Dodany: 28.11.2009 16:21|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Książka: Wroniec
Dukaj Jacek

W krainie Wrońca

Dukaj potrafi zaskoczyć. Od wysublimowanych "Innych pieśni", przez niezwykłą "Perfekcyjną niedoskonałość", do fantastycznego, szkoda, że niedocenionego przez "koryfeuszy" literatury "Lodu". A teraz napisał bajkę o naszym kraju i jednym z epizodów egzystencji ówczesnego ludu.

Oto tytułowy Wroniec, Bubeki, Enesy i Milipanty, które są i nie są wytworami wyobraźni dziecka, małego Adasia, bohatera baśni. To również twory poprzedniego systemu, "jedynie słusznej drogi", "naukowo dowiedzionego" systemu, który miał nas uszczęśliwić, a wydał przeciętność, obojętność i bylejakość. W baśni Dukaja te cechy są wręcz złowrogie - przytłaczają i rozlewają się fizycznie w jego świecie strasznych stworów. A te stwory, to wielu z nas.

Oto kolejny opis tego, o czym opowieści słuchają nasze dzieci i młodzież jak współczesnej bajki. W takim razie dlaczego by jej nie napisać? I jest, trochę smutna, okropnie szara, przesycona beznadziejnością opowieść o chłopcu, któremu Wroniec, a więc samo Zło, zabrał najbliższych.

Za górami, za lasami... zaczynają się baśnie wielu ludów, a ta Dukajowa powinna chyba zaczynać się słowami: "niedawno, niedawno temu, za kurtyną ludzkiego szaleństwa...". Baśnie potrafią być smutne, a że okrutne, to się wie.

Użytkownik: verdiana 01.12.2009 16:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Dukaj potrafi zaskoczyć. ... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
A mnie się podobały ilustracje. Tekst taki sobie, nic szczególnego, ale ilustracje... mmm... cudowności! Moja ocena jest głównie dla grafika.
Użytkownik: moremore 03.03.2010 19:12 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie się podobały ilust... | verdiana
Tak, ja też mam w pamięci te niezwykłe obrazki, fantastyczne! Bez nich sama książka pewnie by mnie tak nie cieszyła. O ile pomysł włożenia tematu w konwencję baśni bardzo jest ciekawy i oryginalny, to jednak podczas czytania łapałam się na zniecierpliwieniu. Za tę oryginalność ujęcia dałam Dukajowi 4, za ilustracje dodatkowe 0,5 punktu :)
Użytkownik: foreignerpoland 01.04.2010 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Dukaj potrafi zaskoczyć. ... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Mnie zaskoczyła ta metafora systemu, jaką przedstawił Dukaj, jest ona zarazem też prosta. Aż mnie przerażenie bierze, że to, jak pokazał czasy stanu wojennego Dukaj, że to wszystko działo się naprawdę, ale nie było tak przerażająco-baśniowo, jak we "Wrońcu"; może nawet było jeszcze gorzej, bo to pozostanie jedynie całkiem dobrą powieść, i ta powieść mnie zachęciła, bym sięgnął do innych pozycji Dukaja.
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 03.04.2010 08:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie zaskoczyła ta metafo... | foreignerpoland
To będzie ciekawe doświadczenie. "Wroniec" odbiega nieco od głównego nurtu zainteresowań Dukaja, niemniej widać w nim talent Autora. Proponuję zacząć od "Lodu". To duże wyzwanie.