Dodany: 29.05.2011 07:09|Autor:

Książka: Umysł zamknięty
Bloom Allan
Notę wprowadził(a): KubaRozpruwacz

z okładki


"Umysł zamknięty" to sztandarowe dzieło współczesnej myśli prawicowej i konserwatywnej. Pełne rozmachu rozważania Allana Blooma dowodzą, że współczesny kryzys polityczny i społeczny jest w istocie kryzysem intelektualnym.

Uniwersytet - trudno o bardziej prestiżowe słowo. Uniwersytet jako serce demokracji to jedna z najważniejszych instytucji świata zachodniego. Bloom podważa ten prestiż, prześwietla jego miraże: narcyzm, nihilizm, paraliżujący relatywizm, jałową "kreatywność". Czy stawia Amerykę przed sadem? Kocha ten kraj, lecz lęka się o jego przyszłość. Czy stawia przed sądem młodzież? Kocha ją z rzadko spotykaną wielkodusznością i zrozumieniem, lecz jego niepokój wzrasta, gdyż w ciągu minionych dziesięcioleci - nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie - rozpowszechnił się styl edukacji oraz sposób na życie, które coraz bardziej uniemożliwiają młodzieży szlachetne, inteligentne i rozumne podjęcie wielkich wyzwań życia ludzkiego, takich jak miłość, rodzina, poszukiwanie prawdy.


"Przewiduję, że książka Allana Blooma spotka się z gwałtownymi atakami. Zresztą zasługuje na to, ponieważ taki jest los wszystkich ważnych książek. »Umysł zamknięty« to fascynująca, ostra i pełna pasji diagnoza przemian kulturowych, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach w obrębie cywilizacji, szczególnie w dziedzinie polityki i moralności. Wielu czytelników tej książki będzie oburzonych, ale nikogo nie pozostawi ona obojętnym".

Leszek Kołakowski

[Zysk i S-ka, 1997]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1178
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.12.2021 10:39 napisał(a):
Odpowiedź na: "Umysł zamknięty" to szta... | KubaRozpruwacz
Interesujący cytat z powyższej książki, postponujący silnie współczesną kinematografię na rzecz literatury (klasycznej):

"Film «Sprawa Kramerów» jest być może na czasie, jeśli chodzi o rozwody i obyczaje seksualne, lecz jeśli czyjś zmysł krytyczny nie ukształtował się na Anna Karenina (Tołstoj Lew) czy Czerwone i czarne (Stendhal (właśc. Beyle Marie-Henri)), to nie zorientuje się, że filmowym ramotkom czegoś brakuje, nie dostrzeże różnicy pomiędzy uczciwą analizą i tanią propagandą, tandetnym sentymentalizmem i grą szlachetnych uczuć. Odkąd kinematografia wyzwoliła się spod uciążliwej tyranii literatury, która ją przyprawiała o nieczyste sumienie, filmy o wyższych aspiracjach cechuje nieznośna ignorancja i manipulacja. W dzisiejszym kinie, które zna jedynie teraźniejszość, nie można znaleźć dystansu wobec epoki współczesnej i jej sztucznej powagi – dystansu, którego studenci bardzo potrzebują, aby nie ulec swym trywialnym zachciankom, lecz odkryć, co w nich jest naprawdę istotnego. A zatem zaniechanie lektury dobrych książek zarazem osłabia zmysł widzenia i umacnia najzgubniejszą z naszych skłonności – przekonanie, że nie istnieje nic prócz «tu i teraz»".[78]
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: