Dodany: 26.04.2014 15:25|Autor: armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!

Ogólne> Matury

Witam, potrzebuję pomocy!

Witam moi drodzy. Mam do Was prośbę. Czy ktoś z Was kiedykolwiek czytał może książkę, w której ukazana jest prasa, lub telewizja ? Chodzi mi o to, że któryś z tych czynników miał wpływ na bohatera, tzn. mogą być np. książki o propagandzie, jaką szerzy telewizja, czy prasa, cokolwiek. Może być też np. że telewizja, czy prasa zrujnowała komuś życie, coś w ten deseń. Proszę o odpowiedź, jeśli ktoś ogarniał coś takiego. Dodam, że mój temat brzmi: Wpływ prasy, telewizji i internetu na stosunek i spojrzenie człowieka do otaczającego go świata, zaprezentuj na wybranych tekstach kultury. Wziąłem ,,Rok 1984'' Orwella i film Chatroom, a potrzebuję jeszcze czegoś. Ktoś pomoże ? :)
Użytkownik: Rbit 26.04.2014 15:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam moi drodzy. Mam do ... | armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Absolutnie podstawowa pozycja w tym temacie: Utracona cześć Katarzyny Blum albo Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić (Böll Heinrich)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 26.04.2014 15:59 napisał(a):
Coś się znajdzie:
Telefrenia (Redliński Edward) (w skrócie: kształtowanie świadomości człowieka przez telewizję i prasę)
Idol (Joncour Serge) ("szary człowiek" wybrany na bohatera telewizyjnego "reality show")
Jestem najprzystojniejszym mężczyzną świata (Massarotto Cyril) (nieco podobna historia - bardzo przystojny chłopak wykreowany przez koncern medialny na "bóstwo" i spowodowane tym komplikacje w jego życiu; ujęcie nieco bardziej ironiczne niż w poprzedniej pozycji, i z wtrętami metafizycznymi)
Aaa, i jeszcze - najgłośniejszy polski romans internetowy przecież:
S@motność w Sieci (Wiśniewski Janusz Leon)
Użytkownik: armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 26.04.2014 16:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Coś się znajdzie: Telefr... | dot59Opiekun BiblioNETki
Czyli czy literatura podmiotu może wygladac tak:

1. Chatroom - ten film, o osobie, ktora w sieci podaje sie za kogos kim nie jest

2. Telefrenia

3 Flesz zbiorowy

4. Utracona Cześć Katarzyny

?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 26.04.2014 17:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyli czy literatura podm... | armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Jak najbardziej. Nie wiem, jak z literaturą przedmiotu, tu chyba będziesz się musiał oprzeć raczej na recenzjach prasowych (i ewentualnie internetowych, jeśli Twój polonista takowe dopuszcza) omawianych pozycji, bo za wyjątkiem nr 4 to nowości, które raczej nie doczekały się jeszcze miejsca w podręcznikach i opracowaniach. Ogólnie do tematu pewnie nadałoby się coś prof. Godzica:
Godzic Wiesław,
w kwestii internetu np.:
Psychologia Internetu (Wallace Patricia).
Użytkownik: armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 26.04.2014 18:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak najbardziej. Nie wiem... | dot59Opiekun BiblioNETki
czyli w literaturze przedmiotu musze umiescic opracowania podanych dziel ? bo np. wydaje mi sie ze moge wziac tez inne rzeczy ktore omawiaja zagadnienia wlasnie takie jak rpasa internet i telewizja, moga byc inne, czy musza byc w jakikolwiek sposob polaczone z literatura podmiotu ?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 26.04.2014 18:22 napisał(a):
Odpowiedź na: czyli w literaturze przed... | armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
To wszystko zależy od podejścia nauczyciela; generalnie przydają się jednak jakieś źródła, wspierające Twoją tezę odnośnie przekazu zawartego w danym tekście kultury. Wszyscy moi spokrewnieni i zaprzyjaźnieni maturzyści z czegoś podobnego korzystali, z tym że w kilku przypadkach nauczyciel kategorycznie wymagał przynajmniej jednego opracowania/recenzji każdego z omawianych tekstów, i to na papierze, niektórzy dopuszczali recenzje internetowe. Oczywiście pozycje teoretyczne, na podstawie których możesz wspomóc swoje rozważania, są też jak najbardziej na miejscu - dlatego Ci takowe podsunęłam. Zapytaj polonistę, jakie ma wymagania w tej kwestii, może akurat to wystarczy.
Użytkownik: Marylek 26.04.2014 20:02 napisał(a):
Jeśli chodzi o literaturę przedmiotu, przyszło mi do głowy to: Teleogłupianie: O zgubnych skutkach oglądania telewizji (nie tylko przez dzieci) (Desmurget Michel)
Użytkownik: modem2 26.04.2014 16:17 napisał(a):
Flesz: Zbiorowy akt popświadomości (Samson Hanna) [genialne, polecam, i świetnie pasuje do tematu, a krótkie;) - bo chyba dość późno jest, no nie?;)]
Diabeł ubiera się u Prady (Weisberger Lauren)
Gorzkie prawdy (Lodge David)

Tak przy okazji: Zrobił nam się fajny temat, czyli książki dotyczące mediów. Bardzo ciekawe. Zróbmy ciąg dalszy listy - już niekoniecznie pod kątem matury i jej konkretnego tematu.
A może przenieść ten temat? Gdzie? Do zagadnień tematycznych?
Użytkownik: armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 26.04.2014 18:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Flesz: Zbiorowy akt popśw... | modem2
flesz i telefrenia są idealne, jesli można to jeszcze jakiś film co do internetu bym propsił, bo muszą być 3 utwory... koleżanka ma ten temat i wzięła salę samobójców, ja znalazłem ten chatroom, ale nie wiem czy to najtrafniejszy wybór :)
Użytkownik: lutek01 26.04.2014 18:21 napisał(a):
Odpowiedź na: flesz i telefrenia są ide... | armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Jeśli film, to zdecydowanie "Sala samobójców".
Użytkownik: armand44{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 26.04.2014 18:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli film, to zdecydowan... | lutek01
sala samobójców odpada, bo koleżanka wzięła to samo :)
Użytkownik: modem2 26.04.2014 18:25 napisał(a):
Może "Idiokracja". I "Truman Show", ale tego znam tylko kawałki, więc niech ktoś potwierdzi.
Użytkownik: Marylek 26.04.2014 20:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Może "Idiokracja". I "Tru... | modem2
"Truman Show" zdecydowanie tak!
Użytkownik: Stephanie 26.04.2014 17:31 napisał(a):
Zakłócenia w eterze (Shaw Irwin)
Użytkownik: MarekPoProstuMarek 26.04.2014 20:36 napisał(a):
Witam, może "No Logo" autorstwa Naomi Klein by Ci pomogło? Jest jeszcze taki film produkcji niemieckiej "Regulatorzy" jeśli dobrze pamiętam tytuł.