Dodany: 22.04.2016 01:42|Autor: J

Czytatnik: #?!

Christie #2: Tajemniczy przeciwnik, czyli Agatha jakiej nie znałem

Tajemniczy przeciwnik (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5,0)

Zaskoczyła mnie ta książka, bo od tej strony Lady Agaty nie znałem. Zawsze kojarzyła mi się ona raczej ze sztywniakiem Poirotem czy leciwą panną Marple oraz tempem akcji dostosowanym do dynamiki takich właśnie bohaterów. A tutaj otwieram, patrzę i oczom nie wierzę: wartka i zarazem lekka powieść kryminalno-sensacyjno-przygodowa z parą rzutkich, młodych bohaterów w rolach głównych.

Jest rok bodajże 1920. Po zakończeniu I wojny światowej – demobilizacja i zapaść gospodarcza, wielu młodych ludzi nie ma pracy i nie wie, co ze sobą zrobić. To samo spotkało Tommy'iego i Tuppence, parę przyjaciół od zawsze. Pewnego dnia spotkali się w taniej restauracji i postanowili założyć spółkę Młodzi Łowcy Przygód, której hasło reklamowe brzmi: "Gotowi na wszystko. Wymagane wysokie honoraria. Przyjmujemy nierozsądne propozycje." Przypadkiem ich rozmowę usłyszał pewien mężczyzna, który następnie złożył Tuppence nietypową propozycję pracy. I tak zaczyna się przygoda, w którą zamieszane są służby specjalne, bolszewiccy szpiedzy oraz tytułowy tajemniczy przeciwnik, znany jako Mister Brown.

Osoby:
– Prudence "Tuppence" Cowley, w czasie wojny w randze porucznika;
– Thomas "Tommy" Beresford, podczas wojny w służbie medycznej;
– Jane Finn, której wszyscy poszukują;
– Mr Carter, agent służb specjalnych;
– Julius P. Hersheimmer, młody amerykański milioner i kuzyn Jane Finn;
– Sir James Peel Edgerton, znany adwokat i polityk.

O co chdodzi? Kilka lat wcześniej doszło do zatopienia brytyjskiego liniowca, na pokładzie którego przebywał oficer służb specjalnych przewożący ściśle tajne dokumenty. Ponieważ przy obsadzie szalup ratunkowych pierwszeństwo miały kobiety i dzieci, zdołał agent ów przekazać papiery młodej Amerykance nazwiskiem Jane Finn. Miała je ona przekazać komu trzeba. Dziewczyna rzeczywiście uratowała się z katastrofy, ale słuch po niej zaginął.

Tymczasem upłynęło parę lat, wojna się skończyła i ujawnienie tamtych dokumentów skompromitowałoby doszczętnie rząd Wielkiej Brytanii, mogłoby wręcz doprowadzić do politycznego trzęsienia ziemi. Nic zatem dziwnego, że służby starały się papiery odzyskać, a w tym celu poszukiwały zaginionej Jane.

W owym czasie w krajach Europy Zachodniej aktywna była bolszewicka agentura, usiłująca doprowadzić do rozruchów i chaosu, by potem przejąć władzę i również tam urządzić czerwony raj. Nie inaczej było na Wyspach. Nader chętnie pomagali im lokalni użyteczni idioci, wywodzący się spośród działaczy laburzystowskich. A przewodził im tajemniczy, niezwykle inteligentny i przebiegły czarny charakter, mający swoje cele i ambicje, kryjący się pod pseudonimem Mr Brown.

Ujawnienie tajemniczego dokumentu i wywołanie politycznego przesilenia byłoby tym kręgom bardzo na rękę. Od kilku lat więc przetrzymywali Jane Finn, ale nie dowiedzieli się, gdzie ukryła papiery, bo staciła pamięć po tym, jak ją ogłuszyli podczas porwania. A przynajmniej wyjątkowo przekonująco udawała. Kombinowali więc na różne sposoby, jakby jej tę pamięć przywrócić. I w taki oto galimatias wpakowała się parka naszych młodych bohaterów.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Kilka miesięcy temu postanowiłem zapoznać się z twórczością Agathy Christie systematycznie i w porządku chronologicznym. Debiutancka "Tajemnicza historia w Styles" jednak nie przypadła mi do gustu a wręcz zmęczyła. Mój zapał szybko więc opadł więc, ale "Tajemniczy przeciwnik" przekonał mnie do kontynuowania szczytnego dzieła. ;-) Ocena (po zaokragleniu w górę): 5,0/6.

Cytaty:
– "I tak jest zawsze, kiedy mówi się prawdę. Nikt w nią nie chce uwierzyć" – skonstatowała Tuppence.
– "Rewolucji nie można robić bez uczciwych ludzi. Ale bardzo szybko należy się ich pozbyć." – stwierdza jeden z prokomunistycznych spiskowców.

Zobacz też:
Agatki moje