Dodany: 15.04.2009 15:27|Autor: Bibliomisiek

Książki i okolice> Pisarze> Druon Maurice (Kessel Maurice)

Maurice Druon zmarł 14 IV 2009 r.

Francuski pisarz i polityk Maurice Druon zmarł we wtorek w wieku 90 lat - poinformowała Helene Carrere d'Encausse z Akademii Francuskiej.

Druon urodził się w Paryżu 23 kwietnia 1918 roku; pochodził z rodziny o bogatych tradycjach literackich i rosyjskich korzeniach.

Polskim czytelnikom znany jest przede wszystkim jako autor powieści o francuskich królach z dynastii Kapetyngów - "Królowie przeklęci".

"Powieść jest ucztą dla pasjonatów, lekturą rzetelną, zaopatrzona w dokładne przypisy i noty biograficzne. Miejsce pomiędzy suchymi faktami zapisanymi przez kronikarzy Druon wypełnił uczuciami, ożywił papierowe postacie z przeszłości. "Król z żelaza" jest równocześnie powieścią historyczną i frapującą opowieścią o ludzkich namiętnościach.", pisała w recenzji "Król z żelaza" Dorota Smoleń.

Otrzymał nagrodę Goncourtów za powieść "Les grandes familles" (fr. Wielkie rodziny) oraz wiele innych wyróżnień literackich.

Na początku lat 70. był ministrem kultury. W 1966 roku został członkiem Akademii Francuskiej.

Podczas wojny był aktywnym członkiem ruchu oporu. Wraz z Josephem Kesselem napisał "Pieśń partyzantów" (fr: Le Chant des partisans), która stała się hymnem francuskiej partyzantki.

[onet.pl]
Użytkownik: maricz 15.04.2009 18:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Francuski pisarz i polity... | Bibliomisiek
Napisał najpiękniejsze powieści historyczne, jakie w życiu czytałam. Mistrz gatunku. Wielki talent i wielka strata.
Użytkownik: Thomas Percy 21.04.2009 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Francuski pisarz i polity... | Bibliomisiek
Zmarł mój mistrz. Szkoda, że już więcej nic nie napisze. Szkoda, że nie zdążyłem spotkać się z nim osobiście.