Dodany: 29.11.2015 21:13|Autor: Rbit

Rbita lektury listopada 2015

117. Złe dni (Gołubiew Antoni) (5,0)
Pierwszy tom opisuje rządy Bolesława Chrobrego w Czechach. Ten oceniłbym na 4,0. Tom drugi to już pierwsza wojna Bolesława z królem Niemiec Henrykiem II. Oceniłbym na 6,0. Świetny, naturalistyczny obraz walk oraz zniszczeń jakie niesie ze sobą wojna. Zniszczeń fizycznych, jak też w psychice wojów, czy też mieszkańców spustoszonych ziem. Czytając rozdział w którym dziesiątka wojów na zasieku powstrzymuje najeźdźców najpierw pomyślałem, że to takie "Na zachodzie bez zmian" tylko 900 lat wcześniej, druga myśl - że gdyby kraj Polan przemianować na Meekhan lub Westeros cykl Gołubiewa nie dość, że mógłby stać się bestsellerem, to jeszcze pokazałby jak dużo taki Wegner powinien się jeszcze pisania uczyć.

118. Sołdat: Od Leningradu do Berlina: Frontowa prawda w opowieści szeregowego żołnierza Armii Czerwonej (Nikulin Nikołaj) (4,0)
Kolejna dobra pozycja z serii "Karty historii" ( Karty Historii [PWN] ). Wspomnienia czerwonoarmisty - inteligenta zaskoczyły mnie szczerością, pokazaniem ogromu bezmyślności, okrucieństwa, skali gwałtów. Jako, że pisał to Rosjanin jest to tym bardziej znaczące.

119. Związek żydowskich policjantów (Chabon Michael) (5,0)
Bardzo dobra powieść obyczajowa umiejscowiona w żydowskim środowisku. A że przy okazji kryminał noir w rzeczywistości alternatywnej - tym lepiej. Trochę tylko szkoda, że zgarnięcie najważniejszych światowych nagród fantastycznych (Hugo, Nebula) zamknęło tą opowieść o Żydach na Alasce w getcie SF.

120. Kliknij mnie! (Yoon Salina) (3,0)
Książka aktywnosciowa. Zdecydowanie słabsza niż którakolwiek autorstwa Tullet Hervé

121. Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa)) (2,0)
Literacka słabizna uwodząca głównie tych czytelników, którzy zgadzają się z filozofią autorki. Kilka słów ode mnie w czytatce: Pluskwy i herosi, czyli kilka uwag o doktrynerstwie "Atlasa zbuntowanego"

122. Zapach księżyca (Flukowski Stefan) (3,5)
Zbiorek czterech opowiadań. Pierwsze, tytułowe, pokazuje wydarzenia widziane z perspektywy czterech różnych mężczyzn, z których każdy w inny sposób postrzega księżyc. Kolejne dwa: "Sen psa" i "Sen kota" atrakcyjne chyba tylko dla kolekcjonerów zwierzęcych ciekawostek literackich. Najlepsze i zapadające w pamięć było studium powieściowe "Zabić lisa", w którym walka starej gospodyni Nagiętkowej z lisem, toczona w obronie kur, staje się symbolem zmagań dobra ze złem.