Dodany: 19.06.2017 12:56|Autor: antypater

W telegraficznym skrócie o Aztekach, ich imperium oraz jego zagładzie.


Pani Brenda Ralph Lewis napisała kieszonkowych rozmiarów książkę o narodzie azteckim, zatytułowną ''Aztekowie'' (link: Aztekowie (Lewis Brenda Ralph)). To niewielkich rozmiarów opracowanie stanowi spojrzenie z lotu ptaka na azteckie dzieje, organizację państwową, kulturę, zwyczaje (nie tylko te krwawe) oraz na ich niezwykle gwałtowny koniec, wspomożony także przez, przywiezione przez żołnierzy Cortesa mikroby. Ten gwałtowny koniec nastąpił, rzecz jasna podczas podboju hiszpańskiego w pierwszej połowie XVI wieku. Jest to dobre wprowadzenie w temat dla nowicjuszy. Autorka nie ukrywa swojej lekkiej sympatii, leżącej po stronie ofiar hiszpańskiego (oraz w większym stopniu mikrobiologicznego) podboju.

Celem uzupełnienia informacji o samym podboju oraz o jego celu, jakim był właśnie przedkolumbijski Meksyk polecam opracowanie pt. ''Cortes i Montezuma'', jakie wyszło spod pióra pana Maurice Collisa oraz dla większych ''smakoszy'' tematyki konkwiskadorskiej polecam, najlepszy klasyk w temacie, czyli ''The history of the conquest of Mexico'' Williama H. Prescotta.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 361
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 19.06.2017 14:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Pani Brenda Ralph Lewis n... | antypater
Cortes i Montezuma (Collis Maurice) mam na półce, można dostać za grosze na taniej książce. Zaś co do samej "lekkiej sympatii, leżącej po stronie ofiar hiszpańskiego (oraz w większym stopniu mikrobiologicznego) podboju" to i tak nic chyba nie przebije hipisowskich bajęd, będących tekstem genialnej piosenki Neila Younga "Cortez the Killer" (https://www.youtube.com/watch?v=m-b76yiqO1E ), np.:

"And the women all were beautiful
And the men stood
straight and strong
They offered life in sacrifice
So that others could go on.

Hate was just a legend
And war was never known
The people worked together
And they lifted many stones.

They carried them
to the flatlands
And they died along the way
But they built up
with their bare hands
What we still can't do today."

To taka amerykańska wersja "Wielkiej Lechii" ;D
Użytkownik: antypater 19.06.2017 15:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Cortes i Montezuma mam na... | LouriOpiekun BiblioNETki
Witaj Louri,

Sam w sumie nie wiem, po co tak poważny człowiek jak Ty przywołuje te lewackie bajdury tutaj na tym forum. Chyba nie zamierzasz robić im reklamy, ponieważ one zdecydowanie na to nie zasługują.

A wracajac do podboju imperium Azteków, których zwałbym konsekwentnie Meksykanami, należy dodać, że ja zupełnie nie rozumiem pewnego rodzaju tęsknoty, jaką wielu współczesnych nam Meksykanów (zresztą nie tylko ich) wyraża za tym imperium (w ich mniemaniu jest to coś w rodzaju utraconej wielkości i szczęśliwości). Czyżby nie zdawali sobie sprawy, że gdyby nie, pozbawieni uprzedzeń rasowych Hiszpanie i ich podboje, to większość z nich wylądowałaby na kamiennym ołtarzu z wyciętym serduchem, a ich kończyny byłyby potem ugotowane i zjedzone przez pozostałych uczestników tej krwawej biesiady? Widać, że lewicowa propaganda, która nie ma nic wspólnego z faktami, święci swoje sukcesy, w dużej mierze dzięki kompletnemu nieuctwu większości ludzi. Podobnie sprawa się ma z tak zawaną ''Czarną legendą Inkwizycji''.

Dlatego uważam, że nie ma co rozprzestrzeniać tych lewackich bzdur, celem uniknięcia robienia mętliku w głowie naszym czytelnikom. Fakty historyczne zawsze powinny być najważniejsze i o ich rozpowszecnianie zawsze trzeba się troszczyć.

Co do ''mikrobiologii historycznej'', która pomogła Hiszpanom w podboju, należy wspomnieć o tym, że właśnie z nowego świata przyszedł do nas pan Syfilis.

Pozdrawiam

Antypater
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 20.06.2017 08:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj Louri, Sam w sum... | antypater
Tak jak napisałem - tekst tekstem, ale muzyka - cudo! Poza tym - ja to już jestem ostatnim odbiorcą, piosenka jest z 1975 roku, wielokrotnie później coverowana (polecam wersję Mercury Reva), all damage already done...

Legendy tego typu mają wzięcie od czasów (o)błędnej idei "szlachetnego dzikusa" Rousseau, potem jeszcze wzmacniane przez androny nierzetelnych "badaczy" typu Mead Margaret , a nawet takiej ikony jak Malinowski Bronisław . Ale nie przypisywałbym ich jednej stronie sceny politycznej - dlatego napisałem wyżej i o "Wielkiej Lechii". Natomiast znamiennym jest, że dementi najgłośniejsze dotyczy jednej ze stron, druga ma dobrze zakorzenione, praktycznie imprintowane przekonania o prawdziwości różnego typu "czarnych legend".
Użytkownik: antypater 20.06.2017 12:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak jak napisałem - tekst... | LouriOpiekun BiblioNETki
Witaj Louri,

Odnosnie naszego krajowego geniusza pana B. Malinowskiego masz racje. Tez zdarzaly mu sie pomylki, ale kto ich nie robi?? Dlatego pomyłki trzeba z czasem prostować.

Co do barbarzyństwa to przywołam w oryginale słynny cytat innego geniusza Roberta Ervina Howarda, który mimo, że pisał utwory z gatunku heroic fantasy znał się bardzo dobrze na ludziach. Cytat ten dotyczy relacji człowieka wobec barbarzyństwa i cywilizacji.

Oto on:

"Barbarism is the natural state of mankind," the borderer said, still staring somberly at the Cimmerian. "Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance. And barbarism must always ultimately triumph." - Aztekowie byli świetnym przykładem na prawdziwość tego stwierdzenia, ponieważ barbarzyństwo zwyciężyło u nich zupełnie.

Wszelakie odmiany lewicowych ideologii, pod pozorem wyzwolenia z krępujących więzów kultury i cywilizacji ciągną świat w stronę ruiny cywilizacjnej, czyli w stronę kompletnego barbarzyństwa. Najśmieszniejszym jest to, że mocno ucywilizowani zwolennicy lewicy nie widzą tego trendu oraz tego, że przeważająca większość z nich nie ma najmniejszych szans na przeżycie w warunkach barbarzyństwa, do którego przecież zmierzają.

Dlatego dalej uważam, że jakakolwiek forma ''sztuki'', promującej te nieprawdziwe i szkodliwe treści nie jest dobra dla jej odbiorców i nie powinno się jej rozprowadzać.

Pozdrawiam

Antypater
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: