienawiść pokazana we wciągający sposób okraszona erudycją Eco, doskonała rozrywka i intelektualna zabawa.
Największym atutem tej książki jest dla mnie jednak to, co budzi ona po zakończeniu, kiedy wybrzmią wątki fabularne. Refleksja dotycząca mechanizmów psychologicznych i społecznych, z którą zostałam była porażająca... W ilu umysłach, w ilu krajach i w ciągu jak wielu lat kształtowało się pragnienie śmierci, dopełnienia ofiary dla "oczyszczenia". Rosło niezauważalne i ciche, podstępne i pozornie banalne. Traktuję tę książkę jak ostrzeżenie.
Fantastycznie współczesna i uniwersalna książka.
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 31.10.2012 17:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Władza, forsa i nienawiść... | botaa
To, co napisałaś, jest jak najbardziej słuszne. Warto jednak dodać jeszcze jedno: to wielka sztuka umieścić w wartkiej fabule nieprawdopodobnie odurzającą "pigułę" stereotypów. Już na początku charakterystyka poszczególnych narodowości zapowiada wręcz niezwykłe spostrzeżenia. Kiedy dodamy do tego tak typową dla Eco żonglerkę źródłami literackimi i paraliterackimi, dziewiętnastowiecznymi fobiami i manierą przymrużania oka do czytelnika, że trochę to wszystko jest na niby, otrzymujemy niezwykle skomplikowany, jakże kolorowy obraz tworzenia się nienawiści ogólne i tej ad hoc.

|A do tego jeszcze wszelkie, jakże powszechne stereotypy o służbach specjalnych! Cymes. Tę powieść trzeba czytać co pewien czas, by wylać sobie na rozpaloną głowę kubeł zimnej wody, ba, zażyć tak silną dawkę tego, co niedorzeczne, żeby poczuć, iż jest to trucizna.