Dodany: 14.10.2022 13:21|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Feliks W. Kres

Feliks W. Kres, czyli Witold Chmielecki, nie żyje. W wieku 56 lat zmarł jeden z największych pisarzy w historii polskiej fantastyki, autor serii "Księga całości". Pisarz od dawna zmagał się z ciężką chorobą.

Urodził się1 czerwca 1966 r. w Łodzi. Debiutował w 1983 roku na łamach "Fantastyki" opowiadaniem "Mag", które nadesłał na konkurs. Od tego czasu opublikował kilkadziesiąt opowiadań i 13 dłuższych form, zyskując oddane grono wiernych wielbicieli. Jego najsłynniejszym dziełem jest "Księga Całości" – cykl opowiadający o świecie Szereru. Za powieść "Król Bezmiarów" z tego cyklu dostał w 1992 roku Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Feliks W. Kres uznawany był za pioniera polskiej fantastyki. Współpracował z kultowymi branżowymi magazynami takimi jak "Magia i Miecz" i "Fenix". Jego książki były wydawane nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Hiszpanii czy Rosji. Do ostatnich dni życia był aktywny zawodowo. Na 4 listopada tego roku zaplanowano wydanie powieści "Najstarsza z Potęg", dziesiątej i przedostatniej części sagi "Księga całości". W 2023 miała ukazać się wieńcząca kultowy świat Kresa książka "Szerń i Szerer".

Źródło: rynek-ksiazki.pl / radiozet.pl
Zdjęcie: Fabryka Słów
Opracowanie: DZ

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 14.10.2022 15:39 napisał(a):
Wielka szkoda. :-(
Ciekawe, czy zdążył dokończyć swój cykl.
Użytkownik: Sznajper 18.10.2022 11:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Wielka szkoda. :-( Cieka... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
"W 2022 roku ukazał się zbiór opowiadań „Żeglarze i jeźdźcy”, powstała też „Najstarsza z Potęg”, a tuż przed śmiercią ukończył pisanie ostatniego tomu zatytułowanego „Szerń i Szerer”. Nie zdążył zapoznać się z uwagami redaktorki."

Użytkownik: Sznajper 18.10.2022 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: "W 2022 roku ukazał się z... | Sznajper
Poprawny link
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 18.10.2022 14:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprawny link | Sznajper
Dzięki, czyli jakaś nadzieja jest.
Choć wiem, ze on lubił zmieniać i przeredagowywać swoje teksty (te nowo wydane różnią się od tych starszych), więc pewnie nie byłaby to ostateczna wersja...
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 05.08.2023 13:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprawny link | Sznajper
Teraz nadziei na dokończenie już nie ma:
katedra.nast.pl/nowosci/32860/Ksiega-Calosci-nie-zostanie-dokonczona/

"Od odejścia Feliksa W. Kresa wielokrotnie zadawaliście zasadne pytanie "co z Księgą Całości?". Dzisiaj możemy już z całą pewnością powiedzieć: "Szerń i Szerer. Zima przed burzą" będzie ostatnim wydanym przez nas tomem.

Nie jest łatwo pogodzić się z faktem, że "Księga Całości" nigdy nie zostanie ukończona. Zwłaszcza, że powrót Mistrza do pisania tchnął nadzieję w serca wielu czytelników, którzy latami czekali na zamknięcie cyklu. W nasze serca również. Niestety, wobec niektórych wydarzeń wszyscy pozostajemy bezradni. To jest jedna z tych sytuacji.

W listopadzie oddamy Wam tom "Szerń i Szerer. Zima przed burzą" - ostatnią książkę napisaną przez Feliksa W. Kresa."
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 20.12.2023 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Teraz nadziei na dokończe... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
I następuje zwrot akcji:
polter.pl/ksiazki/Ksiega-Calosci-bedzie-kontynuowana-w101086
"Arkady Saulski, autor wydanego przez Fabrykę Słów cyklu Zapiski stali, poinformował na swoim oficjalnym fanpage'u, że dokończy cykl fantastyczny Księga Całości po zmarłym w 2022 roku Feliksie W. Kresie, co zostało zaaprobowane przez jego małżonkę oraz współpracowników. Jak wynika z opublikowanego oświadczenia, planowane zakończenie serii zostało mu ujawnione na krótko przed śmiercią twórcy, a prace nad książką ją kończącą rozpoczną się w przyszłym roku."
Użytkownik: janmamut 22.12.2023 10:39 napisał(a):
Odpowiedź na: I następuje zwrot akcji: ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Byle nie wyszedł z tego drugi Benioff i Weiss.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 22.12.2023 14:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Byle nie wyszedł z tego d... | janmamut
Jestem tym szczęśliwcem, który tego nie oglądał. Ciągle czekam na dokończenie cyklu, zanim zacznę serial. ;-)
Miejmy nadzieję, że to będzie bardziej jak Sanderson, który dokończył "Koło Czasu" Jordana. Lub może choć Drugie spojrzenie na planetę Ksi (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej), Kowalczyk Marcin (ur. 1978)) - chyba najgorzej nie wyszło patrząc na oceny.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.10.2022 08:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Feliks W. Kres, ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo przykra wiadomość. Akurat, gdy wrócił do pisania i "Księga całości" mogła stać się całością…
Użytkownik: Anna125 15.10.2022 17:59 napisał(a):
Wielka szkoda. :-(
Użytkownik: janmamut 17.10.2022 11:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Feliks W. Kres, ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce, ale wie ktoś, jaka to była ciężka choroba? Zdjęcie sugeruje jakiś nowotwór od palenia, ale mogę się przecież całkiem mylić.