Dodany: 09.06.2015 18:42|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

7 osób poleca ten tekst.

Najlepsze książki, w których bohaterami są zwierzęta

lassiemafia dostarczyła nam kolejną tematyczną listę ulubionych książek. Tym razem postanowiła zrobić listę ciekawych powieści, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Głównymi, albo jednymi z najważniejszych bohaterów. Autorka twierdzi, że lista nie powinna być zaskakująca.

1. "Lassie, wróć!" Erica Knighta - na pewno znana i niewątpliwie piękna historia przyjaźni chłopca i psa.

2. "O psie, który jeździł koleją" Romana Pisarskiego - kolejna historia, obok której trudno przejść obojętnie.

3. "Władca skalnej doliny" J. O. Curwooda - książka o innych niezwykłych zwierzętach, czyli niedźwiedziach. Na pewno warto ją poznać.

4. "Włóczęgi Północy" J. O. Curwooda - kolejna powieść autora, który dużo pisał o zwierzętach. Tym razem o niezwykłej przyjaźni niedźwiedzia i psa.

5. "Biały Kieł" Jacka Londona - historia niełatwego życia Białego Kła - psa, w którego żyłach płynie też krew wilków.

6. "Przygody kota Filemona" Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana - przedstawicielka literatury dziecięcej, której bohaterem jest, jakżeby inaczej, kot. Nie zapominajmy o niej.

7. "Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka - krótka nowela, którego bohaterem jest poczciwy koń Łysek. Nowela krótka, ale Łyska nie możemy pominąć.

Dziesiątkę zamkną książki, w których zwierzęta są bohaterami, niekoniecznie głównymi, ale ważnymi:

8. "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa - chyba trudno wyobrazić sobie powieść bez niezwykłego kota Behemota.

9. "Pół życia" Jodi Picoult - jeden z bohaterów z pasją bada życie i zwyczaje wilków. Warto zajrzeć.

10. "Księga dżungli" Rudyarda Kiplinga - w tej ksieędze zwierząt jest mnóstwo i na pewno warto je wszystkie poznać.

Na zakończenie jeszcze kilka słów od Mafii: "Książek, w których bohaterami są zwierzęta na pewno jest mnóstwo i lista mogłaby być znacznie dłuższa. Ja pozwolę sobie ograniczyć swoją listę do tych dziesięciu i dodatkowo wyróżnić dzielnego psa Szarika z książki "Czterej pancerni i pies" Janusza Przymanowskiego. Książkę i serial można lubić, albo i nie, ale trzeba przyznać, że pies jest świetny."

Użytkownik: ka.ja 09.06.2015 22:28 napisał(a):
Dorzucę swoje trzy grosze:
O czym szumią wierzby (Grahame Kenneth), Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham (McBratney Sam, Jeram Anita) i Pani Tycia Myszka (Potter Beatrix) - małe arcydziełka antropomorfizacji. Wyjątkowo lubiłam takie opowiastki, kiedy byłam mała, a sentyment został mi do dziś.
Ach, jak cudowna jest Panama: Opowieść o tym, jak Miś z Tygryskiem wędrowali do Panamy (Janosch (właśc. Eckert Horst)) - też dla dzieci, ale zupełnie inny świat.
Moja rodzina i inne zwierzęta (Durrell Gerald) - po lekturze książek Durrella koniecznie chciałam hodować wszystko - od mrówek po tygrysy.
Autobiografia na czterech łapach czyli Historia jednej rodziny oraz psów, kotów, koni, jeży, żółwi, węży... i ich krewnych (Sumińska Dorota) - po lekturze książek Sumińskiej zrezygnowałam z mrówek i tygrysów, ale wciąż marzą mi się przynajmniej koty.

Szalenie mi się podoba ten pomysł z tworzeniem list.
Użytkownik: Raptusiewicz 10.06.2015 00:20 napisał(a):
Odpowiedź na: mafia dostarczyła nam k... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Flush: Biografia (Woolf Virginia)
Biografizująca, realistycznie napisana, z perspektywy psa.

Są jeszcze Dialogi zwierząt (Colette Sidonie-Gabrielle), ale nie miałam okazji przeczytać :)
Użytkownik: Rbit 10.06.2015 08:01 napisał(a):
Z mniej oczywistych dodam:
Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) czyli wielka epopeja królików.
Pieśń Łowcy (Williams Tad (właśc. Williams Robert Paul)) fantasy w kocim wydaniu.
Bunt (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)) czyli polski "Folwark zwierzęcy".
Topsy i Lupus (Kossak Zofia (Kossak-Szczucka Zofia)) przesympatyczne przygody dzieciaków i dwóch psów (uwaga na okrojone wydania!).
Grombelardzka legenda (Kres Feliks W. (właśc. Chmielecki Witold)) i inne części cyklu "Księga całości". Fantasy, gdzie rasami rozumnymi są ludzie, koty i sępy.
Użytkownik: reniferze 10.06.2015 12:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Z mniej oczywistych dodam... | Rbit
Popieram "Wodnikowe wzgórze" - co prawda miałam mieszane uczucia podczas lektury, ale niewątpliwie jest to warta uwagi książka.
Użytkownik: asbb 10.06.2015 15:34 napisał(a):
Odpowiedź na: mafia dostarczyła nam k... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Brakuje mi na tej liście Cudowna podróż (Lagerlöf Selma Ottiliana Lovisa) (przy okazji, pasuje też do tej drugiej listy).
Użytkownik: minutka 10.06.2015 16:29 napisał(a):
Odpowiedź na: mafia dostarczyła nam k... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jeszcze fajny psiak Chaber, współbohater młodzieżówki Nawiedzony dom (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))