Dodany: 19.08.2017 18:44|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Janusz Głowacki

Janusz GłowackiW wieku 78 lat odszedł Janusz Głowacki – dramatopisarz, scenarzysta, prozaik, eseista i autor słuchowisk radiowych. Informację tę przekazała w dniu 19 sierpnia 2017 roku żona pisarza, Olena Leonenko-Głowacka. Szczegóły dotyczące daty i miejsca pogrzebu nie są jeszcze znane.

Janusz Głowacki debiutował w „Almanachu Młodych” (1960), współpracował z redakcją tygodnika „Kultura”. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych napisał dramaty Fortynbras się upił, Polowanie na karaluchy, Antygona w Nowym Jorku. Z jego prozatorskich publikacji można wymienić m.in.  Ostatniego ciecia (2001), Z głowy (2004), Jak być kochanym (2005), Good night Dżerzi (2010). Był współscenarzystą filmu Rejs.

Wybitny polski twórca zdobył wiele cenionych nagród literackich – wśród nich znajdują się American Theatre Critics Associtation Award, John S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award. W 2005 roku został laureatem Nagrody Ministra Kultury, natomiast w 2011 – Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”.

Na podstawie: WP

Zdjęcie: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl

Użytkownik: margines 20.08.2017 15:21 napisał(a):
Odpowiedź na: W wieku 78 lat ods... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
78 lat, bo był przed 79. urodzinami.

Wg dostępnych mi danych urodził się 13 września 1938, więc niestety nie zdążył świętować swoich 79 urodzin.
Użytkownik: sowa 21.08.2017 12:56 napisał(a):
Użytkownik: Anna125 21.08.2017 21:10 napisał(a):
[*]
Był odważny i w pisaniu i w życiu. Słuchałam dzisiaj krótkiego wspomnienia o nim, jego biografki, Elżbiety Baniewicz. Opowiadała o tym, jak wylądował w stanie wojennym w NY z bardzo słabą znajomością języka, co dla pisarza musiało być szczególnie trudne - pracuje w języku. I poradził sobie tam, w zasadzie będąc na dnie. Powiedziała też dziwną, nową dla mnie rzecz, że ostry był na pokaz, a czuły i pomocny prywatnie.
Użytkownik: maramara 24.08.2017 10:26 napisał(a):