Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Wszystko co najważniejsze...

 • Autor: Watowa Ola (Watowa Paulina)
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1990
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,84 ; książkę oceniło 86 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): tonik
 • Uwagi i dodatkowe informacje:

  Wydanie oparte na tytule "Wszystko co najważniejsze...: Rozmowy z Jackiem Trznadlem" [Puls, Londyn 1984], zmienione; usunięto pytania Jacka Trznadla; po zmianie autoryzowano.

Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Uroda życia "pod wiatr"...

Mądry, smutny półuśmiech, emanujące ze zmarszczek zmęczenie, przejmujące spojrzenie oczu, które zbyt wiele widziały… Są zgaszone, nie ma w nich ni iskierki radości, jest tylko oswojone cierpienie i tęsknota za czymś nieuchwytnym. Z tej starej, zniszczonej twarzy promieniuje jednak jakieś magiczne piękno. Zdjęcie Oli Watowej zamieszczone na okładce tomu wspomnień "Wszystko co najważniejsze…" zostało zrobione na zsyłce w Kazachstanie w r. 1941. Miała wówczas 42 lata, wygląda na co najmniej 60…...

czytaj całość »

data dodania: 2006-07-11, autor: 00761, komentarzy: 16

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Autobiograficzna opowieść o miłości, która ratuje najbliższych od śmierci i zapomnienia.


"Czesław Miłosz mawiał, że miłość do Oli była »osią życia« Aleksandra Wata – wybitnego poety, eseisty, autora słynnego »Mojego wieku«. Nad nimi przewalały się burze, wojny i totalitaryzmy, a oni trwali przy sobie na przekór wszystkiemu: zsyłce na Sybir, uwięzieniu, straszliwej chorobie.

Wspomnienia Oli Watowej to znakomicie opowiedziana historia życia, jednocześnie liryczne wyznanie i kawał trzymającej w napięciu powieści. Świadectwo absolutnego poświęcenia. I dowód, że miłość naprawdę istnieje, nie tylko w książkach".

Aleksandra Klich


"»Wszystko co najważniejsze...« jest jedną z najpiękniejszych opowieści o miłości dwojga ludzi: »Wszystko co najważniejsze w moim życiu wiąże się z Aleksandrem« – tym zdaniem rozpoczyna się narracja Oli Watowej, to zdanie otwiera i zamyka (w sensie: wyczerpuje) wielkie wyznanie. Książka ta jest oryginalnym dziełem pisarki – w tym sensie spełniła się przepowiednia Wata: Ola Watowa napisała »książkę wielką, wybitną, może i bestseller«".

prof. Jan Zieliński


Ola Watowa (1903-1991). Urodziła się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. W 1923 roku poznała Aleksandra Wata, z którym ślub wzięła cztery lata później. 9 września 1939 roku wraz z 8-letnim synem Andrzejem małżeństwo ucieka z Warszawy z falą uchodźców w kierunku granicy rumuńskiej. Z powodu wkroczenia do Polski wojsk sowieckich docierają jednak do Lwowa. Tam w styczniu 1940 roku NKWD aresztuje Aleksandra Wata, zaś w trzy miesiące później Ola Watowa wraz z synem zostaje deportowana do Kazachstanu. Na kazachskim zesłaniu Aleksander i Ola Watowie odnajdują się dopiero dwa lata później. Po wojnie w ramach repatriacji wracają do Polski, z której emigrują w 1959 do Francji. W roku 1967 odbiera sobie życie Aleksander Wat po parunastu latach nieuleczalnej i ciężkiej choroby bólowej. Ola Watowa od tego czasu zajmuje się spuścizną po mężu – opracowuje m.in. rozmowę Czesława Miłosza z Aleksandrem Watem (ukazuje się pod tytułem: "Mój wiek"). Jej autobiograficzna książka "Wszystko co najważniejsze..." jest niezwykłym zapisem wspomnień z całego życia autorki, a w szczególności z okresu jej małżeństwa z Aleksandrem Watem. Na jej podstawie Robert Gliński nakręcił film, który w roku 1992 dostał główną nagrodę (Złote Lwy) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

[Agora SA, 2011]

czytaj całość »

data dodania: 2012-10-07, autor: Kaya7, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Ola Watowa (Paulina Watowa) - "Wszystko co najważniejsze..."

(Czytatka zdradza co nieco.) Bardzo dobrze czytało mi się "Wszystko co najważniejsze" (5) - to typ literatury, jaki lubię. W gimnazjum zaciekawił mnie fragment w podręczniku - i, jak widać, potrzebowałam kilkunastu lat, by do książki dotrzeć... Mam nadzieję, że z porównaniem powieści i poprzedniej wersji, czyli rozmowy z Jackiem Trznadlem, uporam się prędzej. Myśli, na które zwróciłam uwagę: "To nie naród, to ustrój jest zbrodniczy." "Człowiek w cierpieniu jest bardzo samotny, trudno...

czytaj całość »

data dodania: 2018-04-10 02:42, autor: Pingwinek, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku