Dodany: 01.12.2023 15:43|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETkowa książka grudnia: zgłoś propozycje

Ostatnie w tym roku wybory BiblioNETkowej książki miesiąca! W grudniu motywem naszej zabawy będzie życiowa rewolucja. Sprawdźcie szczegóły i zgłoście swoje propozycje!

W grudniu motyw przewodni wybrała dla Was dot59Opiekun BiblioNETki, a będzie to: ŻYCIOWA REWOLUCJA.

Dużo takich sytuacji można w literaturze znaleźć: ktoś zrywa z rozrywkowym czy też luksusowym trybem życia i całą swoją energię zaczyna poświęcać na rzecz np. religii lub pomocy innym; ktoś rzuca wybrany z rozsądku zawód, który mu daje stabilizację materialną i prestiż, a zaczyna wykonywać inny, o którym zawsze marzył; ktoś inny przeprowadza się na drugi koniec świata, gdzie nie tylko ze względów klimatycznych żyje się inaczej; jeszcze inny zmienia towarzysza/towarzyszkę życia albo jedzie na wojnę do obcego kraju, a i to przecież nie wszystkie możliwe przykłady. Przyjrzyjmy się tym czasem odważnym, czasem lekkomyślnym postaciom i jeszcze raz przeżyjmy ich życiową rewolucję - tak dot uzasadniała swój wybór.

Zatem do dzieła! Czekamy na Wasze propozycje nawiązujące do motywu do 5 grudnia do końca dnia.

ZASADY:
W pierwszym etapie zabawy odbywa się wyłącznie zgłaszanie książek - wraz z uzasadnieniem, w jaki sposób nawiązują do motywu przewodniego. Można zgłosić maksymalnie dwie propozycje. Nie ma potrzeby popierania lub głosowania na konkretne tytuły - wszystkie propozycje przechodzą do kolejnego etapu, w którym będzie można oddać głosy na 3 wybrane kandydatki. Propozycja, która uzyska najwięcej głosów, otrzymuje tytuł BiblioNETkowej książki miesiąca.

PS Drugi z naszych konkursów, czyli "Czytamy i polecamy!", zostanie ogłoszony 12 grudnia.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2023 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
I od razu wysuwam pierwszą propozycję:
Błazen - wielki mąż: Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)).
To opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim, który rzucił medycynę, by pójść za wezwaniem muzy. Gdyby stchórzył przed zrobieniem tej rewolucji w swoim życiu, to - pomijając publicystykę, satyrę i krytykę teatralną - policzmy, ilu doskonałych przekładów literatury francuskiej nie dostaliby polscy czytelnicy.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2023 19:42 napisał(a):
I druga moja propozycja:
Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter))
Jej bohater, stateczny nauczyciel języków klasycznych, żyjący od lat według przewidywalnego schematu, na skutek jednego spotkania i jednej wizyty w antykwariacie zaczyna się uczyć języka kraju, w którym nigdy nie był i o którym, prawdę mówiąc, nic nie wie. A potem opuszcza szkołę i "w ciemno" rusza na wyprawę, by pójść śladami nieznanego człowieka...
Użytkownik: idiom1983 02.12.2023 00:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W tym motywie moje pierwsze skojarzenie mogło być tylko jedno. Oczywiście Rozważna i romantyczna (Austen Jane). Kiedy po śmierci ojca panny Dashwood i ich matka muszą przenieść się z wytwornej rezydencji do skromnego wiejskiego domku gdzieś na prowincji, czeka je wszystkie coś więcej niż tylko i wyłącznie życiowa rewolucja. W wirach uczuć - nieraz gorzkich i bolesnych - odnajdą jednak to, czego wszystkie najbardziej pragnęły - wielką miłość i rodzinne szczęście.

Moją drugą propozycją jest Przepaska z liści (White Patrick). I znów główną bohaterkę - panią Roxburgh - czeka wielka życiowa rewolucja, kiedy statek wiozący ją do Europy rozbija się u niegościnnych wybrzeży Australii, a nieliczni ocaleńcy zostają wymordowani przez bezwzględnych tubyców. Niewola i groza własnego położenia, paradoksalnie pozwalają jednak pani Roxburgh zrzucić ciasny i sztywny gorset tłamszących ją nieszczerych i obłudnych konwenansów i obudzić w sobie tłumioną od dawna namiętność i niczym nieokiełznaną pasję życia.
Użytkownik: mchpro 02.12.2023 10:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Szkarłatny płatek i biały (Faber Michel)
Druga połowa XIX wieku, wiktoriański Londyn. Sugar, prostytutka pracująca i mieszkająca w domu publicznym, zostaje guwernantką małej dziewczynki i zamieszkuje w domu swojej podopiecznej.
Użytkownik: fugare 02.12.2023 12:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Przeczytałam temat grudniowej zabawy i pierwszym skojarzeniem "życiowej rewolucji" było małżeństwo, a zaraz za nim jego odwrotność, czyli rozwód. Jedno i drugie wydarzenie to z pewnością diametralna zmiana w życiu osób, których dotyczy.
Na plaży Chesil (McEwan Ian) - to historia o tym, jak niedopowiedzenia i błędne wyobrażenia na temat związku mogą doprowadzić do pochopnych decyzji.
Czterdzieści zasad miłości: Powieść o Rumim (Shafak Elif (Şafak Elif)) - w tej powieści są ukryte dwie historie. Ella - przykładna żona i matka zmienia całe swoje dotychczasowe życie, kiedy jako recenzentka książki o Rumim - poecie islamskim z XIII wieku - poznaje jego historię. Rumi - teolog i człowiek surowych zasad - pod wpływem uczucia zostaje poetą. Ella z tych samych powodów decyduje się na równie rewolucyjną zmianę.
Użytkownik: KoleżankaFiliżanka 02.12.2023 16:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To ja zgłaszam Malwiny Ferenz "Cafe Neon", tom 1-3. Napisane trochę w konwencji opowieści o "Agnieszce" Pameli Travers. W tomie I jest takie opowiadanie o człowieku, który miał wszystko i wszystko przegrał. Stracił dom, rodzinę, spadł na samo dno, i zaczął inne życie. W opowiadaniach tej powieści szkatułkowej jest kilka takich motywów, a pod koniec III tomu dowiadujemy się, którzy bohaterowie nowelek i jaką decyzję podjęli... i nie dowiemy się dokładnie, jak to się skończy, ale wiemy, że to decyzja przełomowa.
Użytkownik: ewa1207 02.12.2023 18:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Grudzień to w naszym kręgu kulturowym miesiąc zdominowany przez święta Bożego Narodzenia. Zgłaszam więc książkę pasującą do tego świątecznego czasu, jak chyba żadna inna, książkę, którą czytam niemal co roku w okresie świąt, czyli: Opowieść wigilijna (Dickens Charles (Dickens Karol)). Nie sądzę, aby trzeba było komukolwiek mówić, o czym jest „Opowieść wigilijna”, dlatego stosując się do zasad obowiązujących w konkursie powiem tylko, nawiązując do motywu na ten miesiąc, że jest w niej pokazana rewolucja w życiu bezdusznego sknery Ebenezera Scrooge’a, który pod wpływem wydarzeń w pewną wigilijną noc całkowicie zmienia swoje postępowanie i swój stosunek do świata, do życia i do świętowania.
Dodam jeszcze tylko, że zgłaszam ją i zachęcam do niej nie tylko w tegorocznym grudniu, bo to świetna opowieść i czytajmy ją we wszystkie grudnie w życiu, żeby nie zapomnieć, po co są święta :)
Użytkownik: yyc_wanda 03.12.2023 01:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zimowe zaręczyny (Dabos Christelle) - Ofelia wiedzie spokojne i beztroskie życie na swojej rodzimej arce Animie, poświęcając się całkowicie swojej pasji odtwarzania przeszłości z artefaktów starego świata. Wie, że będzie musiała kiedyś wyjść za mąż i zmienić swój tryb życia, ale ciągle odsuwa tę decyzję na bliżej nieokreśloną przyszłość. Aż któregoś dnia decyzja ta zostaje podjęta za nią i Ofelia musi wyjechać na Biegun, do całkowicie obcej społeczności, jako narzeczona jednego z jej mieszkańców. I tu czeka ją życiowa rewolucja, bo ani zwyczaje, ani zachowanie ludzi, ani świat, który ją otacza nie mają nic wspólnego z życiem na jej rodzimej arce. Powieść z gatunku fantasy, ale postać głównej bohaterki, wrzuconej w wir niezrozumiałych dla niej wydarzeń, wydaje się być jak najbardziej realna w swoim zagubieniu i próbach oswojenia obcej rzeczywistości.

Dom na niebie: Nie poddać się: Dziennikarka w niewoli somalijskich porywaczy (Lindhout Amanda, Corbett Sara) - Amanda Lindhout już w dzieciństwie połknęła bakcyla podróży. Jej ulubioną lekturą był miesięcznik National Geographic, którym karmiła swą wyobraźnię i który rozbudzał w niej ciekawość ludzi i świata. Chciała pojechać wszędzie, zobaczyć wszystko. Nie zważała na trudy podróży, nie odstraszyły ją przykre doświadczenia i świadomość, że nie w każdym kraju kobieta, a zwłaszcza samotnie podróżująca kobieta, jest mile widziana. Lekkomyślność i przesadny optymizm zaprowadziły ją do Somalii. I tu przeżyła swoją życiową rewolucję, gdy została porwama przez islamskich fundamentalistów. Było to doświadczenie, które przeciągnęło ją przez piekło na ziemi i wpłynęło na dalsze życiowe decyzje.
Użytkownik: ewa1207 03.12.2023 15:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zazwyczaj zgłaszałam tylko jeden tytuł z wybranym motywem, ale tym razem chodzi za mną jeszcze jedna książka o życiowej rewolucji.
Zgaszam więc jeszcze Błękitny zamek (Montgomery Lucy Maud) - opowieść o zahukanej przez rodzinę dziewczynie i o wiadomości jak grom z jasnego nieba, która spowodowała, że nasza bohaterka zaczyna wreszcie żyć pełnią życia.
Użytkownik: ilia 04.12.2023 23:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Moją propozycją jest Żona Beduina (Geldermalsen Marguerite van). Niezwykła historia Marguerite van Geldermalsen. W 1978 roku pochodząca z Nowej Zelandii pielęgniarka została żoną Muhammada, beduińskiego sprzedawcy pamiątek w legendarnej Petrze. Zamieszkała w liczącej dwa tysiące lat jaskini w skalnym zboczu i żyła jak Beduinka. Nauczyła się arabskiego, przeszła na islam, urodziła troje dzieci i poznała brytyjską królową Elżbietę ( z noty wydawcy).
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 06.12.2023 16:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie w tym r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Można już głosować: BiblioNETkowa książka grudnia: GŁOSOWANIE :-)