Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Białe: Zimna wyspa Spitsbergen

 • Autor: Wiśniewska Ilona
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura faktu
 • Forma: reportaż / zbiór reportaży
 • Rok pierwszego wydania: 2014
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,62 ; książkę oceniło 171 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): agnesines
 • Uwagi i dodatkowe informacje:

  Jak żyje się na dalekiej północy? Jak funkcjonować podczas nocy polarnej? Kim są osadnicy ze Spitsbergenu? Zapraszamy do obejrzenia videorecenzji książki przygotowanej przez IBUK.pl: https://www.facebook.com/video.php?v=7329133667629​07&set=vb.121288131258770&type=2&theater

 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Białe: Zimna wyspa Spitsbergen

Recenzuje: Adam Wieczorek Spitsbergen to największa norweska wyspa leżąca w arktycznym archipelagu Svalbard. To jeden z najbardziej niezwykłych zakątków naszego kontynentu, który niezmiennie od chwili odkrycia przez Barentsa przyciąga śmiałków z przeróżnych zakątków świata. Ilona Wiśniewska opisuje to miejsce, przytaczając historie zamieszkujących je ludzi, ich codziennych trosk, trudów, tragedii i radości. Swoistą klamrą spinającą ten dokument jest historia Rosjanki, która pewnego dnia w...

czytaj całość »

data dodania: 2014-09-30, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Spitsbergen to największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Mieszkają tu obywatele prawie pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali żyć i pracować w ciągłym zimnie, śniegu, ciemnościach nocy polarnej albo wiecznym słońcu dnia polarnego. Jedną z takich osób jest Polka – Ilona Wiśniewska, która z pasją odkrywcy i znajomością realiów pełnokrwistego mieszkańca opowiada historię niezwykłych miejsc Spitsbergenu. Opisuje opuszczone osady, kopalnie węgla, hotele, ale też międzynarodowy bank nasion czy Polską Stację Polarną w Hornsundzie.

"Białe" to swoista kronika dalekiej Północy i zapis losów współczesnych osadników, a nade wszystko galeria barwnych postaci zamieszkujących lodowaty archipelag, których języki, tradycje i temperamenty tworzą niepowtarzalny tygiel kulturowy.


"Trzeba mieć w sobie dużo odwagi, by zamierzyć książkę reporterską z miejsca, gdzie – jak zauważa sama autorka – latem jest jasno i zimno, a zimą ciemno i bardzo zimno, ludzi dwa i pół tysiąca, a niedźwiedzi polarnych pół tysiąca więcej, dróg raptem ze czterdzieści kilometrów i ani jednego drzewka, ani jednego kota. Czy w takiej przestrzeni może dziać się coś interesującego? Sięgnijcie po tę książkę, by się przekonać – jak wiele i jak bardzo! Bo tu wszyscy są skądś, przywieźli kawałki swoich światów, a ich splątane losy tworzą odrębny mikrokosmos i dużo mówią o świecie w ogóle. W tej z pozoru statycznej przestrzeni odkrywamy ślady wielkiej historii, ludzkich miłości i dramatów".

Leszek Będkowski, "Polityka"


[Wydawnictwo Czarne, 2014]

czytaj całość »

data dodania: 2014-07-31, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku