Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: O trudnej sztuce tworzenia samego siebie

 • Autor: Dudzikowa Maria
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
 • Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,63 ; książkę oceniło 4 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): zielkowiak
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

„(...) Najważniejszy w naszym spotkaniu jesteś Ty, który właśnie poszukujesz wartości, sensu życia lub... przewartościowujesz to, co dotąd uważałeś za słuszne. Namysł jest więc potrzebny, bo od tego systemu wartości będzie zależało, czy wybierając orientację MIEĆ staniesz się Wędrującą Kukłą, która nie ma potrzeby, ochoty ani siły kształtować siebie samej (...) czy też wybierzesz dla siebie człowieczą dolę Humanisty i będziesz się trudził tworzeniem samego siebie i świata, w którym żyjesz zgodnie z orientacją BYĆ, chociaż niektórzy okrzyczą Cię... donkiszotem”.


Maria Dudzikowa po ukończeniu filologii polskiej na uniwersytecie poznańskim rozpoczęła pracę w szkolnictwie podstawowym, a następnie średnim, interesując się równocześnie teoretycznym podstawami wychowania oraz jego metodyką. W 1970 podjęła studia doktoranckie, a następnie pracę w Zakładzie Teorii Wychowania Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, gdzie pełni funkcję adiunkta. Pracę doktorską pisała pod kierunkiem prof. Heliodora Muszyńskiego. Wraz z kierowanym przez niego zespołem badawczym brała udział w opracowywaniu teoretycznych założeń systemu wychowawczego szkoły podstawowej i jego naukowej weryfikacji. Uczestniczyła również w pracach nad modernizacją szkoły średniej.

Jest współautorką, napisanej z H. Muszyńskim książki „Praca wychowawcza w toku nauczania” (1975), autorką „Wychowania w toku procesu lekcyjnego” (1978) oraz kilkudziesięciu artykułów adresowanych głównie do nauczycieli. W latach 1974-1981 współredagowała pismo „Życie Szkoły”. Obecnie przygotowuje do druku książkę pt. „Praca nad sobą młodzieży dorastającej. Charakterystyka, uwarunkowania”.

[Nasza Księgarnia, 1985]

czytaj całość »

data dodania: 2016-10-24, autor: pani-marta, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: "O trudnej sztuce tworzenia samego siebie"

"O trudnej sztuce tworzenia samego siebie" jest wynikiem eksperymentalnego projektu, w którym autorka zaprosiła do współpracy młodzież w wieku 16-18 lat i poprosiła o napisanie wypracowania na temat szeroko rozumianej autokreacji. Zadziwiająco szczere i dojrzałe wypowiedzi, których obszerne fragmenty przytacza Maria Dudzikowa, przedstawiają ogromną różnorodność postaw nastolatków wobec takich kwestii, jak samokontrola, silna wola, rozwój osobisty czy samoocena. Omawiana publikacja, mająca for...

czytaj całość »

data dodania: 2016-10-24, autor: pani-marta, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku