Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Gra

 • Autor: Parker Dorothy
 • Tytuł oryginalny: Complete stories
 • Język oryginalny: angielski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: zbiór opowiadań / nowel
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2006
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,38 ; książkę oceniło 60 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): jelonka
 • Uwagi i dodatkowe informacje:

  Wybór z: Complete stories
  Wybór tekstów: Anna Sak

 • Linki:
  • brak
 • Tagi:
  brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Złośliwości w jedwabnych rękawiczkach

Panią Parker pamiętałam z filmu "Mrs Parker i krąg jej przyjaciół", w którym Dorothy Parker - autorkę opowiadań, dramatów i scenariuszy - grała (fantastycznie, zresztą) Jennifer Jason Leigh. Film Alana Rudolpha pokazujący złote czasy Hollywood widziałam dawno, ale główna bohaterka zafascynowała mnie na tyle, żeby kupić "Grę", kiedy tylko pojawiła się w księgarniach. I nie rozczarowałam się. To chyba najlepsza rzecz, jaka trafiła w moje ręce w tym roku. Tylko - albo aż - zbiór opowiadań o środowi...

czytaj całość »

data dodania: 2006-11-02, autor: terra, komentarzy: 5

Tytuł tekstu: Pani Parker gra...

"Dzięki bogu, że siedziałam, kiedy nadeszła katastrofa. Proszę bardzo, oto komentarz na temat egzystencji. Oto rzut oka w otchłanie, w jakie pogrążyć się jest zdolna istota ludzka. Wszystko, za co mogę być wdzięczna na tym świecie, to to, że siedziałam, kiedy pękła mi podwiązka"*. Lata dwudzieste. Ameryka. Fokstrot. Alkohol w czasach prohibicji. Drink popijany drinkiem. Inteligenci, którzy nurzają się w świecie dekadenckich melin. W tym wszystkim chodzi o miłość. Taką prawdziwą. Namacalną. Ch...

czytaj całość »

data dodania: 2008-03-01, autor: aenema, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Gra" to wybór najlepszych opowiadań nowojorskiej pisarki. Z bezlitosną przenikliwością Parker portretuje w nich kobiety - inteligentne i głupie, niezależne emancypantki i oplatające się na mężach "bluszcze", zawistnice i obiekty zazdrości. W celnych scenach rodzajowych rozgrywających się w artystycznych kręgach Nowego Jorku pokazuje bez pardonu, jak ludzkie relacje opierają się na zasadach gry. Wygrywa, kto najskuteczniej ukryje przed innymi zżerające go rozpacz, pustkę, samotność i lęk. Z drinkiem w wypielęgnowanej dłoni i uśmiechem na uszminkowanych ustach.

Dorothy Parker (1893-1967), jedna z najbardziej popularnych pisarek amerykańskich XX wieku, to autorka opowiadań, wierszy, dramatów i scenariuszy filmowych. Przez większość życia związana z Nowym Jorkiem, należała do "Okrągłego Stołu" - słynnej grupy pisarzy spotykającej się w hotelu Algonquin - a także regularnie współpracowała z pismem "New Yorker". Jej twórczość szczególnie ceniona jest za odwagę poglądów feministycznych, bezkompromisowość społecznych obserwacji i cięty, sardoniczny humor.

[Znak, 2006]

czytaj całość »

data dodania: 2006-08-29, autor: Madziejka, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku