Dodany: 31.12.2016 09:25|Autor: Monika.W

Czytatnik: Niespieszna przechadzka

Zakupy książkowe w 2017 roku

W Dedalusie kupiłam 3 kryminały. Na lekki początek roku. 2 z serii z kluczykiem, a 1 - pierwsze powojenne wydanie.
1. Kwadratowy szmaragd (Wallace Edgar (Wallace Richard Horatio Edgar))
2. Gra w czerwone (Rygiel Katarzyna)
3. Śmierć nieznajomego (Perry Anne)
Razem - 23 złote
Wpisując teraz w czytatkę dowiedziałam się, że Seria z kluczykiem Zysku to jednak nowości. Po prostu mnie oszukali. Ech... Nieładnie tak. Myślałam, że to ponowne wydania staroci z tej serii Klub Srebrnego Klucza [Iskry].

Trzymam się dzielnie. A może los mnie trzyma? W każdym razie - mamy kwiecień, a ja dopiero kupiłam książkę numer 4 i 5. Obie w Bonito, przy okazji innych książek na prezent (ale prezentowe się nie liczą, nie będzie ich w domu i nie będę ich czytać):
4. Zagroda zębów (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) (18,85 zł)- apokryfy mitu Syzyfa, piękna polecanka. Mam nadzieję też na piękny język Szostaka
5. Zgubna trucizna (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) (23,99 zł) - kryminał historyczny zawsze warto przeczytać. Kwiatkowska nie jest moją ulubienicą, ale trzyma poziom.

W maju kupiłam książkę nr 6.
6. Czas Herkulesów (Wroński Marcin) (29,90 zł) - bardzo lubię historyczne kryminały Wrońskiego, świetnie oddaje nastrój II RP

Weszłam w lipcu do Matrasa, znowu szukając czegoś na prezent, Napadły mnie książki dla dzieci oraz książki na przecenie - jak można przejść obojętnie koło książki za 2 złote?
7. Skarb Wysp Andamańskich: Powieść dla młodzieży (Ossendowski Ferdynand Antoni) (35 zł) - Ciekawa jestem jak Ossendowski pisał dla dzieci
8. Stara chata i czarownica (Leszczyńska Elżbieta) (23,90 zł) - tym razem całkiem współczesna, ładny opis na okładce: przyjaźń z czarownicą i niedźwiedziem
9. Labirynt Lukrecji (Chylińska Agnieszka) (18,45 zł) - Tyle słyszałam o książkach Chylińskiej dla dzieci, że warto spróbować
10. Wielki książę: Z dodaniem rozważań o istocie i przymiotach ducha polskiego (Rymkiewicz Jarosław Marek) (7,45 zł) - eseje historyczne Rymkiewicza są zaskakujące i dobrze napisane.
11. Na Grobli (Rylski Eustachy) (8,97 zł) - Rylskiego zawsze warto czytać
12. Laufer (Mentzel Zbigniew) (2 zł) - zbiór esejów,
13. Matecznik (Pilot Marian) (9,90 zł) - i znów zbiór esejów
Trochę te zakupy przypadkowe, cena w połączeniu z nazwiskiem zachęciła mnie do zakupów.

W sierpniu poszłam do ulubionego antykwariatu na Solcu po jakieś stare kryminały.
14. Lamparty północy (McClure James) (6zł)
15. Śmierć w górach (Giovanni José) (6 zł)
16. Tajemnica plemienia Ku (Dickinson Peter Malcolm de Brissac) (7 zł)
17. Powrót na wyspy (Quentin Patrick (Q. Patrick właśc. spółka aut. Wheeler H.C., Webb R.W., Kelley M.M. i Aswell M.L.W.)) (5 zł)
Dorzuciłam też parę innych.
18. Podróże literackie (Parandowski Jan) (3zł) - bo Parandowski, a tytuł zachęca
19. Czy foka jest biała? (Centkiewicz Czesław Jacek) (1 zł) - Centkiewiczów namiętnie czytałam w podstawówce, z chęcią sobie przypomnę. Piękne wydanie w płótnie i ze zdjęciami za 1 zł. Nie można nie kupić.
20. Herkules z mojej załogi (Graves Robert) (1 zł) - cena i autor oraz znów piękne wydanie w płótnie zadecydowały o zakupie. A tutaj czytam -jedna z lepszych książek Gravesa.

We wrześniu kupowałam nowe książki, to prawie się u mnie nie zdarza. W regularnej księgarni, za regularne ceny. Łącznie wydałam na wszystkie około 100 złotych, strasznie drogie są te piękne książki kucharskie.
21. Cała obfitość: Wegetariańskie święto urodzaju (Ottolenghi Yotam)
22. Warzywo: 100 sposobów na jarzynę (Wójciak Dominika)
23. Swojsko: Karolina na tropie polskich smaków (Szaciłło Karolina, Szaciłło Maciej)
Zmieniam sposób żywienia, szukam inspiracji
24. Chochoły (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław))
25. Fuga (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław))
Wciąż mam nadzieję, że zachwycę się jak Oberkami

W październiku znów Dedalus, tym razem 4 książki za 53 złote:
26. Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi (Gogol Mikołaj) - lubię te serię Wielcy Pisarze w Nowych Przekładach, no i po Martwych duszach chce więcej Gogola
27. Coś do oclenia: Anglik we Francji (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) - mam słabość do Barnes'a, ot co
28. Wokulski w Paryżu (Rutkowski Krzysztof (ur. 1953)) - cenię Rutkowskiego, uwielbiam Lalkę
29. Reytan: Upadek Polski (Rymkiewicz Jarosław Marek) - eseje historyczne Rymkiewicza są zawsze intrygujące
A na koniec miesiąca kupiłam książkę w sklepie muzealnym w Muzeum Narodowym w Warszawie. Poszłam pokazać córce kuzynki Bitwę pod Grunwaldem. Zajrzałyśmy też do Galerii Faras i na wystawę Biedermajer. A kupiłam książkę zupełnie niezwiązaną:
30. Kapitalizm: Historia krótkiego trwania (Pobłocki Kacper)

W październikowym wątku wspomnieniowo-książkowym wywiązała się rozmowa o starych kryminałach, o Rossie Macdonaldzie w szczególności. I stanęło na tym, że tylko antykwariaty nas ratują. Zatem kolejny raz zaszłam do tego na Solcu - i zakupiłam 3 kryminały i Parandowskiego:
31. Lewe pieniądze (MacDonald Ross (właśc. Millar Kenneth)) (6zł) - najlepsze oceny spośród MadDonaldowych. Kryminał ze średnią powyżej 5? Będzie uczta.
32. Szal (Durbridge Francis)(6zł) - namówiła mnie Pani z antykwariatu, podobno świetna kobra z tego została zrobiona
33. Od szóstej do szóstej (MacDonald Philip) (5zł) - nazwisko zobowiązuje:), zobaczymy, czy dorównuje Rossowi
34. Z antycznego świata (Parandowski Jan) (3zł) - eseje Parandowskiego o antyku za 3zł? Musiałam wziąć

Staram się omijać księgarnie. Nie wchodzę do antykwariatów. Co mam zrobić, jak mnie książki atakują w Lidlu? Pomiędzy kupieniem marchewki a tofu do koszyka wpadła książka (w listopadzie). Ech, człowiek nigdzie nie jest bezpieczny.
35. Prus: Śledztwo biograficzne (Piątkowska Monika) - biografia Prusa, z dobrymi opiniami. I jeszcze po promocyjnej cenie 34pln.

I znów listopadowy Dedalus. Weszłam dla towarzystwa tylko, bo przecież omijam takie miejsca grzechu.
36. Dom i jego głowa (Compton-Burnett Ivy) - 19pln. Lubię Panią Compton, Misiak chwalił no i w ogóle czytajmy starocie...

zakupy zakończyłam w Sylwestra, spacer zawiódł mnie do przepięknej księgarni imienia Prusa (w sklepie Wokulskiego przecież) na Nowym Świecie, na wystawie zobaczyłam Gibbona, przypomniałam sobie, że już dawno miałam go kupić. Wyszłam z 3 książkami (bo nie było Polski esej literacki: Antologia (antologia; Norwid Cyprian Kamil, Kaliszewski Julian (pseud. Klin), Świętochowski Aleksander (pseud. Okoński Władysław) i inni), no normalnie się wyprzedał...)
37. Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego (Gibbon Edward) i Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie (Gibbon Edward) (traktuję jako jedną książkę, w 2 tomach) - zawsze chciałam przeczytać, takie ładne wznowienie
38. Ballada o pewnej panience: Wszystkie najważniejsze opowiadania (Twardoch Szczepan) - bo Twardocha będę kupować wciąż
39. Osioł na ósmym piętrze (Knapp Radek) - bo osioł:). Ciekawy opis poza tym. Trzeba czasem coś kupić kompulsywnie
Łącznie - 170 złotych, d=sam Gibbon aż 99 zł.

Do rozważenia - czy kupić. Zanotowane ku pamięci
Solfatara (Hen Maciej (pseud. Nawariak Maciej)) - Hen, Neapol, XVII wiek
Galicyanie (Nowak Stanisław Aleksander) - debiut w wieku lat 60
Dom z witrażem (Słoniowska Żanna) - laureatka nagrody Conrada. losy 4 pokoleń, Ukraina, nadesłana na konkurs wydawnictwa Znak
Jadwiga (Kwaśnicka Marta) - opowieść o Jadwidze Andegaweńskiej, świętość i odpowiedzialność
Afazja polska (Dakowicz Przemysław) oraz Afazja 2 - "odważna, oryginalna poznawczo i artystycznie refleksję nad destrukcją polskiej świadomości historycznej"
Lord Nevermore (Pleijel Agneta) - Malinowski i Witkacy
Życie zaczyna się w piątek (Pârvulescu Ioana) i Kot, który spadł z nieba (Hiraide Takashi) - wydawnictwo WUJ, sukces wydawniczy w kraju pochodzenia
Zagroda zębów (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) - Szostak i apokryfy mitu o Odyseuszu

Użytkownik: Rbit 12.01.2017 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: W Dedalusie kupiłam 3 kry... | Monika.W
No to przed zakupem "Domu z witrażem" może zerkniesz na recenzję pióra Marty Kwaśnickiej :)
Użytkownik: Monika.W 15.01.2017 19:05 napisał(a):
Odpowiedź na: No to przed zakupem "Domu... | Rbit
Zerknęłam. W sumie można się było czegoś takiego spodziewać - co do samej powieści. Co do opinii: skoro podobał mi się dziennik Twardocha, to może jednak mamy z Panią Kwaśnicką inne gusta i upodobania?
Użytkownik: misiak297 16.01.2017 13:17 napisał(a):
Odpowiedź na: W Dedalusie kupiłam 3 kry... | Monika.W
Po ostatnim roku i kupieniu chyba 59 książek, stwierdziliśmy, że w tym roku musimy ograniczyć zakupy książkowe.

Minęły dwa tygodnie, mamy już 4 nowe książki...
Użytkownik: Monika.W 02.01.2018 20:50 napisał(a):
Odpowiedź na: W Dedalusie kupiłam 3 kry... | Monika.W
Nowy Rok, pora podsumować też zakupy.
Robię postępy. Kupiłam tylko 39 książek, wobec 54 kupionych w 2016 roku. Piękny progres.
Na wszystkie książki wydałam 656 złotych, co daje 16,83 złotego na książkę. Znowu cenę obniżają zakupy w Dedalusie i przede wszystkim w antykwariacie.
Z 39 zakupionych przeczytałam już 14, zaś 3 są w czytaniu. Pochwalę się też, że z 54 zakupionych w 2016 roku już 33 mam przeczytane.

Planuję analogiczną czytatkę w 2018roku, może uda się utrzymać tendencję w zakupach?

Acha - i co do książek zapisanych do rozważenia do kupienia. Większość już mam, choć to akurat prezenty. Sama kupiłam tylko Szostaka. Hena przeczytałam z biblioteki. Nie mam wciąż Lorda Nevermore i Jadwigi.
Użytkownik: Monika.W 25.02.2018 19:39 napisał(a):
Podsumowanie. Spóźnione trochę.
I jest sukces.
Kupiłam TYLKO 39 książek. Wobec 54 w 2016 roku.
Jestem z siebie dumna.