Dodany: 01.11.2021 22:50|Autor: yyc_wanda

Przeczytane Q4, 2021

Lampedusa – Steven Price (CAN/BC/Victoria – Italy/Sycylia-2019); ocena: 4,5
Zbeletryzowana biografia Giuseppe Tomasi di Lampedusa, a właściwie dwóch ostatnich lat życia pisarza i retrospektywne powroty do wydarzeń z przeszłości. Powieść smutna, melancholijna i naznaczona piętnem przemijania. Giuseppe Tomasi zawsze nosił się z zamiarem napisania powieści, ale dopiero diagnosa zaawansowanej choroby płuc była tym bodźcem, który pchnął go do realizacji marzenia z młodości. Żeby zostawić jakiś ślad po swoim życiu. Bezdzietny książę, który nie miał komu przekazać szlacheckich tutułów, który był ostatnim w książęcej linii di Lampedusa i wraz ze śmiercią swego rodu obserwował śmierć epoki, w której dorastał. I taki też był bohater jego powieści, książę Fabricio di Salina, stojący na skraju dwóch epok i obserwujący świat, który przemijał.
Powieść Stevena Price’a napisana jest pięknym językiem, taki poemat prozą do powolnego smakowania. Jest smutna, tak jak smutne były ostatnie lata życia pisarza, którego wojna pozbawiła majątków, zrujnowała pałace, zostawiła bankrutem z książęcym tytułem. Smutne też były jego wspomnienia z okresu dzieciństwa i młodości, które choć przypadły na lata dobrobytu i europejskich wojaży, obciążone były rodzinnymi tragediami. A najsmutniejszy chyba fakt, że powieść, w którą włożył całe serce i życiowe doświadczenie, jego opus magnum, została dwukrotnie odrzucone przez wydawców z zarzutem, że opisuje stare dzieje, które obecnie nikogo już nie interesują. Nie dane mu było doświadczyć entuzjastycznego przyjęcia powieści przez krytyków i czytelników zaledwie rok po jego śmierci. Raz jeszcze los sobie z niego zadrwił, odbierając mu ostatni promyk radości, który mógł rozjaśnić jego smutne odchodzenie z tego świata.
Goodreads: średnia ocena: 3,79 / ilość ocen: 1.024

Idź krok po kroku (Kagge Erling) (Norway-2018); ocena: 3
Zbiór króciutkich przemyśleń/eseików na temat korzyści z chodzenia na spacery. Autor jest gorliwym entuzjastą tego sporu i uprawia go w wersji dla zaawansowanych. Jest również oczytany i zasypuje nas przykładami pisarzy i filozofów, którzy byli zwolennikami spacerów i kreatywnych korzyści jakie ta aktywność im prznosiła.
Liczyłam na ciekawą lekturę, a znalazłam chaotyczny zbiór anegdotek i pseudofilozoficznych przemyśleń, będących pochwałą tego sportu, a pośrednio także biorącego w nim udział autora. W tym zbiorku mini-esejów brakło mi jakiejś myśli przewodniej, która by połączyła i nadała sens tej zbieraninie chaotycznych przemyśleń i potraktowanych wyrywkowo tematów. Ten minimalizm i brak rozwinięcia tematu sprawia, że treści ulatują z pamięci zaraz po przeczytaniu.
B-netka: średnia ocena: 3,75 / ilość ocen: 2
Goodreads: średnia ocena: 3,78 / ilość ocen: 2.665

Anioły w moim życiu: Prawdziwa opowieść o pomocy i opiece istot anielskich (Byrne Lorna) (Irlandia-2008); ocena: 4
Wspomnienia kobiety, która zawsze widziała wokół siebie i rozmawiała z aniołami. Niekoniecznie ułatwiało jej to życie. Z powodu jej dziwnego zachowania, które było interakcją z niewidzialnymi dla innych istotami, zarówno rodzina jak i nauczyciele uważali ją za mentalnie upośledzoną. Obecność i opieka aniołów była jej pomocna w wielu trudnych sytuacjach, ale w innych była dużym obciążeniem. Niektóre ich żądania, jak pomoc błąkającym się duszom, wyczerpywały ją zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Książka, którą napisała, jest ciekawym spojrzeniem na oddziaływanie i ingerencję sił nadprzyrodzonych w życie jednej kobiety. Intencją autorki było przedstawienie nam świata, który choć niewidzialny dla naszych oczu, istnieje, wibruje wokół nas i zaprasza by się do niego zbliżyć. Anioły istnieją i chcą nam pomagać; jedyne co musimy zrobić, to je o to poprosić.
Wiem, że nie każdego przekona opowieść Lorny Byrne. Ja też miałam problem, by przebrnąć przez niektóre fragmenty. Ale wiele wizji autorki rezonowało z moim wyobrażeniem o wszechświecie i jego tajemnicach. Dlatego myślę, że warto na chwilę wyłączyć swój racjonalny umysł i zanurzyć się w barwny, migający światłami, zaludniony aniołami świat Lorny Byrne.
B-netka: średnia ocena: 4 / ilość ocen: 1
Goodreads: średnia ocena: 4,13 / ilość ocen: 4.152

Kod nadzwyczajnego umysłu: Dziesięć reguł niezwykłego życia (Lakhiani Vishen) (Malaysia-2016); ocena: 4,5
Jedna z wielu self-help books, której treści i przykazania są nam już dobrze znane. Podążaj za swoją intuicją, ignoruj ogólnie przyjęte zasady postępowania, jeśli w twoim przypadku nie zdają egzaminu (np. bezpieczne zatrudnienie, które przynosi niezłe dochody, ale zero satysfakcji), nie rezygnuj z marzeń i staraj się wcielać je w życie, choćby inni uważali je za nierealne fantazje. Temat wielokrotnie omawiany, ale w wykonaniu Lakhiani poparty doświadczeniami z jego własnego życia. Trzeba przyznać, że komplikacje i przeszkody, z którymi musiał się zmierzyć, mogłyby zniechęcić niejednego. Wielokrotnie, kiedy już wydawało mu się, że jest na najlepszej drodze do sukcesu, jego marzenia rozpadały się jak domek z kart i zmuszony był zaczynać od zera. Co mu pomogło w osiągnięciu nadzwyczajnych sukcesów zarówo w życiu zawodowym jak i prywatnym? Autor prowadzi nas krok po kroku przez swoje sukcesy i porażki, wskazując na wydarzenia, teorie, koncepcje, które go pchnęły we właściwym kierunku. Dla mnie jest to najciekawsza część jego opowieści. Pozwala docenić wysiłek i wytrwałość w poszukiwaniu własnej drogi w życiu. Sukces nikomu nie spada z nieba, trzeba sobie na niego zapracować, podejmując ryzyko i idąc w szranki z nieznanym. I trzeba mieć odwagę, by wyjść z bezpiecznej strefy własnego komfortu.
B-netka: średnia ocena: 4,5 / ilość ocen: 1
Goodreads: średnia ocena: 4,01 / ilość ocen: 8.552

LISTOPAD
Samokontrola umysłu metodą Silvy (Silva José, Miele Philip) (US/Texas-1977); ocena: 5
(własna półka)
Kontrola umysłu metodą Silvy nauczana jest na kilkudniowych kursach. Książka ta skierowana jest do osób, które chcą nauczyć się tej metody we własnym zakresie. Autor krok po kroku prowadzi czytelnika przez ćwiczenia wykonywane na kursie i opowiada o osiągnięciach uczestników. Uświadamia nam możliwości i niewykorzystany potencjał, jaki nosi w sobie każdy z nas. Metoda dla wytrwałych, bo od samego czytania na wielkie zmiany liczyć nie należy.
B-netka: średnia ocena: 3,59 / ilość ocen: 16
Goodreads: średnia ocena: 3,94 / ilość ocen: 1.425
Recenzja: Metoda Silvy, czyli praktyczna strona geniuszu

Ostatni lot (Clark Julie) (US/CA-2020); ocena: 4,5
Jak wyrwać się z matni toksycznego związku? Dwie kobiety, dwie historie o konsekwencjach nieprzemyślanych decyzji życiowych. Dość ciekawy i sprawnie napisany kryminał.
B-netka: średnia ocena: 4,23 / ilość ocen: 33
Goodreads: średnia ocena: 4,12 / ilość ocen: 91.712

Guardian Angels – Linda Georgian (US/Fl-1994); ocena: 4,5
(własna półka)
Każdy kto wierzy w Boga, wierzy również w istnienie aniołów. Ale nie każdy wie, że przenikają one nasz świat po to, by nad nami czuwać i nieść pomoc. Trzeba tylko o to prosić. Wiedziała i korzystała z tej pomocy autorka, Linda Georgian, a poprzez swoje programy - radiowy i telewizyjny - rozprzestrzeniała tę wiedzę na rzesze swoich słuchaczy. Kiedy ogłosiła, że pisze książkę, w której zamieści przykłady z życia anielskiej pomocy, zasypała ją góra listów i telegramów od słuchaczy, którzy opisywali osobiste doświadczenia. Sporo z nich trafiło do tej książki, będąc dowodem na to, że z anielskiej pomocy można i trzeba korzystać, by ulepszyć swoje życie.
Goodreads: średnia ocena: 4,07 / ilość ocen: 15

GRUDZIEŃ
W obronie syna (Landay William) (US/Mass-2012); ocean: 5
Thriller sądowy, w którym spokój małego miasteczka na przedmieściach Bostonu zakłócony został morderstwem czternastoletniego chłopca. Dodatkowym wstrząsem dla mieszkańcow miasteczka jest posądzenie o zabójstwo syna prokuratora. Ponieważ autor tej powieści jest z zawodu prokurarorem, dostajemy szczegółowo rozpisamy proces sądowy z wyjaśnieniem prawnych niuansów i przesłuchaniem świadków. Ale jest to również historia rodziny, która stanęła w obliczu niewyobrażalnego dylematu – czy naprawdę ich syn mógłby dokonać takiego czynu?
B-netka: średnia ocena: 4,69 / ilość ocen: 81
Goodreads: średnia ocena: 3,98 / ilość ocen: 286.574

How to Make a Wish – Ashley Herring Blake (US/Tennessee-2017) ocena: 4.5
Powieść dla młodzieży, której głównym tematem są skomplikowane relacje pomiędzy matką i córką. Siedemnastoletnia Grace nie pamięta ojca, który zginął w Afganistanie, kiedy była małym dzieckiem. Za to wie, że ta śmierć zaważyła na całym jej życiu, rujnując rodzinną stabilizację. Jej matka rzuiła się w wir nieustannych romansów, starając się w ten sposób zagłuszyć ból po stracie męża. Wszystko co Grace pamięta od najmłodszych lat, to ciągłe zmiany w ich życiu, nowi kochankowie matki, nieustanne przeprowadzki i problemy z niezapłaconymi rachunkami. Grace marzy o karierze pianistki, ale nawet stypendium nie rozwiązuje problemów, bo jak wyjechać na studia i zostawić matkę, która zatraca się w alkoholu i z każdym dniem jest bardziej nieobliczalna?
Ciekawe studium życia w toksycznej rodzinie, kiedy na dziecko spada konieczność czuwania nad nieodpowiedzialnym zachowaniem matki i ponoszenia konsekwencji jej wybryków. Ale młodość ma swoje prawa; Grace szuka towarzystwa przyjaciół, robi plany na przyszłość i próbuje rozszyfrować swą orientację seksualną.
Goodreads: średnia ocena: 4,12 / ilość ocen: 4.066

Przeczytane Q3, 2021