Dodany: 21.04.2011 23:04|Autor: pawelw

BiblioNETkowiczki i BiblioNETkowicze



Kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyki - odcinek 1


Według badań tylko co drugi Polak czyta książki. Stereotypowa Polka czyta literaturę kobiecą, a stereotypowy Polak czyta tylko gazety lub co najwyżej instrukcję naprawy samochodu. W BiblioNETce mamy osoby zainteresowane książkami. Czy więc wśród nich potwierdzą się powszechne przesądy? Czy biblioNETkowicze zachowują się inaczej? Czy statystyczny użytkownik różni się od statystycznej użytkowniczki? BiblioNETkowa baza zawiera już ponad 3 miliony ocen, to całkiem sporo, można się zatem pokusić o sprawdzenie, czy popularne stereotypy dotyczące płci literatury mają jakieś podstawy.





Statystyczny Adam ocenił 14 książek mniej niż statystyczna Ewa. Schowek też ma mniejszy. Czyli nie dość, że faktycznie mężczyźni czytają mniej, to i plany na przyszłość mają skromniejsze. Jednak uśredniony Adam nie najlepiej reprezentuje męskich użytkowników. Cztery pierwsze miejsca na liście najwięcej oceniających zajmują mężczyźni. Właścicielem najbardziej spuchniętego schowka też jest mężczyzna.




A co czytają nasi statystyczni użytkownicy? Panie najczęściej czytają literaturę dziecięcą i młodzieżową, współczesną zagraniczną i fantasy. Panowie zaś wybierają najczęściej fantasy, współczesną zagraniczną i science-fiction. Skąd ta literatura dziecięca? Może to mamy czytają książki dzieciom? A może większość biblioNETkowiczów to osoby młode, które nie wyrosły jeszcze z literatury młodzieżowej? Statystyki pod kątem wieku mogą być tematem kolejnego odcinka, a na razie sprawdźmy jak proporcje płci rozkładają się w poszczególnych gatunkach.



Czy są typowo kobiece lub męskie gatunki? Zdecydowanie tak. Wśród romansów jest prawie trzynastokrotna nadreprezentacja kobiet, a w przypadku techniki przewaga mężczyzn jest prawie trzydziestokrotna. Inne typowo męskie gatunki to astronomia, matematyka, historia, science-fiction, komiks i literatura przygodowa. Czyli znowu mamy potwierdzenie stereotypu. Ale i tym razem są wyjątki, które wyłamują się regułom. To mężczyzna ocenił najwięcej romansów (ponad 1500), z kolei inny ocenił ponad 150 romansów, prawie wszystkie na 6.






Nie zawsze ilość idzie w parze z dobrą oceną. Spójrzmy więc na średnie oceny wystawiane książkom w poszczególnych kategoriach. Jaką literaturę cenią sobie najwyżej panie? Tu niespodzianka, bo jest to matematyka! To jest jedyny gatunek ze średnią powyżej 5, ale po piętach depczą jej geografia i religia. Panowie najlepiej oceniają geografię i matematykę. Na drugim końcu skali jest zgodność - najmniej lubiany gatunek to klasyka polska. Najwyraźniej zarówno chłopcy jak i dziewczynki nie lubią lektur. Panowie równie mało cenią też romanse. Generalnie literatura popularno naukowa jest oceniana lepiej niż literatura piękna. Może dlatego, że rzadziej się po nią sięga, ale staranniej dobiera lekturę? Z literatury pięknej mężczyźni najlepiej oceniają literaturę faktu, fantasy i poezję, a kobiety poezję, komiks i fantasy. Gdy porównamy oceny stawiane poszczególnym gatunkom przez kobiety i mężczyzn to największa różnica jest w ocenie romansów, techniki i religii. Kobiety oceniają je lepiej. Ciekawostką jest, że kobiety oceniają lepiej większość kategorii. Mężczyźni mają lekką przewagę ocen w literaturze klasycznej i współczesnej, zarówno polskiej jak i zagranicznej, oraz w hobby, naukach społecznych i astronomii. Może zatem kobiety ogólnie stawiają lepsze oceny? Nie, średnia ocena dla kobiet i mężczyzn jest prawie identyczna i wynosi 4,56. Oprócz średniej oceny, ważny jest jeszcze rozrzut ocen, czyli czy oceny są bardziej skrajne, czy bardziej podobne. Większy rozrzut ocen, świadczy o tym, że książka wzbudza większe kontrowersje. Dla panów najbardziej kontrowersyjnym gatunkiem są religia, klasyka polska i romans. Dla pań – klasyka polska, współczesna polska i horror.







Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym książkom. W czołówce listy książek najlepiej ocenianych przez mężczyzn są głównie pozycje tradycyjnie pojmowane jako typowo męskie: fantasy, science-fiction, literatura przygodowa. W czołówce listy dla pań nie ma tak wyraźnej przewagi .



Top 5 Kobiety: Top 5 Mężczyźni:
Collins Suzanne - Igrzyska śmierci Martin George R. R. - Nawałnica mieczy: Krew i złoto
Kopaliński Władysław - Słownik mitów i tradycji kultury Martin George R. R. - Starcie królów
Hosseini Khaled - Tysiąc wspaniałych słońc Martin George R. R. - Nawałnica mieczy: Stal i śnieg
Roberts Gregory David – Shantaram Puzo Mario - Ojciec chrzestny
Bishop Anne - Królowa Ciemności Clavell James - Shogun: Powieść o Japonii



Są książki, w których różnica ocen pań i panów jest bardzo wyraźna. Z popularnych książek najbardziej taka różnica jest widoczna w „Nad Niemnem”. Najwyraźniej romans historyczny jako lektura obowiązkowa, to nie jest to co młodzieńcy lubią najbardziej. Młodzieńcy zdecydowanie preferują dobre science-fiction jak „Opowieści o pilocie Pirxie”, w przeciwieństwie do dziewcząt, które uwielbiają Lucy Maud Montgomery. Jak zwykle są też wyjątki. Kto by pomyślał, że Izaurę panowie oceniają lepiej niż panie? Od niektórych książek panowie trzymają się z daleka. Spośród tych, które mają co najmniej sto ocen, prawie dwieście ma oceny wyłącznie od kobiet. W większości jest to literatura młodzieżowa i romanse. Wyłącznie kobieca rekordzistka ma prawie 600 ocen! Panie nie są tak wybredne i poczytują też literaturę uznawaną za bardziej męską. Najbardziej popularna książka oceniana przez samych mężczyzn ma tylko 26 ocen i jest thrillerem.



Największe różnice ocen wśród popularnych książek

kobiety    mężczyźni
Orzeszkowa Eliza - Nad Niemnem 3,83 2,85
Montgomery Lucy Maud - Ania z Zielonego Wzgórza 4,85 3,92
Meyer Stephenie – Zmierzch 4,68 3,81
Siesicka Krystyna - Jezioro Osobliwości 4,83 4
Lem Stanisław - Opowieści o pilocie Pirxie 3,98 4,81

Ciekawe przypadki znacznej różnicy ocen

kobiety mężczyźni
Arystoteles - Poetyka 4,22 4,73
Pasek Jan Chryzostom - Pamiętniki 3,2 4,11
Wildstein Bronisław - Dolina Nicości 3,36 4,76
Basztowa Ksenia - Wampir z przypadku 4,18 2,95
Uderzo Albert - Asteriks i Latraviata 4,61 3,66
MacLean Alistair - Santoryn 4,06 3,56
Nienacki Zbigniew - Pan Samochodzik i testament rycerza Jędrzeja       4,15 3,57
Guimarães Bernardo - Niewolnica Isaura 2,49 2,75
Szołochow Michaił- Cichy Don 4,61 5,14
Almodóvar Pedro - Volver 5,04 3,64


BiblioNETka to nie tylko oceny książek, ale też katalog, recenzje, czytatki i fora. Co szósty użytkownik wniósł wkład w dodawanie treści do BiblioNETki, choć wyraźnie rysuje się silna grupa bardziej zaangażowanych osób. 80% wypowiedzi na forum i czytatek pochodzi od 0,4% użytkowników, 80% recenzji napisał 1% użytkowników, 80% książek zostało dodanych przez 0,5% użytkowników. Na liście najczęściej wypowiadających się na forach pierwsze dziesięć miejsc zajmują kobiety, w pierwszej dziesiątce recenzentów jest 7 mężczyzn. Statystyczna Ewa wypowiada się na forach trzy razy częściej niż statystyczny Adam i dwa razy częściej pisze czytatki. Adam za to częściej pisze recenzje, dodaje więcej książek i zgłasza więcej błędów. Więc w tworzeniu BiblioNETki doskonale się uzupełniają.





Podsumujmy. Statystyczny BiblioNETkowy czytelnik nie cierpi romansów, preferuje science-fiction, horrory i komiksy, bardziej bezkompromisowo wystawia oceny. Statystyczna czytelniczka podczytuje romanse, czyta książki córkom, lubi sobie popisać na forum. Czyli stereotypy jednak znalazły potwierdzenie. Pamiętamy jednak, że książki oceniają indywidualni użytkownicy, a nie statystyczni, bo, jak wiadomo, są kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyki.





Statystyki powstały na podstawie danych z października 2010



(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 28805
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 41
Użytkownik: moriakaice 22.04.2011 00:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Kłamstwa, wierutne kł... | pawelw
Ale czemu książki nie są podlinkowane? Powinny być - do tego byłoby widać, czy faktycznie wpisujemy się w statystycznego Adama/Ewę, czy też czytamy zupełnie co innego :)
Użytkownik: McAgnes 22.04.2011 00:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale czemu książki nie są ... | moriakaice
Zdaje mi się, że zestawienia książek są z Literadaru, dlatego nie podlinkowane.
Użytkownik: moriakaice 24.04.2011 21:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdaje mi się, że zestawie... | McAgnes
Może, ale tutaj i tak można było podlinkować, prawda? :P Tak jak np. było z listą Top 100 - też przecież nie została wymyślona tutaj, a była ładnie podlinkowana :)
Użytkownik: Aquilla 22.04.2011 01:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Kłamstwa, wierutne kł... | pawelw
No cóż - właśnie się dowiedziałam, że jestem mężczyzną :D
Użytkownik: margines 22.04.2011 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż - właśnie się dowi... | Aquilla
Nie martw się, bo własnie dowiedziałem się (czyżby dopiero teraz:P?), że jestem... mieszanką wybuchową, w większości kobietą;]
A nawet powiem więcej - statystyczną panią.
Użytkownik: Neelith 22.04.2011 09:09 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż - właśnie się dowi... | Aquilla
Ja też! Coś tu jest nie tak: z Top 5 książek "męskich" przeczytałam wszystkie i dałam same szóstki, z kobiecego Top 5 nie czytałam nic i nawet nie mam w planach ;)
Użytkownik: Valaya 22.04.2011 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też! Coś tu jest nie t... | Neelith
To dużo tracisz. Bo "kobiece" Top 5 mogłoby równie dobrze uchodzić za "męskie" Top 5. Bo to nie jest 'literatura na obcasach', a już na pewno nie "Igrzyska śmierci", która to powieść należy do coraz bardziej popularnego nurtu post-apokaliptycznego. :)
Użytkownik: krasnal 22.04.2011 13:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też! Coś tu jest nie t... | Neelith
A ja czytałam 4 z 5 z męskiego Top 5, a kobiece Top 5 mam w planach dopiero;) "Shantaram" nawet zaczęłam i świetnie mi się czytało, ale musiałam odłożyć z braku czasu (bo to wielgachne jest). Czeka więc na lepsze czasy.
Użytkownik: exilvia 27.04.2011 20:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też! Coś tu jest nie t... | Neelith
Odradzam sięganie po "Igrzyska...". Niby miało być fantastycznie, a wyszła książka jak scenariusz.
Użytkownik: Valaya 27.04.2011 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Odradzam sięganie po "Igr... | exilvia
Raczej jak gra komputerowa. :) Mi jednak się podobała, fajny klimat, niezły pomysł... W końcu to książka dla starszych dzieci, ale "Zmierzch" i inne tego typu romansidła bije na głowę. :D
Użytkownik: exilvia 28.04.2011 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Raczej jak gra komputerow... | Valaya
Dla mnie to nawet nie podpada pod literaturę piękną. A z grą to pewnie masz rację. "Zmierzch" literacko też leży. Ale tak jak Ty coś widzisz w "Igrzyskach..", tak ja - w "Zmierzchu" (przy czym - to jest pozaliterackie i pozafilmowe odczucie; bardziej już - muzyczne; wiem, że Ty czego innego słuchasz, ale ja obecnie dla siebie w filmach i serialach nastawionych na masowego odbiorcę znajduję właśnie fajną muzykę: indie, alt country, folk, elektronika, singer-songwriter).
Użytkownik: Valaya 28.04.2011 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mnie to nawet nie pod... | exilvia
Oj, wobec tego pozostaje mi przeprosić za "nędzne romansidło". Nie lubię "Zmierzchu", bo w tej książce autorka, jak dla mnie, ukatrupiła zupełnie ideę wampira. I to nie w tradycyjny sposób przebijając truchło osikowym kołkiem i odcięciem głowy, ale czymś dla mnie niewyobrażalnym: uczyniła z wampira coś co jest dla mnie nie do przyjęcia - jakieś plastikowe bożyszcze nastolatek. :) Nie kupuję również Underworldów i wojen klanów wampirów i wilkołaków.

I przepraszam za offtop.
Użytkownik: exilvia 29.04.2011 08:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, wobec tego pozostaje ... | Valaya
Nie musisz przepraszać, rozumiem Twoje odczucia. :-) Jest jak mówisz. Idea się spauperyzowała. Gorsze od Zmierzchu są jeszcze "Pamiętniki wampirów". Tym niemniej mnie chyba pociąga w tym romansie Belli i Edwarda to co inne (hihi) nastolatki - idealna postać faceta i jego stosunek do Belli oraz sytuacja trójkątowa ;-). Edward - niby drapieżnik, a taki czuły. ;-) A Bella niby zwyczajna, a tak uwielbiana i taka bohaterska. No i jeszcze archetypiczny (?) trójkąt: ten jedyny-ona-zakochany w niej przyjaciel. Kiepsko jest to napisane, ale dotyka tematów, które żywotnie interesują nastolatki (i nie tylko!).
Użytkownik: embar 03.05.2011 15:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, wobec tego pozostaje ... | Valaya
Valaya, masz rację, nędzne ale to nędzne romansidło a na dodatek kompletnie nielogiczne, wąpierz ukatrupiony i mówię to ja- romansoholiczka :D
Użytkownik: apo 22.04.2011 09:32 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż - właśnie się dowi... | Aquilla
Ja też :)

Mężczyzną czytającym książki młodzieżowe ;)
Użytkownik: Czajka 22.04.2011 04:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Kłamstwa, wierutne kł... | pawelw
Bardzo ciekawe, nie rozumiem trochę tego udziału procentowego w gatunkach, no i nie zgadzam się z tym zdaniem: "Panie nie są tak wybredne i poczytują też literaturę uznawaną za bardziej męską." Powiedziałabym, że kobieta jest bardziej otwarta na literaturę niż mężczyzna, który z różnych racji nie zna się w ogóle na Ani z Zielonego Wzgórza. ;)
Użytkownik: duch puszczy 22.04.2011 14:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo ciekawe, nie rozum... | Czajka
W imieniu facetów czytających "Anię" protestuję przeciwko szerzeniu szowinistycznych stereotypów:P
Użytkownik: misiak297 22.04.2011 14:49 napisał(a):
Odpowiedź na: W imieniu facetów czytają... | duch puszczy
Coraz bardziej Cię lubię:) Przyłączam się do protestu!
Użytkownik: duch puszczy 22.04.2011 15:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Coraz bardziej Cię lubię:... | misiak297
To ja ten... tego... rumienić się powinienem:D I oflagowuję się !
Użytkownik: margines 22.04.2011 15:04 napisał(a):
Odpowiedź na: W imieniu facetów czytają... | duch puszczy
Cześć zacofany w lekturzre człowieku:P
Wyobraź sobie, że nie jesteś jedyny w tym zacofaniu:)
Wreszcie odkryłem cię tu, witam w tym domu o błękitnych progach:)
Masz... bardzo ładny blog (ale co ja się tam znam).
Użytkownik: margines 22.04.2011 15:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo ciekawe, nie rozum... | Czajka
ABSOLUTNIE nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale też postuluję za protestem przeciwko twoim słowom;] Jestem jak najbardziej otwarty na wszelakie typy literatury:)!
O Ani nie wypowiadam się, bo znam ją tylko z serialu, bajki i teatru, ale wszelakie "typowanie" literatury jako mojej i absolutnie nie mojej... odpada w podskokach:P!
Użytkownik: duch puszczy 22.04.2011 15:07 napisał(a):
Odpowiedź na: ABSOLUTNIE nie zgadzam si... | margines
No to najpierw się oflaguj, a potem skocz do biblioteki po "Anię z Zielonego Wzgórza":D
Użytkownik: margines 22.04.2011 15:11 napisał(a):
Odpowiedź na: No to najpierw się oflagu... | duch puszczy
Hehm... Jakby ci to...?
Nigdzie skakać nie będę:P
Jestem gdzie jestem;]
Użytkownik: duch puszczy 22.04.2011 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Hehm... Jakby ci to...? ... | margines
Odrobina ruchu przed świętami jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale nie będę się upierał:D
Użytkownik: margines 22.04.2011 19:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Odrobina ruchu przed świę... | duch puszczy
Chciałem napisać, że akurat byłem w miejscu... wskazanym:) - musiałbym tylko ZBOCZYĆ z kursu, czyli pójść nie w ten korytarz, w który obrałem kierunek:)
Ale może rzeczywiście, kiedyś zacznę czytać o losach Ani:)
Użytkownik: Czajka 27.04.2011 18:47 napisał(a):
Odpowiedź na: ABSOLUTNIE nie zgadzam si... | margines
Czyli jesteś otwarty bardzo, ale nie aż tak, żeby iść do biblioteki i przeczytać? ;))))
Użytkownik: margines 27.04.2011 19:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyli jesteś otwarty bard... | Czajka
A czajka podduszona na wolnym ogniu jak brzmi?
Do biblioteki "podejść" mogę choćby jutro, ale zagłębić się w losach Ani z Shirley to... kiedyś:)
Użytkownik: misiak297 22.04.2011 15:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo ciekawe, nie rozum... | Czajka
O, ja też się z tym stwierdzeniem nie zgadzam - u mnie na półce uświadczysz każdych, nawet typowo "babskich" gatunków:D
Użytkownik: ola100pa 22.04.2011 07:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Kłamstwa, wierutne kł... | pawelw
Ciekawe! Więcej takich statystyk :)
Użytkownik: pawelw 22.04.2011 09:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe! Więcej takich st... | ola100pa
Będzie więcej. Drugi odcinek jest już gotowy, trzeci się szykuje. :)
Użytkownik: agatatera 22.04.2011 08:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Kłamstwa, wierutne kł... | pawelw
Ja dowiedziałam się, że nie da się mnie włożyć w żadne ramy ;) I że chyba jestem jakimś tworem łączącym kobietę i mężczyznę ;)

Bardzo ciekawe zestawienie! :) Co jakiś czas można byłoby takie informacje wrzucać na forum.
Użytkownik: margines 22.04.2011 08:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja dowiedziałam się, że n... | agatatera
"Enga jest tworem"?
Gdzież to napisali?
Byłoby to... bardzo ciekawe;]
Za to ja jestem tworem-tworu.
Użytkownik: agatatera 22.04.2011 14:30 napisał(a):
Odpowiedź na: "Enga jest tworem"? Gdzi... | margines
:D Tworem jestem ponieważ nie mieszczę się ani w statystycznej kobiecie, ani mężczyźnie ;) I co ze mną począć? :D
Użytkownik: margines 22.04.2011 15:09 napisał(a):
Odpowiedź na: :D Tworem jestem ponieważ... | agatatera
W kwestii tego twojego zdania
polecam pewien artykuł do przeczytania:P
http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/urodzilo-sie-dziecko-bez-plci-lekarze-zdziwieni,1,4248430,wiadomosc.html
Użytkownik: agatatera 22.04.2011 15:31 napisał(a):
Odpowiedź na: W kwestii tego twojego zd... | margines
Hihihihi, odpada :P Płeć fizyczna jest u mnie zidentyfikowana nieźle ;) Bardziej chodzi o płeć mózgu zapewne ;P
Użytkownik: Sylverka 22.04.2011 09:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Kłamstwa, wierutne kł... | pawelw
Świetny artykuł :) dzięki
Użytkownik: Paulina* 22.04.2011 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kłamstwa, wierutne kł... | pawelw
Bardzo ciekawe i pomysłowe zestawienie. Myślę że dobrym pomysłem byłoby też sprawdzenie czy różnice są istotne statystycznie i podpisanie osi wykresów.
Użytkownik: reniferze 24.04.2011 15:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo ciekawe i pomysłow... | Paulina*
Ale to tylko zabawa przecież.. :).
Użytkownik: Paulina* 25.04.2011 13:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale to tylko zabawa przec... | reniferze
Przepraszam, to moje "zboczenie zawodowe" :).
Z resztą może nie miałam racji z tą statystyką.
W każdym razie przeczytałam artykuł z zainteresowaniem.
Użytkownik: reniferze 25.04.2011 16:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam, to moje "zbo... | Paulina*
Nie przepraszaj :). Mnie zwyczajnie przerażają istotności statystyczne i im podobne mediany ;).
Użytkownik: Rbit 04.04.2017 09:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Kłamstwa, wierutne kł... | pawelw
Ciekawe, jak te dane zmieniły się w ostatnich latach...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: