Dodany: 29.12.2014 15:15|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Lista bestsellerów empik.com

Świąteczny tydzień przyniósł duże przetasowania na liście bestsellerów. Co prawda na pierwszym miejscu niewzruszenie trwa „Zniszcz ten dziennik”, ale dalej dzieje się naprawdę dużo. Z "niebytu" (spoza pierwszej dwudziestki) do czołówki wskoczyły aż 4 tytuły i obecność każdego z nich można uznać za niespodziankę (może poza Cejrowskim, który ma w naszym kraju sporą grupę wiernych czytelników). I jest to niespodzianka "na plus", bo są to książki naprawdę intrygujące.

1. „Zniszcz ten dziennik” (Keri Smith) - bez zmian

To juz się robi nudne - od kilku tygodni na czele książkowych przebojów znajduje się "czytelniczy żart" (inna sprawa, że sam dziennik to bardzo fajny pomysł). Mam nadzieję, że wraz z zakończeniem sezonu na prezenty, zmaleje też jego popularność.

2. „Szału nie ma, jest Rak” (Katarzyna Jabłońska) - awans spoza pierwszej dwudziestki

Rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim, który w ciągu jedenastu lat swojego kapłaństwa stworzył domowe hospicjum, budował od podstaw hospicjum stacjonarne, organizował „Areopagi etyczne” (warsztaty dla studentów medycyny) i pracował z "niełatwymi" uczniami. Po zdiagnozowaniu raka mózgu nie poddał się i stara się kontynuować swoją pracę, bo jak sam mówi chciałby przed śmiercią zrobić jeszcze coś pożytecznego.

3. „Love, Rosie” (Cecelia Ahern) - spadek o 1 miejsce

"Wyciskacz łez" opowiadający o przyjaźni i miłości. Książka dostępna w Polsce od 8 lat, która obecną reedycję, awans na wysokie miejsce listy przebojów i nowy tytuł (wcześniej znaliśmy ją jako „Na końcu tęczy") zawdzięcza premierze kinowego filmu.

4. „Wyspa na prerii” (Wojciech Cejrowski) - awans spoza pierwszej dwudziestki

WC Kowboj opisuje Południe Stanów Zjednoczonych, które bardzo różni się od metropolii takich jak Nowy Jork czy Chicago. Kto lubi styl opowiadania Wojciecha Cejrowskiego, ten będzie zadowolony.

5. „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” (Mariusz Urbanek) - awans spoza pierwszej dwudziestki

Burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe słynnych członków tzw. lwowskiej szkoły matematycznej (m.in. Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki), przedstawione na tle zmian politycznych i kulturalnych dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i czasów powojennych.

6. „Jadłonomia. Kuchnia roślinna" (Marta Dymek) - awans o 7 miejsc

7. „Księgi Jakubowe” (Olga Tokarczuk) - awans o 3 miejsca

8. „Ameryka po kaWałku” (Marek Wałkuski) - spadek o 4 miejsca

9.  „Michael Jordan. Życie”  (Roland Lazenby) - spadek o 6 miejsc

10. „Success and Change” (Mateusz Grzesiak) - awans spoza pierwszej dwudziestki

Oprac. PD

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.12.2014 22:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Świąteczny tydzień przyn... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
O ile cały ranking nie jest zwyczajnym humbugiem, rozpowszechnianym przez Empik, to awans książki Cejrowskiego jest swego rodzaju paradoksem. Tydzień czy dwa temu trafiłem bowiem na ryjbuku na filmik, na którym Cejrowski odradzał - otwarcie mówiąc, że to jest dla niego strzał w stopę - kupowanie "Wyspy na prerii" w sieci Empik właśnie. Wszystko oczywiście ze względu na "świąteczny bojkot Empiku", związany z "twarzami akcji", tj. Nergalem i M. Czubaszek. No i kto mi to wytłumaczy? Oczywiście najprostszą odpowiedzią jest to, że zarówno bojkot jak i apel Cejrowskiego trafiły do niezbyt szerokiego grona odbiorców...
Użytkownik: Szeba 30.12.2014 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: O ile cały ranking nie je... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wielu ludzi nawet nie wiedziało, że był taki spór, a prezent trzeba kupić (a w okolicy tylko empik). Cejrowski jest popularny i czytany, i kupowany - zawsze był, temat też ok, no i książka ładnie wydana, a może ją nawet empik ładnie ułożył i wyłożył przy wejściu, jak np. najnowszego Twardocha - w ilościach hurtowych i w promocyjnej cenie, rzeczywiście aż dziwne, że się nie załapał do tego zestawienia. Może to jest liczona sprzedaż ciągła od pczątku na koniec danego tygodnia, a nie tylko z tego jednego tygodnia?
Użytkownik: lobos99 29.12.2014 23:19 napisał(a):
Ciekawe że w zestawieniu brakuje jakiejkolwiek fantastyki, chociaż niedawno miał premierę 'Marsjanin' Andy'ego Weira i 'Igrzyska śmierci' w filmowej okładce. Nie widzę także ostatniej książki Szczepana Twardocha, już nie pamiętam tytułu...