Dodany: 25.08.2011 21:29|Autor: Rbit

Czytatnik: Odpryski, wyimki i wprawki

Akcja czytania książek, które poleca Mistrz Parnicki

W Dzienniki z lat osiemdziesiątych (Parnicki Teodor) Parnicki wylicza swoje lektury. Niektóre z dopiskiem "podobało mi się", sympatię do innych wyczuć można pośrednio.
Jak dotąd na Parnickim się nie zawiodłem, mam nadzieję że nie zawiodę się na jego lekturach.

Plan - do końca roku zdobyć i przeczytać jak najwięcej z poniższych pozycji:
- Kanonierka (Stojowski Andrzej) (średnia ocena na Biblionetce 5,50)
- Gwiazda spadająca (Żylińska Jadwiga) (4,25)
- W mrokach złotego pałacu czyli Bazilissa Teofanu: Tragedia z dziejów Bizancjum X. wieku (Miciński Tadeusz) (5,67)
- Zwierzęta zostały opłacone (Terlecki Władysław Lech) (5,00)
- Obłęd (Krzysztoń Jerzy) (4,77)
- Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz)) (4,85)
- Jan Gabriel Borkman (Ibsen Henryk (Ibsen Henrik)) (4,58)
- Purytanie szkoccy (Scott Walter) (brak ocen!)
- Gubernator (Warren Robert Penn) (5,00)
- Alchemik (Jonson Ben) (3,00)

- Gore Vidal "1876", jak dotąd na Biblionetce brak, ciekawe czy było polskie wydanie
- John Ford "'Tis Pity She's a Whore" jak wyżej
- Charles P. Snow "Corridors of Power" - jak wyżej
- Mark Ałdanow "Spisek", wydanie polskie, chyba jedyne, z 1933r. - trudno będzie zdobyć :(

Do dzieła!!!

Użytkownik: Rbit 26.07.2013 08:59 napisał(a):
Odpowiedź na: W Dzienniki z lat osiemdz... | Rbit
"Dobrze, że Pani czyta rosyjską literaturę klasyczną. Z powieści sowieckich radzę Pani przeczytać „Тихий Дон” Szołochowa, „Хождение по мукам” A. Tołstoja, „Записки б’Аршиака” Grossmana, — no i „Бор” Leonowa. Ta ostatnia powieść mnie zajmuje głównie fachowo — z punktu widzenia techniki pisarskiej. Panią — nieprzyzwyczajoną do takiej formy literackiej — może będzie trochę książka nużyć, ale zwracam uwagę na rozmowę, jaką w jednym z ostatnich rozdziałów powieści prowadzą Marika Wjuga i powieściopisarz Firsow…
Jak on jej (on taki nieciekawy jako mężczyzna, taki niepokaźny) obiecuje dumnie… za miłość nieśmiertelność."
[Teodor Parnicki, 28 nieznanych listów do Zofii i Włodzimierza Czachowskich, Gliwice 2009, s. 66]

"Boję się, że powieść Leonowa „Бор” (Leonow ostatnio napisał świetną sztukę o współczesnej wojnie) znudzi trochę Panią… Na marginesie zwrócę Pani uwagę — nawiązując do jednego z ustępów listu Pani — że w tej powieści nie za przyjaźń ofiarowuje pisarz bohaterce nieśmiertelność."
[Ibidem, s. 74]

Czyli czytajmy literaturę radziecką:

Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał))
Droga przez mękę (Tołstoj Aleksiej Nikołajewicz)
Śmierć poety (Grossman Leonid)
Złodziej (Leonow Leonid)
Najazd: Sztuka w czterech aktach (Leonow Leonid)