Dodany: 19.01.2012 10:40|Autor: knopersik14

Ogólne> Matury

Ojciec w literaturze fantasy


Witam poszukuję książek opisujących ojca w literaturze fantasy/s-f aby nie były to szablonowe książki z pierwszej półki w bibliotece. Oczywiście znalazłem opis ojca w Biblii, mitologii czy książce Kinga "Oczy smoka", jednak chciałbym znaleźć coś więcej i to nie koniecznie o dobrym ojcu. Co byście mogli polecić?
Wyświetleń: 5572
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 15
Użytkownik: Neelith 19.01.2012 11:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam poszukuję książek o... | knopersik14
Przychodzi mi go głowy Cykl Demoniczny . W "Malowanym człowieku" i w kolejnej części "Pustynna włócznia" występuje kilku ojców, których postępowanie kształtuje losy bohaterów. Ojciec Arlana traci szacunek syna i jest przez niego uważany za tchórza, ojciec Leeshy, choć dobroduszny, jest zupełnie zdominowany przez żonę, z kolei ojciec Renny to zdecydowanie negatywna i paskudna postać.

Historia ojca i syna opisana jest również w "Drodze" Cykl Demoniczny choć nie wiem czy o taki gatunek Ci chodzi. Wprawdzie w katalogu BNetki książka jest zakwalifikowana jako SF, ale sama nie wiem... W każdym razie znajdziesz tutaj ojca, dla którego ocalenie syna pozostało jedynym sensem w życiu.
Użytkownik: knopersik14 19.01.2012 16:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam poszukuję książek o... | knopersik14
Ok dzięki wielkie na pewno bym przeczytał bo sam tytuł zachęca ale może tak coś bez sagi żadnej, prosta jedna powieść/książka. :D
Użytkownik: Panterka 30.01.2012 13:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Ok dzięki wielkie na pewn... | knopersik14
Oj, aż szkoda, gdyż skojarzyłam od razu cały cykl "Gry o tron". Ned Stark, Tywin Lannister, Balon Greyjoy - różne typy ojców...
Użytkownik: Paulina* 31.01.2012 07:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, aż szkoda, gdyż skoja... | Panterka
W przypadku jednego z nich wystarczy przeczytać jeden tom...
Użytkownik: Panterka 31.01.2012 09:32 napisał(a):
Odpowiedź na: W przypadku jednego z nic... | Paulina*
Hmmm... chyba niekoniecznie :-). Wiem o kim mówisz - ale historia ma to do siebie, że zawiera wspomnienia, dzięki którym mamy pełniejszy obraz wydarzeń...
Użytkownik: hburdon 31.01.2012 11:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmmm... chyba niekonieczn... | Panterka
Cicho paple! ;)
Użytkownik: Panterka 01.02.2012 11:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Cicho paple! ;) | hburdon
Spoko, ja też nie czytałam wszystkich tomów (właśnie nadrabiam tę zaległość)
Użytkownik: Prosdokia 20.01.2012 11:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam poszukuję książek o... | knopersik14
Proponuję sagę o Wiedźminie A. Sapkowskiego. Wiedźmin w sumie spełniał rolę ojca Cirilli. W sadzę pojawia się również w pewnym momencie biologiczny ojciec.
Użytkownik: knopersik14 20.01.2012 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam poszukuję książek o... | knopersik14
O kurczę racja racja nie pomyślałem o tym, że można Geralta podciągnąć pod ojca. Dzięki wielkie za ten pomysł.
Użytkownik: Zoana 21.01.2012 00:58 napisał(a):
Odpowiedź na: O kurczę racja racja nie ... | knopersik14
Fantasy:
Wroniec (Dukaj Jacek) - cała książka to podróż małego chłopca przez ogarniętą stanem wojennym Warszawę, chcącego uwolnić tatę ze szpon tytułowego Wrońca.

SF:
Ostatni statek z planety Ziemia (Boyd John (właśc. Upchurch Boyd Bradfield)) - główny bohater ma nie najlepszy kontakt z ojcem; w ogóle w tym świecie relacje pomiędzy dziećmi a rodzicami są dość "oficjalne".
Extensa (Dukaj Jacek) - sporo opisów skomplikowanych relacji rodzinnych: główny, bezimienny bohater - jego dzieci (syn i córka), główny bohater - jego ojciec, ojciec głównego bohatera - jego ojciec.
Lód (Dukaj Jacek) - tu znowu cała powieść to poszukiwanie przez głównego bohatera swojego ojca (a to dopiero niecodzienny ojciec!), dużo opisów relacji ojciec - syn.
Córka łupieżcy (Dukaj Jacek) - tu z kolei główną bohaterką jest kobieta, której ojciec przedśmiertnie(?) wyznaczył niezwykłe zadanie do wypełnienia, opisy relacji ojciec - córka.

I tak poza tematem: odpowiadając na czyjś komentarz, możesz kliknąć na "Odpowiedz" bezpośrednio w okienku tego komentarza. Wtedy: a) komentarze układają się w drzewko i widać, kto komu odpowiada; b) autor komentarza dowiaduje się, że ktoś mu odpowiedział, za pomocą żółtego piorunka po prawej stronie ekranu, który pewnie zauważyłeś też u siebie. :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 20.01.2012 22:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam poszukuję książek o... | knopersik14
Pierwsze prawo magii (Goodkind Terry) - główny bohater, Richard, ma dwóch ojców: przybranego, którego nosi nazwisko i który ginie na początku książki, i prawdziwego, biologicznego (lorda Rahla), który nastaje na jego życie
Imperium kontratakuje (Glut Donald F.) i Powrót Jedi (Kahn James) - historia podobna pod tym względem, że ojciec (Darth Vader=Anakin Skywalker) reprezentuje zło, syn (Luke Skywalker) dobro i muszą się ze sobą zmierzyć (jak się kończy - wiadomo z filmu)
Powrót króla (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) - drugoplanowy wątek Denethora i obu synów, z których jednego (Boromira) ojciec wyróżnia, a drugiego (Faramira) ignoruje i poniża
Akacja (Durham David Anthony) - król Leodan w trosce o dobro swoich dzieci ukrywa przed nimi prawdę o zasadach, na jakich funkcjonuje jego imperium, co w ostatecznym rozrachunku nie wychodzi tym dzieciom na dobre
Użytkownik: mika_p 26.01.2012 01:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam poszukuję książek o... | knopersik14
Sam Vimes w "Łupsie" Pratchetta, ze wszystkich sił powracający do syna na g. 18, żeby poczytać mu o zaginionej krówce. Z takim fragmentem:

"Dotrze do domu na czas. Czy jedna minuta miałaby znaczenie? (...) Może i dwie minuty nie zaszkodzą. Nawet trzy. Niewykluczone, że można to przeciągnąć do pięciu. Ale to już koniec. Jeśli można dojść do pięciu minut, to można i do dziesięciu, potem do pół godziny, do kilku godzin... i nie zoabczyć syna przez cały wieczór. (...) Żadnych usprawiedliwień. Absolutnie żadnych. Kiedy cżłowiek ma jakieś dobre usprawiedliwienie, otwiera drzwi złym usprawiedliwieniom". (str. 114 w I wydaniu po polsku)

No i "Czarodzicielstwo", też Practhetta. Ojciec wcielony w laskę maga, żeby uciec przed śmiercią.
Dość skąpy wątek na tle całej książki, ale za to będący osią wydarzeń, które nastąpiły.
Użytkownik: knopersik14 29.01.2012 12:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Sam Vimes w "Łupsie" Prat... | mika_p
Hmmm nie powiem że złe książki ale Pratchett nie ujął w tym zbyt długiego wątku, chodzi mi o "Czarodzicielstwo", a szczerze mówiąc "Łupsa" za bardzo nie pamiętam. Czy tam był dłuższy wątek na temat tego?
Użytkownik: mika_p 29.01.2012 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmmm nie powiem że złe ks... | knopersik14
"Łups" to co najmniej trzy sceny z Vimesem jako ojcem.
Pierwsza to ta, z której pochodzi cytat - kiedy Vimes, wykorzystując wszelkie dostępne mu, jako komendantowi Straży, środki, pędzi do domu, by przeczytać małemu Samowi ksiażkę.
Druga, kiedy krasnoludy atakują w jego domu, i co się z Vimesem dzieje, kiedy broni dziecka.
Trzecia, w Dolinie Koom, gdy półprzytomny, walczący, i tak czyta o krówce, z dala od synka.

A w "Czarodzicielstwie" sprytny mag, Ipsole Rudy, ucieka przed śmiercią do własnej laski, i informuje Śmierć, że będzie do jego dyspozycji, kiedy syn, mag-czarodziciel, odrzuci laskę. Jako laska steruje synem, i stąd wszystkie kłopoty.
Użytkownik: ankeszu 27.02.2012 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam poszukuję książek o... | knopersik14
W "Tropicielu" Orsona Scotta Carda występuje dość charakterystyczny "ojciec", z dość ciekawym wpływem na chłopca... i ciekawą historią w ogóle ;)

Poza tym w "Sabriel, Lirael, Abhorsen" (a prawie tylko w pierwszej książce) Gartha Nixa pojawia się również półdobry ojciec, zagoniony obowiązkami, lecz raczej dobry... Niestety nie pamietam, jak się przedstawia w samym tylko pierwszym tomie, czy na dość wyraziście.

U Białołęckiej, ojcowie Kamyka i Jagody (a raczej, mag-opiekun Kamyka, Płowy).

W "Wodach głębokich jak niebo" ojcowie magowie ładnie podchodzą do synalków magów. A to opowiadania, więc krótko.



Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: