Dodany: 05.11.2017 19:22|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Virion czyli start nowej "ileśtam"-logii

Virion: Wyrocznia (Ziemiański Andrzej (pseud. Shoughnessy Patrick)) Oto nowa, zapewne długodystansowa, przynosząca Autorowi kolejne - mam nadzieję, że dobre - lata egzystencji i zapewne popularności. Czy dobra? Jeszcze nie wiem, bo podchodzę z odrobiną nieufności do prozy Ziemiańskiego. Z jednej strony "Achaja" - pierwszy tom. To dla mnie majstersztyk. W następnych tomach jest już tylko gorzej. Potem "Pomnik Cesarzowej Achaji" - dobrze, dobrze i w ogóle dobrze. Przygoda na czternaście fajerek, psuta i naprawiana odniesieniami do Drugiej Rzeczypospolitej. Niemniej też nie zachwyca równym poziomem.
A teraz "Virion" - legendarny mistrz natchniony miecza. Postać, którego życie zapewne nadaje się do opwieści. No i od razu się zaczyna. Ale Virion to amator, fajtłapa niemalże, tyle że... inteligentny! Nie będę opowiadał tu jego początkowej historii, bo sami sobie przeczytacie. Chodzi mi o coś zupełnie innego.
Po raz pierwszy spotkałem się z "superprodukcją", czyli rozpisaniem powieści na głosy i dźwięki. Dotychczas w ten sposób były adaptowane dla celów radiowych znane powieści. Obcinano to, co nie było potrzebne, ustawiano głosy aktorskie i tak dalej. A tu czytają powieść i to liczna grupa. Pierwsze wrażenie: jestem oszukany, bo to adaptacja. Drugie warżenie - przeszkadza w koncentracji. Trzecie wrażenie: nareszcie ktoś zadbał o emisję głosów i tło. Da się słuchać nawet w sporym miejskim ruchu, a to ważne dla tych, którzy z książką na głosy spędzają wiele czasu, biegając, jeżdżąc autobusami, idąc po ulicy, czy wystając w kolejce po zdrowie.
Ciekawe, zę w Biblionetce nie napotkałem na forum lub wątek poświęcony audiobóókom. Chyba go otworzę.
Ziemiański w nowej odsłonie nie traci niczego ze swojej złośliwości, przenikliwości analizy systemu, który sam stworzył i pewnie trochę zaczerpnął z histori. Słucha się nieźle, chociaż wolę pojedynczy głos, nie zakłóca mi bowiem za bardzo wyobraźni.

Użytkownik: Anna125 05.11.2017 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Virion: Wyrocznia Oto now... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Może byłoby warto otworzyć, ja byłabym za. Ciekawa informacja.
Użytkownik: margines 05.11.2017 21:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Virion: Wyrocznia Oto now... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Wątków o audiobookach jest kilka:)
Użytkownik: Anna125 06.11.2017 00:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Wątków o audiobookach jes... | margines
Podaj proszę linki :)))
Użytkownik: margines 07.11.2017 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Podaj proszę linki :))) | Anna125
Prze... cię, że dopiero teraz zabrałem się za to.
Byłem pewien, że z większą ilością takich wątków miałem do czynienia, ale jakoś znalazłem tylko O audiobookach słów kilka ;)
Użytkownik: Anna125 07.11.2017 23:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Prze... cię, że dopiero t... | margines
Iii, tam, fajnie, że znalazłeś :).
Przeczytałam wątek. Też sądzę, żę źe dobre słuchawki to podstawa przy chodzeniu i najlepiej, aby wyciszaly tło.
Użytkownik: margines 08.11.2017 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Podaj proszę linki :))) | Anna125
Jest tu też taki zawodnik, który w komentarzach i czytatkach opowiada o audiobookach - póki co to jego Historyjka audiobooczna doczekała się czwartej odsłony.
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 07.11.2017 05:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Wątków o audiobookach jes... | margines
To prawda, że na forum jest ich około czterdziestu, ale są to przede wszystkim informacje o stronach internetowych, na których można słuchać książek na głosy lub je stamtąd kupić lub pobrać. Wszedłem nawet na "radio na kanapie", ale chyba skończyła już swoją egzystencję. Może rzeczywiście się za ten wątek zabiorę.
Użytkownik: Anna125 07.11.2017 23:32 napisał(a):
Odpowiedź na: To prawda, że na forum je... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Ja jestem ZA i z góry podziękowania ślę :)