Dodany: 30.04.2020 17:34|Autor: yyc_wanda

Przeczytane: Q2, 2020

KWIECIEŃ
Zniknięcie wszechświata (Renard Gary R.) (US/MASS-2002); ocena: 3,5
Książka napisana w formie dialogów pomiędzy autorem a rzekomo odwiedzającymi go duchowymi przewodnikami z zaświatów. Głównym celem ich wizyt jest przedstawienie prawidłowej interpretacji „Kursu Cudów”, księgi dyktowanej przez samego Jezusa. Jednak w zaprezentowanych przez Renarda dyskusjach więcej jest samo-zachwalania, arogancji i niewybrednych żartów niż treści duchowych. Te fragmenty, które zawierają jakąś głębię, tajemnicę czy mądrość, pochodzą z „Kursu Cudów”. Lepiej sięgnąć po oryginał lub zapoznać się z publikacjami Kena Wapnicka, który uważany jest za autorytet w interpretacji i znajomości tej księgi.
B-netka: średnia ocena: 3,5 / ilość ocen: 1
Goodreads: średnia ocena: 4,09 / ilość ocen: 4.106
Jest czytatka: Czy wymyśliłam sobie świat, w którym żyję?

Warneńczyk: Powieść historyczna z XV w. (Smolarski Mieczysław) (Pol-1921); ocena: 3,5
(własna półka)
Powieść historyczna składająca się z dwóch części. Część pierwsza „Spytek z Melsztyna” opowiada historię tego możnowładcy, zagorzałego przeciwnika krakowskiego biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, który przyczynił się do odebrania mu Samborszczyzny i znacznego osłabienia jego wpływów w państwie. Spytek był przeciwny koronacji 10-letniego Władysława na króla Polski wiedząc, że za nieletnim królem stoi znienawidzony przez niego biskup i to on faktycznie będzie sprawował władzę.
Część druga „Gwiazdy Warny” skupia się na postaci młodego króla począwszy od 1440 roku, kiedy Władysław musi podjąć decyzję, czy zawrzeć pakt pokojowy z Turkami, czy też połączyć się z Węgrami i wspólnie próbować złamać potęgę islamskich Turków – aż do nieszczęsnej bitwy pod Warną.
Powieść składa się z mini fragmentów skupiających się na różnych osobach i wydarzyniach historycznych. Dużo przeskoków czasowych. Przeszkadzał mi brak ciągłości i minimalistyczne podejście do opisywanych wydarzeń. A i archaiczny język nie ułatwiał czytania. Na plus tej powieści trzeba zaliczyć to, że rozbudziła we mnie zainteresowanie historią, ze szczególnym uwzględnieniem tego okresu.
B-netka: średnia ocena: 4 / ilość ocen: 9

Król Jagiełło ok. 1351 - 1434 (Kuczyński Stefan M. (pseud. Bart Włodzimierz)) (Pol-1985); ocena: 5
(własna półka)
Biografia Władysława Jagiełły, jednego z bardzej znaczących królów Polski, którego polityka, ze szczególnym uwzględnieniem unii polsko-litewskiej, wpłynęła na losy i ukształtowała historię Europy Środkowo-Wschodniej na najbliższe kilkaset lat. Kuczyński przedstawia postać króla z dużą sympatią, szacunkiem i podziwem dla jego osiągnięć. Jagiełło był świetnym strategiem, był konsekwentny we wprowadzaniu w życie swoich planów, ale także potrafił z niektórych rezygnować, lub czasowo zawieszać, gdy uznał, że sytuacja nie jest sprzyjająca. Wprowadził nową sztukę wojenną, opartą na skrupulatnym opracowywaniu planów i strategicznym rozmieszczaniu posiłków, w przeciwieństwie do stosowanych wówczas w Europie Zachodniej najazdów i napadów rabunkowych na przygraniczne tereny. Tę właśnie taktykę zastosował w decydującej rozgrywce z Krzyżakami, zmuszając ich do podjęcia walki na otwartym polu. Dzięki mądrym planom i dobrze rozstawionym wojskom, udało mu się uniknąć zastawionych pułapek i wygrać bitwę pod Grunwaldem. Historycy często mówią o szczęściu jakie dopisywało naszemu królowi, ale to nie szczęście, ale genialne posunięcia strategiczne, planowanie i przewidywanie, były dominującą siłą polityki Jagiełły.
Trochę przykro jest czytać o nieżyczliwej i często pogardliwej ocenie wielkiego wodza przez Jana Długosza. Podaje on wiele nieprawdziwych faktów, opartych głównie na oszczerstwach głoszonych przez Krzyżaków i Habsburgów. Wiele z tych kłamstwach przetrwało do dnia dzisiejszego i utkwiło na dobre w naszej mentalności. Ciekawe, czy źródłem tych niechlubnych opinii nie był przypadkiem krakowski biskup, Zbigniew Oleśnicki, o którym wiadomo, że nie popierał polityki Jagiełły w ostatnich latach panowania, a z którym łączyła Długosza silna zażyłość. Dla mnie obraz nakreślony przez prof. Stefana M. Kuczyńskiego będzie podstawą do konfrontacji i porównań z innymi teoriami i opisami historycznymi tego okresu.
B-netka: średnia ocena: 5 / ilość ocen: 5
Goodreads: średnia ocena: 3,33 / ilość ocen: 3

Królowa Jadwiga (Niewiadomska Cecylia (pseud. Aspiro)) (Pol-1921); ocena: 5
(własna e-półka)
Opowiadanie historyczne opisujące życie królowej Jadwigi. Bardzo ciepło i z miłością przedstawiona postać królowej, również szacunek i miłość jej małżonka, króla Władysława Jagiełły. Skąd się wzięły te plotki o jego oziębłości i lekceważeniu Jadwigi, na które co jaki czas natykam się w Internecie?
B-netka: średnia ocena: 4,67 / ilość ocen: 3

MAJ
The Courtasan’s Book of Secrets – Georgie Lee (UK/Eng-2014); ocena: 3
Chociaż powieść Georgie Blalock pt „The Other Windsor Girl” przedstawiona została jako debiut, pisarka ta ma na swoim koncie kilka romansów historycznych, publikowanych pod pseudonimem Georgie Lee. Ponieważ „The Other Windsor Girl”, sfabularyzowana biografia księżniczki Margaret, była ciekawą powieścią historyczną, przedstawiającą sytuację angielskiej arystokracji po drugiej wojnie światowej, oraz zakulisowe życie na dworze królewskim, postanowiłam dać szansę także jej romansom.
Okazało się jednak, że „The Courtesan’s Book of Secrets” to romans typowo harlequinowy. Para bohaterów, Rafe i Cornelia, przeżywa przygodę miłosną i choć nigdy nie deklarują głębszych uczuć, ich związek to coś więcej niż przelotny flirt. Na skutek inryg osób trzecich, ich znajomość zostaje gwałtownie zerwana, a każde z nich czuje się oszukane i zdradzone przez partnera. Przypadek jednak sprawia, że spotykają się powtórnie podczas poszukiwań księgi sekretów francuskiej kurtyzany. Wyszczególnione w niej nazwiska angielskich zdrajców, sprzedających Francuzom państwowe sekrety, mogą zrujnować życie wielu osób, jeśli dostaną się w niepowołane ręce. Zarówno Cornelia jak i Rafe starają się usilnie zdobyć tę księgę, choć każde z innych powodów. Czy zdrada z przeszłości i zawiedzione zaufanie, pozwoli im na współpracę, czy też każde z nich będzie na własną rękę szukać szczęścia w tej niebezpiecznej grze?
Jako całość, dało się to przeczytać, choć trochę za dużo tu było wzdychań, niepewności, zranionych uczuć i cierpiętnictwa z powodu nieszczęśliwej miłości. A przy tym i tak wiadomo, jak to się wszystko skończy. No ale takie są reguły romansu. Czy mogę winić autorkę za to, że spodziewałam się czegoś bardziej oryginalnego?
Goodreads: średnia ocena: 4,09 / ilość ocen: 4.106

Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid) (Sweden-1946); ocena: 6
Powrót do ukochanej książki dzieciństwa. Przygody i psoty szóstki dzieci z odosobnionej osady Bullerbyn, które wciąż bawią i wzruszają. I jednocześnie pokazują, jak dawniej żyło się na wsi, bez telefonu, bez samochodu, a jednak barwnie i z fantazją. I z dbałością i przywiązaniem do wieloletnich zwyczajów i tradycji. Mam nadzieję, że książka ta ciągle cieszy się popularnością wśród dzisiejszej młodszej młodzieży.
B-netka: średnia ocena: 4,90 / ilość ocen: 9.466
Goodreads: średnia ocena: 4,29 / ilość ocen: 10.402

Jadwiga (Kellog Charlotte (właśc. Kellogg Charlotte)) (USA-1931); ocena 5,5
Bardzo ciekawa biografia królowej Jadwigi. Duże uznanie dla amerykańskiej pisarki za dokładne naszkicowanie sytuacji politycznej ówczesnej Europy oraz imponującą znajomość historii Polski i Litwy tego okresu.
B-netka: średnia ocena: 5,5 / ilość ocen: 1
Goodreads: średnia ocena: 5 / ilość ocen: 1

Jest recenzja: Kto dziś pamięta o królowej Jadwidze?

Nawiedzony dom (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (Pol-1979); ocena: 3,5
Pierwszy tom w serii przygód Janeczki, Pawełka i psa Chabra. Biorąc pod uwagę młody wiek docelowego czytelnika, muszę przyznać, że powieść spełnia oczekiwania. Jest zabawna, posiada interesującą zagadkę kryminalną i plejadę ciekawych bohaterów. Gdybym czytała ją w wieku 12-13 lat, byłabym zachwycona. Niestety, do mnie, dorosłego już czytelnika, humor i zalety tej książki jakoś nie przemawiają. Ocenę podnoszę ze względu na fakt, że przeznaczona jest dla młodzieży, więc moja opinia niekoniecznie jest miarodajna.
B-netka: średnia ocena: 4,75 / ilość ocen: 1.864
Goodreads: średnia ocena: 3,98 / ilość ocen: 933

CZERWIEC
Semko: Czasy bezkrólewia po Ludwiku: Jagiełło i Jadwiga (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.)); (Pol-1882); ocena: 5
Okres bezkrólewia w Polsce po śmierci Ludwika Węgierskiego. Walka o koronę, intrygi, podchody, nieoczekiwane zwroty akcji. I postać królowej Jadwigi, tak różna od tej, którą znamy z historii. Dziecko, zaledwie dwunastoletnie, a tak dzielnie walczące o swoje racje i prawo do decydowania o swoim małżeństwie. Ten obraz trochę się kłóci z bogobojną królową, opiekunką narodu, ale potwierdzają go również biografie Jadwigii. Powieść Kraszewskiego jest ciekawym, a miejscami nawet zabawnym, spojrzeniem na Polskę tego okresu.
B-netka: średnia ocena: 4,42 / ilość ocen: 32
Goodreads: średnia ocena: 3,50 / ilość ocen: 2
Jest recenzja: Czasy bezkrólewia, czyli komu koronę, komu?

Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret) (US/Gorgia-1936); ocena: 6
(własna półka)
Powtórka. Chyba już czwarta z kolei, a wrażenia wciąż jak przy pierwszym czytaniu. Zachwyca. Teraz, bardziej niż akcją, stylem, precyzyjną charakterystyką postaci i sytuacji, w których przyszło im działać i podejmować decyzje. Decyzje często niesłuszne i krzywdzące dla innych, ale tak ludzkie i zrozumiałe, gdy pamięta się w jakich czasach i okolicznościach były podejmowane. Zachwyca bogactwem tła historycznego i piękną prozą. Książka, do której zawsze będę powracać.
B-netka: średnia ocena: 5,22 / ilość ocen: 4.870
Goodreads: średnia ocena: 4,50 / ilość ocen: 1.056.907
Jest recenzja: Kolaż historii i romansu

Przeczytane Q1, 2020