Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Topsy i Lupus

 • Autor: Kossak Zofia (Kossak-Szczucka Zofia)
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1931
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,44 ; książkę oceniło 9 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): MaTer
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Kryminał, powieść przygodowa i powieść drogi w jednym

Swego czasu postanowiłem, że przeczytam wszystkie książki Zofii Kossak. Taki kaprys. (Dobrze, że nie zdecydowałeś się na Kraszewskiego, jak stwierdził mój kolega). No i czytam. Oprócz bardzo dobrego cyklu „Krzyżowcy”, z resztą jest różnie. Książki historyczne cenię za opisy wydarzeń zgodne ze źródłami. W innych razi nieco archaiczność czy skupienie się na wywodach religijnych. Ze sceptycyzmem podszedłem zatem do książki dla młodzieży, jaką jest „Topsy i Lupus”. W pierwszym wydaniu (1931r.) i...

czytaj całość »

data dodania: 2009-12-17, autor: Rbit, komentarzy: 4

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Topsy i Lupus" to znakomita powieść dla dzieci i młodzieży autorstwa Zofii Kossak. Osadzona w historycznych realiach II RP książka jest pasjonującą, przygodowo-sensacyjną opowieścią o przyjaźni, odpowiedzialności i męstwie, która z politycznych względów po wojnie, po wielu perypetiach i ingerencjach cenzury została wydana tylko dwa razy (powodem był krytyczny stosunek autorki do bolszewizmu zarysowany pod koniec utworu). Akcja książki toczy się w dwóch planach: opowiada o losach uprowadzonego do cyrku psa i równolegle przedstawia przygody chłopców ruszających mu na ratunek. Osadzenie powieści w świetnie naszkicowanej rzeczywistości międzywojennej Polski, którą przemierzają młodzi bohaterowie, daje barwny obraz wielokulturowego świata i pozostającej za wschodnią granicą "nieludzkiej ziemi".

W dobie odchodzenia młodzieży od czytania, "Topsy i Lupus" jest doskonałą propozycją najwyższej klasy literatury dla młodego czytelnika, nie tylko jako źródło rozrywki, ale także jako lektura pobudzająca do refleksji. Tocząca się wartko, pełna przygód akcja doskonale naszkicowane postacie, ciepło i z humorem przedstawiony świat zwierząt, sprawiają, że książka – jak wszystkie prawdziwie wielkie dzieła klasyki dziecięcej – jest interesująca dla młodego czytelnika. Dodatkowym walorem jest pobudzający wyobraźnię, piękny język powieści, będący wynikiem doskonałego warsztatu pisarskiego i wielkiej erudycji Zofii Kossak.


Do książki dołączona jest wersja dźwiękowa utworu, pięknie przeczytanego przez Macieja Grudnia!

[Instytut Edukacji Narodowej, 2012]

czytaj całość »

data dodania: 2013-04-09, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Niewesoły świat cyrku

Z niepewnością podeszłam do tej powieści, nie wiedząc, jak moje dzieci będą odbierać historię, która toczy się w nieznanych im realiach. Wbrew moim obawom opowieść o dwóch psach: Topsym i Lupusie bardzo je wciągnęła (mnie zresztą też). Niezwykle sugestywnie przedstawiony tu został świat zwierząt i cyrku, akcja jest świetnie poprowadzona – to jakby film drogi i kryminał jednocześnie. I jeszcze jedna, ważna dla mnie rzecz. Nie lubię książek dla dzieci napisanych prymitywnym, uproszczonym językiem....

czytaj całość »

data dodania: 2017-04-11, autor: pema, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku