Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Pierwszy bandzior

 • Autor: July Miranda (właśc. Grossinger Miranda Jennifer)
 • Tytuł oryginalny: The First Bad Man
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Buchalski Łukasz
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2015
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2018
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,12 ; książkę oceniło 29 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): ewa1207
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Powieść na wariackich papierach

W swoim prawie trzydziestoletnim życiu przeczytałam wiele książek – lepszych, gorszych, mniej lub bardziej wciągających, ale nigdy nie trafiłam na coś tak dziwnego, jak "Pierwszy bandzior" Mirandy July. To najbardziej przewrotna powieść, jaką znam, nieprzewidywalna i pozbawiona jakichkolwiek hamulców. Inna niż wszystkie inne. Początkowo wydawało mi się, że będzie to historia zdziwaczałej kobiety po czterdziestce, która próbuje nawiązać romans z kolegą z pracy. Gdyby nie to, że od pierwszych ...

czytaj całość »

data dodania: 2018-04-17, autor: Zaczytana od pierwszego wejrzenia, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Jakie to życie jest dziwne

Czytacie czasem dziwne książki? Ale takie bardzo dziwne? Ja przeczytałam. „Pierwszego bandziora” Mirandy July. Książki dziwne mają to do siebie, że albo cię zauroczą, albo je odłożysz i nie będziesz wracać do grafomanii. Nie odłożyłam „Pierwszego bandziora”. Dobrnęłam do końca, chociaż „dobrnęłam” to nie jest zbyt dobre słowo, bo nacechowane negatywnie. Brnęłam co prawda, ale nie było w tym nic złego… Hmm… Ten fragment recenzji zaczyna się robić tak samo dziwny jak książka. „Pierwszy bandz...

czytaj całość »

data dodania: 2018-04-26, autor: Idę czytać, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Gdy szefowie proszą ją o udzielenie gościny swojej dwudziestojednoletniej córce Clee, poukładany świat Cheryl zaczyna się chwiać w posadach. Z czasem się jednak okazuje, że właśnie Clee – samolubna, przekonana o swojej doskonałości, piękna i leniwa blondynka – wniesie do hermetycznego życia Cheryl to wszystko, czego potrzebowała i ciągle poszukiwała.

Miranda July opowiada historię znerwicowanej, przytłoczonej codziennością czterdziestotrzyletniej kobiety. Wiecznie zestresowana Cheryl mieszka sama, walczy z natręctwami, ale także z humorystycznymi przypadłościami. To bohaterka, w której każda z nas odnajdzie część samej siebie i będzie się zżymać, że można być tak strasznie dziwną, a jednocześnie ujmującą osobą.


"Twórczość July przypomina nam, że nieodzownym narzędziem w opowiadaniu historii jest głos. W tym wypadku jest on inteligentny, zabawny, pokręcony, odsłonięty, ludzki i pocieszający: oszałamiająca ludzka świadomość, która przemawia szczerze, czule i bezpośrednio do czytelnika. Jeśli kiedykolwiek zwątpię w moc języka i inteligencji, wystarczy lektura kilku wersów z July, żebym odzyskał wiarę".

George Saunders, pisarz


"Bardzo zabawna […]. Powieść zburzyła moje oczekiwania i okazała się niepodobna do niczego, co kiedykolwiek czytałam […]. Prześmieszna […]. Podobnie jak wielu z nas, July śni na jawie bez opamiętania. Inaczej jednak niż większość potrafi te sny niesamowicie wykorzystać […]. Z wyjątkową wprawą szkicuje wymyślne kontury seksualności […]. Nie poszukuje doskonałości: uwielbia ostre krawędzie emocji, lubi, żeby wszystko i wszyscy byli trochę wymiętoleni. Mówi, że w życiu nic nie jest jedwabiste, że to z przeszkód i fakapów płynie radość […]. »Pierwszy bandzior« to inteligentny, pełen ironii towarzysz. Ciepła powieść, w której bije prawdziwe serce. Książka boleśnie żywa".

Lauren Groff, pisarka, recenzja w "The New York Times Book Review"


"Cheryl Glickman, główna bohaterka niezapomnianej powieści Mirandy July, jest jedną z najoryginalniejszych, najbardziej dezorientujących i dziwnie sympatycznych postaci we współczesnej prozie. To ona jest narratorką tego intymnego eposu: historii, którą otwiera obraz kruchej, zdziwaczałej samotniczki, a która przechodzi w dogłębnie poruszającą opowieść o nietradycyjnej miłości i poświęceniu. Nie sposób oderwać się od tej książki. Potwierdza ona, że July jest pierwszorzędną powieściopisarką".

Dave Eggers, pisarz


"W swoich opowiadaniach i w tej debiutanckiej powieści Miranda July stworzyła niemalże nowy gatunek literacki. Tak jak science fiction rozważa temat nowych technologii w ludzkim życiu, tak July wyobraża sobie nowe, nieopisane nigdy wcześniej emocje. Gniew jest erotyczny. Przyjemność przypomina strach. Seks rozsadza wszystko wokół nas, a jednak nie możemy przestać go uprawiać. Pierwszy raz od czasów Davida Fostera Wallace'a ktoś w tak zabawny sposób oddaje żałosne przygody nieporadnych istot ludzkich, którymi udajemy, że nie jesteśmy".

Mark Costello, pisarz, przyjaciel DFW

[Wydawnictwo Pauza, 2018]

czytaj całość »

data dodania: 2018-03-11, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Trudna książka

"Pierwszy bandzior" Mirandy July jest to książka opisująca spokojne, ułożone, w czystym minimalistycznym domu życie kobiety po czterdziestce, mającej pracę i myślącej o partnerze, który byłby z nią na zawsze. Cierpi na stresowe bóle głowy. Za namową mężczyzny, w którym się kocha idzie do terapeuty od kolodroterapii. Wszystko się w jej życiu zmienia, gdy na jakiś czas wprowadza się do niej dwudziestoletnia córka szefów z pracy. Dziewczyna jest jej przeciwieństwem, brudna, niedbająca o porządek – ...

czytaj całość »

data dodania: 2018-04-01, autor: silwana, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku