Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Oliwkowy labirynt

 • Autor: Mendoza Eduardo
 • Tytuł oryginalny: El laberinto de las aceitunas
 • Język oryginalny: hiszpański
 • Tłumacz: Chrobak Marzena
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1982
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2004
 • Serie wydawnicze:
 • Cykle:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,46 ; książkę oceniło 512 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): _qra_
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: O błędach obłędnego rycerza słów kilka

Don Kichot żyje - i ma się dobrze. Nic nie wart był jego kamuflaż: na przedmieściach Barcelony rycerza odnalazł Eduardo Mendoza. Zdemaskował pensjonariusza domu wariatów, by wciągnąć w nową fabułę. Oto więc jest: bohater wszech czasów znów w akcji, znów w służbie sprawiedliwości. Odnaleziony symbol hiszpańskiego ducha. W tę opowieść szaleńca nie sposób uwierzyć. Pacjent szpitala psychiatrycznego pada ofiarą porwania. Jego osoba służy porywaczom za bezwartościowego pionka, który ma dostarczyć ...

czytaj całość »

data dodania: 2004-08-16, autor: dagunia1, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Fryzjer w labiryncie współczesności

„Oliwkowy labirynt” Eduardo Mendozy jest środkową częścią powieściowego tryptyku o przenikliwym i pechowym detektywie z domu wariatów, który w zaułkach Barcelony śledzi bliżej nieokreślonych przestępców i rozwiązuje niewyjaśnialne zagadki. W tym akurat przypadku, w przeciwieństwie do „Sekretu hiszpańskiej pensjonarki”, fakt, iż książka w oryginale ukazała się na 9 lat przed bestsellerową „Przygodą fryzjera damskiego” nie ma większego znaczenia. Oczywiście, tak poważny wydawca jak „Znak” mógłby s...

czytaj całość »

data dodania: 2005-04-17, autor: pinkwart, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: [bez tytułu]

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Ekscentryczny detektyw o maniakalnych skłonnościach podejmuje ostateczną próbę ucieczki z przytułku dla psychicznie chorych. Klucz do wolności spada mu z nieba, a dokładniej z groźnego światka przestępczej Barcelony. Bohater otrzymuje misję przechwycenia małej walizeczki wypełnionej po brzegi banknotami o wysokim nominale. "Oliwkowy labirynt" to najbardziej brawurowa część perypetii bohatera "Przygody fryzjera damskiego" i "Sekretu hiszpańskiej pensjonarki".

czytaj całość »

data dodania: 2004-08-13, autor: mchpro, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Ekscentryczny detektyw o maniakalnych skłonnościach podejmuje próbę ucieczki z przytułku dla psychicznie chorych. Przyjmuje misję przechwycenia walizeczki wypełnionej po brzegi banknotami o wysokim nominale. W ten sposób wkracza w labirynt niebezpiecznych zdarzeń. Działa błyskawicznie. Zmienia oblicza. Staje twarzą w twarz z szefami podejrzanych korporacji. Niezwykle czujny, wściekle przebiegły, zwieść go mogą tylko wdzięki pięknej asystentki. Klucząc dociera do punktu wyjścia. Cel niezamierzony, ale osiągnięty.

Ostatnia część przygód osobliwego bohatera to wyżyny językowej szarlanterii. Mendoza nie ma litości dla klasyków. Żonglując sprawdzonymi metodami, tworzy z nich antykonwencję - wciąga w zabawę literacką i nie odpuszcza do ostatniego akapitu. Fascynujący prestidigitator.

"Oliwkowy labirynt" to najbardziej brawurowa część perypetii bohatera "Przygód fryzjera damskiego" i "Sekretu hiszpańskiej pensjonarki" - niepowtarzalnej trylogii o zabarwieniu sensacyjnym.

[Wydawnictwo Znak, 2004]

czytaj całość »

data dodania: 2006-05-28, autor: wrocadi, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Solidna porcja humoru

Jedna z lepszych książek Eduarda Mendozy, wprost kipiąca od zabawnych dialogów czy komentarzy bohaterów, wpadających ciągle w tarapaty rozśmieszające czytelnika. Stanowi porcję dobrego humoru, który nie jest zbyt nachalny ani złośliwy, lecz bazuje na codziennych wydarzeniach czy dyskretnie zmienionych powszechnych powiedzeniach. Wszystko to doprawione jest szczyptą absurdu, niemożliwymi wręcz losami postaci, które jednak nie irytują, lecz wciągają czytelnika w pogoń za bohaterami. Jednocześnie w...

czytaj całość »

data dodania: 2014-08-10, autor: koleta, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku