Dodany: 01.10.2018 18:43|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Dusza ognia, czyli ciągłe deja vu

Ileż to już razy, i ciągle za mało, literatura lepsza, gorsza, bardziej artystycznie wyrafinowana i ta popularna, próbują nam przedstawić uleganie ludzi bardziej przekonującej i dobrze przygotowanej narracji, z której rodzi się, a właściwie jest jej zamiarem, tyrania lub autorytaryzm.
Dusza ognia (Goodkind Terry) to kolejne studium tego samego problemu dla miłośników fantasy. Niektórych ten tom może zmęczyć i zniechęcić, mało bowiem w nim typowych zjawisk magicznych, na które czekają. Dużo tu intryg, kulturowych uwikłań prowadzących w ślepy zaułek rozwoju, wiele naiwności ludzkiej i całkiem zręcznej manipulacji.
Nasz bohater, już od kilku tomów Richard Rahl, boryka się z kolejnym, właściwie nierozwiązywalnym problemem. Trudno mi dostrzec rozwiązanie, które okazuje się być na wyciągnięcie ręki, bo jest człowiekiem bardziej racjonalnym niż magicznym.
Obok jego dylematu rozgrywają się dworsko-dyplomatyczne gry, których koniec jest przewidywalny, ale nie dla graczy z jednej strony.
I tak się dzieje od wieków. Nic się nie zmienia, a my tkwimy w życzeniowej narracji, którą podsuwają nam wielcy manipulatorzy (nazywamy ich dzisiaj politykami).
Lud prosty "kupuje" dobrze podane wyjaśnienie rzeczywistości i w ogóle go nie obchodzą nielogiczne związki tego, co mu jest podawane. A "lud prosty" to również my, którzy dużo czytamy, mamy swoje preferencje polityczne, albo udajemy, że nast one nie interesują. Potem polityka nagle wkracza w nasze życie (u Gódkinda bardzo brutalnie) i budzimy się z przekonaniem, że zrozumieliśmy już chyba wszystko. No i co dalej? Następne pokolenia powtarzają te same błędy, których nie potrafiliśmy ich oduczyć. Nasza wina? Jasne, że nasza.
Siedzę w ciepłym kraju i patrzę na kolejną odsłonę tego, co dzieje się w mojej Ojczyźnie i u sąsiadów Madziarów. Siedzę i... znowu Goodkind powtórzył to samo, co już się stało, i co za chwilę zapewne ponownie się stanie.
Czyta? Nie czytać? To nawet nie jest pytanie. To dzisiaj już komunał.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.10.2018 08:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Ileż to już razy, i ciągl... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Dodałbym jeszcze - ten tom może też prowokować do dyskusji nad zasadą "volenti non fit iniuria" - skoro z własnej, nieprzymuszonej woli dokonuje się jakichś wyborów, to czy można kogoś potem winić za tragiczne skutki? To oczywiście jest pytanie o ułomności ustroju demokratycznego - w którym manipulacje są immanentnie wpisane w funkcjonowanie, jak rozedma w bycie trębaczem.
Mam nadzieję, że zabierzesz się za kolejny tom - dla mnie opus magnum całego cyklu - w którym jeszcze głębiej wchodzi się w manipulacje populistycznych haseł i błędnej co do zasady, ale chwytliwej ideologii - które (zgodnie z poglądami Goodkinda) nb zyskują sobie poklask nie tylko w Polsce czy na Węgrzech, ale od połowy XIXw. na Zachodzie i Wschodzie (tam były testowane przez niemal cały XXw.) - obecnie np. we Włoszech, Szwecja od dawna jest pod ich trującym czarem, za poprzedniego prezydenta do głosu doszły w USA...
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 02.10.2018 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Dodałbym jeszcze - ten to... | LouriOpiekun BiblioNETki
I tak dalej, i tak dalej.... Odnoszę wrażenie, że natura już nas takimi stworzyła, to znaczy podatnymi na manipulacje, szalone narracje, które sami w sobie wzbogacamy, żeby lepiej w nie uwierzyć (czasem mi się to zdarza). Zaraz po "Zorro" Isabel Allende zabiorę się za "Filary...".
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.10.2018 09:09 napisał(a):
Odpowiedź na: I tak dalej, i tak dalej.... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Za "Filary..."?? :o Chyba nie przeskoczysz Nadzieja pokonanych (Goodkind Terry) !?