Dodany: 07.02.2006 18:43|Autor: malagosia4

Ogólne> Matury

1 osoba poleca ten tekst.

Pomocy! Biografia jako klucz do odczytania twórczości


Mam wiellllką prośbę dotyczącą matury... Mój temat na mature ustną z j. polskiego to "Biografia jako klucz do odczytania twórczości ( na przykładzie kafki, Bułhakowa i innych). Opracuj temat na wybranych przez ciebie utworach." Chciałabym postawic główną tezę, że znajomośc życiorysu autora jest niezbędna aby zrozumiec jego twórczość.
Muszę wybrać jednego autora> i opowiadać o nim przez 15 minut. Co myslicie o Schultzu? Osiecka? Uwielbiam Osiecką tylko nie wiem jak podejdą do tego egzaminatorzy... Proszę piszcie swoje propozycje.... Byłabym bardzo wdzięczna :)
Chciałabym sie też dowiedzieć czy macie jakieś pomysły aby urozmaicić tą prezentację, tak aby była choć trochę interesująca i zajmująca dla komisji...
Wyświetleń: 36777
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 28
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 07.02.2006 22:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wiellllką prośbę doty... | malagosia4
Hmmm. Ciekawy temat. Mam nadzieję, że dobrze Cię rozumiem. Myślę, że dobrze wybrałaś, chociaż dorzucę swoje propozycje: Borowskiego i Grudzińskiego. Ale nie narzucam ;).
Użytkownik: antecorda 07.02.2006 22:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wiellllką prośbę doty... | malagosia4
Nie ryzykowałbym na Twoim miejscu takiej tezy. Na dłuższą metę jest nie do obronienia, choćby z tego względu, że literatura piękna to świat fikcji, a biografia to świat faktu (polecam książkę Anny Martuszewskiej "Światy (nie)możliwe powieści", bądź Małgorzaty Czermińskiej "Autobiograficzny trójkąt. Świadectwo, wyznanie i wyzwanie") i choć jeden na drugi MOŻE wpływać, to jednak nie są jakoś ściśle współzależne. Myślę, że dobrze przygotowany polonista bez trudu zagnie Cię na tej hipotezie. Jeśli już się upierasz przy takim ujęciu, to sugerowałbym małą zmianę tematu: "Element biograficzny w twórczości...". Inaczej tego nie widzę.

P.S. Pomyślałem sobie teraz, że może te tematy zostały wam narzucone. W takiej sytuacji to zupełnie inna sprawa i nie masz się czym przejmować. W takiej sytuacji Schultz jest dobry, ale wprowadzenie Gombrowicza czy Witkacego wymagałoby już bardzo dogłębnych studiów i wcale nie jestem pewien czy udałoby Ci się wybrnąć z tego z tarczą ;-) W takim wypadku trzymaj się Schultza. Osiecką musiałabyś bardzo dokładnie jak sądzę omówić, bo jej nie da się sprowadzić tak łatwo do jednego mianownika biografizmu - jest na to zbyt subtelna i tę subtelność musiałabyś nie tylko wyczuć, ale i uszanować. Bardzo trudne zadanie moim zdaniem jak na ustną maturę.

Pozdrawiam :)
Użytkownik: malagosia4 08.02.2006 20:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ryzykowałbym na Twoim... | antecorda
Tak, tematy maturalne są nam narzucone, są tak sformułowane jak są, i my nie mozemy nic w nich zmieniac.
Być może lepiej byłoby oprzeć pracę na twierdzeniu że biografia autora pozwoliła mu na stworzenie takiego a nie innego utworu, że to konkretne wydarzenia z jego życia "zaoocowały" utwór, a przynajmniej miały znaczący wpływ na jego kształt.
Mam tu na myśli np. Kafkę i jego "Wyrok", gdzie pisarz "opisuje" swoją relację z ojcem. Podobnie Dostojewski czy Bułhakow.
I po prostu nie wiem kto bedzie najlepszy.....
Dziękuję za opinię, faktycznie musze przyznać, że Osiecka wymagalaby wiecej pracy, a samej prezentacji mogłoby zabraknąc czasu. Mogłaby sie też wywiazać dyskusja (nawet sporna) pomiedzy mna a nauczycielem, co nie musi wcale obrócić się na moją korzyść.

:)
Użytkownik: 00761 08.02.2006 20:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, tematy maturalne są ... | malagosia4
Przepraszam bardzo, ale początek Twojej wypowiedzi dowodzi, że ktoś nie zna przepisów. Każdy temat można doprecyzować, byle odpowiednio wcześnie. Sprawdź: www.cke.edu.pl
Użytkownik: malagosia4 08.02.2006 20:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam bardzo, ale p... | 00761
tak zgadza sie, ale juz jest na to za późno, maturę mam w tym roku
Użytkownik: malagosia4 08.02.2006 20:49 napisał(a):
Odpowiedź na: tak zgadza sie, ale juz j... | malagosia4
"Narzucone" napislam w tym sensie, że już w tej chwili nie mogę zmienić treści tematu :)
Użytkownik: aleutka 09.02.2006 09:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wiellllką prośbę doty... | malagosia4
Mozesz isc w przekore i przeczytac Kundery Zdradzone testamenty - jest tam bardzo duzo o Kafce i o tym jak takie "biograficzne" czytanie go upraszcza, splyca, okrada z naleznej pozycji w historii literatury i nie pozwala dostrzec wyjatkowosci dziela.

Z wplywu biografii na tworczosc, hmmm. Kesey, siostry Bronte (Dziwne losy Jane Eyre, a zwlaszcza Vilette). Z tego jak nie nalezy przywiazywac do biografii zbytniej wagi siostry Bronte (Wichrowe Wzgorza)
Użytkownik: malagosia4 10.02.2006 08:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Mozesz isc w przekore i p... | aleutka
coraz cześćiej myślę aby robić pracę własnie o Kafce..
Zdradzone testamenty mogą byc ciekawe, moglabym o tym wspomniec w prezentacji. Dziękuje bardzo tymbardziej że komisja moglaby mi zadac pytanie związane z tematem tej książki :) który polemizuje, jak rozumiem, z tematem mojej pracy.

Pozdrawiam :)
Użytkownik: malagosia4 10.02.2006 08:51 napisał(a):
Odpowiedź na: coraz cześćiej myślę aby ... | malagosia4
Co myślicie o tym, żeby ta prezentacja opierała się na Franzu Kafce? :)
Użytkownik: Czajka 10.02.2006 09:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Co myślicie o tym, żeby t... | malagosia4
Już tu kiedyś podawałam: http://kafka.pl/main.htm
Użytkownik: Czajka 10.02.2006 08:52 napisał(a):
Odpowiedź na: coraz cześćiej myślę aby ... | malagosia4
Przypomniała mi się Sylwia Plath i jej Szklany klosz między innymi, i książka o niej i jej mężu - Sylvia Plath i Ted Hughes.
Jeszcze Wirginia Woolf "Do latarnii morskiej" i książka "Sekretny układ" o Wirginii i jej siostrze.
Pozdrawiam
Użytkownik: aleutka 10.02.2006 09:18 napisał(a):
Odpowiedź na: coraz cześćiej myślę aby ... | malagosia4
O tak, bardzo polemizuje. Wyjasnia skad sie takie odczytywanie "biograficzne" Kafki i jego martyrologizacja wzielo w ogole (Kundera nazywa to kafkologia). W Testamentach jest genialna interpretacja Procesu - jako antycypacji przyszlosci, studium psychologicznego, niezwyklego eksperymentu formalnego - zupelnie wyprana z "biograficznego" elementu. Mowie ci odkrycie niesamowite.

Kundera wspomina ze podobno Kafka czytajac przyjaciolom pierwszy rozdzial Procesu wszystkich rozsmieszyl, co do dzis wprawia kafkologow w zaklopotanie, bo chca go widziec POWAZNYM NATCHNIONYM I ZAKOMPLEKSIONYM i w ogole co tam jest smiesznego??

Swoja droga to ciekawe, ze z pisarzy piszacych o wlasnych lekturach dwaj moim zdaniem najblizsi marzeniu o czytelniku idealnym - Kundera i Nabokov - zupelnie olewaja biograficzny kontekst dziela.
Użytkownik: malagosia4 13.02.2006 16:00 napisał(a):
Odpowiedź na: O tak, bardzo polemizuje.... | aleutka
póki co nie moge znaleźć tej książki, ale nie poddam się :) coraz bardziej chcę ją przeczytać :)
Coś czuję że po tej lekturze moja praca nabierze ciekawy tor :) Solidnie się przygotuje gdybym trafiła na egzaminatora, który ma podobne poglady jak M.Kundera. Na szczęście jest wiele książek podpierających mój temat :)
mysle ze tak jak u Kafki nie ma jednoznacznych odpowiedzi tak i zawsze beda różne drogi interpretacji.
Użytkownik: aleutka 13.02.2006 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: póki co nie moge znaleźć ... | malagosia4
mysle ze tak jak u Kafki nie ma jednoznacznych odpowiedzi tak i zawsze beda różne drogi interpretacji.

I oczywiście masz rację - zdaje się, że główny zarzut Kundery koncentruje się właśnie na tym, że takie jednoznacznie biograficzne czytanie upraszcza (niekiedy wręcz uprymitywnia) interpretację i ma przy tym tendencję do przybierania póz prawdy i interpretacji absolutnej i jedynie słusznej. Zabarwione jest przy tym często jakąś nutką pychy - my znamy i rozumiemy pisarza lepiej niż on sam... Tu jako przykład wręcz drastyczny przywołane jest u Kundery opowiadanie Hemingwaya "Wzgórza jak białe słonie" w interpretacji skrajnie biograficznej (opowiadanie oddaje reakcję Hemingwaya na pierwszą ciążę Hadley, Boże mój!!) i właśnie Proces jako przykład koronny.

Tak że nie poddawaj się i szukaj Testamentów.. Naprawdę warto!
Użytkownik: carmaniola 17.02.2006 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wiellllką prośbę doty... | malagosia4
Nie mam przekonania, co do prawdziwości twierdzenia, które chcesz udowodnić ale z moich ostatnich lektur wynika,że idealnym kandydatem jest Marquez.
On właściwie niczego nie zmyślił - wszystko już było, a on jedynie nam to pokazał ;-)

Książki, gdzie znajdziesz potwierdzenie i dowody:

"Zycie jest opowieścią" - autobiografia Marqueza
"Zapach owocu guawy" - wywiad-rzeka Plinio Mendozy z Marquezem
Dasso Salidovar: Gabriel Garcia Marquez. Podróż do źródła. ( tego nie czytałam ale to opowieść o "Stu latach...")


Użytkownik: issa9 08.02.2008 20:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wiellllką prośbę doty... | malagosia4
Ja mam podobny temat: "Biografia jako klucz do interpretacji twórczości. Omów temat, odwołując się do wybranych utworów, np. J. Kochanowskiego, J. Słowackiego, T. Borowskiego.". W pracy wymieniłam sobie Borowskiego na Baczyńskiego, ale właśnie mam zamiar mówić o nich trzech.
Nie ryzykuję spwierdzenia, że biografia jest niezbędna, konieczna, ale jedynie skupiam się na tym, że może się przydać, żeby tą twórczość niejednokrotnie zrozumieć :)
Na pewno i Ty sobie poradzisz jakoś :))
pozdrawiam
Użytkownik: issa9 08.02.2008 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja mam podobny temat: &qu... | issa9
heheheh ;p nie zwróciłam uwagi na rok :D
Użytkownik: adrianna 20.09.2008 20:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja mam podobny temat: &qu... | issa9
Mój brzmi dokładnie tak: "Biografia wybranego twórcy jako klucz do odczytania jego twórczości. Omów zagadnienie, uwzględniając utwory pochodzące z różnych okresów życia wybranego autora." Wybrałam go z myślą o Stachurze i póki co tego będę się trzymać. Powodzenia :)
Użytkownik: wenoma 23.09.2008 00:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wiellllką prośbę doty... | malagosia4
Miałam taki sam temat!!!
Wybrałam Kaczmarskiego i Cohena. Jako urozmaicenie dałam prezentację ze zdjęciami oraz fragmenty utworów. Komisję miałam... rozśpiewaną pod koniec!
Użytkownik: Lycealysta OLL 22.12.2008 00:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Miałam taki sam temat!!! ... | wenoma
WITAM,
też mam taki temat. KOczywiście biorę ochanowskiego, raczej Kawkę, Grudzińskiego chciałem ale usnęłem na 31 str. "Innego Świata":). Polonistka radziła mi mieć w bibliografii ok. pięć utworów... co jeszcze może być? Pewnie dodam "U nas w Auschwitzu".

ps. Co znaczy, że komisja była rozśpiewana? Taka urzeczona, czy tak wiele pytań zadawała?:P
Pozdrawiam
Użytkownik: wenoma 29.12.2008 21:16 napisał(a):
Odpowiedź na: WITAM, też mam taki tem... | Lycealysta OLL
Przy odtwarzanych fragmentach muzyki nucili i kołysali się do rytmu :)
Użytkownik: Rodia 17.09.2009 21:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Przy odtwarzanych fragmen... | wenoma
Też wybrałam sobie ten temat, biografia kluczem do interpretacji twórczości na podstawie tekstów Edwarda Stachury. Co o tym myślicie? Znacie może jakieś przydatne książki?
Jakieś sugestie?
Użytkownik: julajla 19.09.2009 16:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Przy odtwarzanych fragmen... | wenoma
Hey;) Mój temat maturalny to "biografie wielkich ludzi jako temat literatury, sztuki i filmu. Przedstaw różne sposoby prezentacji sylwetek wybitnych jednostek." Co myślicie o tym temacie...przyszła mi na myśl biografia Ryska Riedela, ale co do kolejnych wielkich ludzi nie mam pomysłu...może ktoś by pomógł..jakieś pomysły?
Użytkownik: wenoma 20.09.2009 13:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Hey;) Mój temat maturalny... | julajla
Może biografia Williama Blake`a - wiem, że jest książkowa, a i film Jarmuscha "Truposz", z tego co wiem, można nazwać pewną formą jego biografii. Mogłabyś porównać przedstawienie w książce i filmie.
Nie wiem, co lubisz, czym się interesujesz, bo najlepiej dobrać tak postaci, abyś nie zmuszała się do "wgłębiania w ich życie".
Użytkownik: julajla 20.09.2009 20:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Może biografia Williama B... | wenoma
Dzięki za rady..na pewno skorzystam;)..a możesz powiedzieć mi coś więcej o tym filmie? Pozdrawiam;)
Użytkownik: wenoma 20.09.2009 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki za rady..na pewno ... | julajla
Na razie nie, bo kupiłam niedawno, a jeszcze nie obejrzałam. Ale na pewno na stronach znajdziesz sporo informacji - np. na filmwebie
Użytkownik: darek90 08.12.2009 17:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wiellllką prośbę doty... | malagosia4
Czy Paulo Coelho nadaje sie jako pisarz na ten temat. Jak tak to moglibyscie mi podac jakies jego odpowiednie ksiazki.
Użytkownik: beatrycze7 02.01.2012 12:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wiellllką prośbę doty... | malagosia4
Witam,miałabym pytanie czy do powyższego tematu pasowałby C.S.Lewis - chciałabym zinterpretować opowieści z Narnii w świetle jego nawrócenia, zwrócić uwagę na chrześcijańskie nawiązania...??
Byłabym bardzo wdzieczna za upewnienie mnie w tej kwestii ;)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: