Dodany: 29.08.2011 16:19|Autor: magdalena13

Książki i okolice> Pomoc

O niedociągnięciach, nieścisłościach i błędach logicznych w Biblii

Szukam utworów, które by ukazywały niedokładność i brak logiki w Biblii i innych książkach religijnych, jak np. Listy z Ziemi [Książka i Wiedza] (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))
Użytkownik: fnord23 29.08.2011 22:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukam utworów, które by ... | magdalena13
O ile dobrze pamiętam Mark Twain pisał też o Mormonach i "Księdze Mormona" - w Pod gołym niebem (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)).
Dość dobrze wspominam książkę Opowieści biblijne (Kosidowski Zenon). Nie był to atak na Biblię, tylko dość rzetelna (w moim odczuciu) próba spojrzenia na tekst Biblii z perspektywy współczesnej (lata 60.) nauki i badań archeologicznych.
Wydaje mi się, że w ostatnich latach wyszło kilka głośnych książek krytycznych wobec religii w ogóle, m.in. Bóg urojony (Dawkins Richard), Odczarowanie: Religia jako zjawisko naturalne (Dennett Daniel C. (Dennett Daniel Clement)), możliwe że znajdziesz tam coś w temacie, chociaż ja ich nie czytałem.

Mnie osobiście bardziej intrygują próby podejmowane w drugą stronę - logiczne dowody na istnienie boga (zdaje się, że dowód Goedla była przytoczony w książce Pi razy drzwi: Szkice o liczeniu, myśleniu i istnieniu (Barrow John D.)) i próby podbudowania teologii matematyką, np. ks. Franciszek Drączkowski "Teologia w kategoriach geometryczno - matematycznych" (też nie czytałem, ale chyba się skuszę). Zadanie w tą stronę wydaje mi się bardziej ambitne ;-)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 22.11.2011 14:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukam utworów, które by ... | magdalena13
Książki Dawkinsa są pisane z perspektywy antyteisty - pod konkretną tezę i mają małą wartość poznawczą ze względu na uprzedzenia autora i jego nieznajomość realiów czasów, gdy Biblia powstawała. Polecam raczej Prawie wszystko o Biblii (Świderkówna Anna (Świderek Anna)) i inne książki tej autorki - była jednym z najbardziej uznanych na świecie egiptologów i papirologów, praktycznie całe życie poświęciła badaniu czasów biblijnych. Jej książki wolne są od religijnych i antyreligijnych wykładów - opisuje warunki życia ówczesnych, ich sposób pojmowania świata, perspektywę historyczną i jak te wymienione czynniki wpłynęły na przedstawienie świata w Biblii. Umieszcza także wiele ciekawych faktów naukowych, tłumaczących opisywane wydarzenia (np. przejście przez M. Czerwone, zapożyczenia z okolicznych religii).