Dodany: 12.01.2009 01:29|Autor: hburdon

Czytatnik: Cytatnik

1 osoba poleca ten tekst.

Zbigniew Raszewski, "Listy do Małgorzaty Musierowicz"


1. „Myślę, że pisarz powinien uważnie słuchać krytyki. Ale kierować się powinien swoim rozumem i swoim wyczuciem. Kiedy wyszło »Ogniem i mieczem«, wszyscy Polacy zrozumieli, że stało się coś ważnego. Była to pełnia Pozytywizmu. Pozytywiści mieli doskonałą krytykę literacką, która natychmiast zabrała głos, stwierdziła, że autor jest bardzo utalentowany, ale popełnia rozliczne błędy natury politycznej, społecznej, historycznej i estetycznej. Zabawne, że te pretensje przeważnie były słuszne. Sienkiewicz tak się nimi przejął, że do bardzo wielu z nich zastosował się w »Potopie«. Z takim rezultatem, że powstała wprawdzie znów bardzo dobra powieść, ale już bez tego dzikiego piękna, którym jest przepojone »Ogniem i mieczem«. Więc bardzo Panią proszę, Pani Małgorzato, niech Pani ich słucha, bo to jest zawsze ważne dla pisarza, ale niech się Pani do tego nie stosuje.” (40-41)

Dwie uwagi. Pierwsza: zawsze wolałam „Potop” od „Ogniem i mieczem”. (Z ciekawości zerkam w biblionetkowe oceny: »Ogniem i mieczem« 4,62; »Potop« 4,43.) Widać już w wieku szczenięcym byłam niewrażliwa na owe „dzikie piękno”, podobnie jak pozytywistyczni krytycy. Nie wiem, czego konkretnie dotyczyły ich zarzuty, ale „Potop” ma dużo ciekawszych bohaterów (zwłaszcza w pojedynku Kmicic vs Skrzetuski ten ostatni wypada blado); dlatego też wątek, podobny w gruncie rzeczy do ognioimieczowego, rozwija się dużo ciekawiej.

Druga uwaga to w zasadzie moje przemyślenia po lekturze „Sprężyny”; zbyt mikre, żeby ulepić z nich recenzję, wcisnę je więc tutaj ukradkiem. „Sprężyna” zdaje się być odpowiedzią na wiele zastrzeżeń w stosunku do poprzedniej części Jeżycjady – „Czarnej polewki”. Nie wiem, czy autorka postanowiła się z pewnych rzeczy wycofać z własnej inicjatywy, czy też pod wpływem krytycznych recenzji i wypowiedzi wielbicielek, wycofanie jest jednak wyraźnie widoczne. I tak na przykład Ignaś, w „Czarnej polewce” rażący donosicielstwem, w „Sprężynie” postanawia się zrehabilitować.

„Niech tak zostanie, pomyślał Ignacy Grzegorz. Józef nazywał go zawsze kablarzem i donosicielem. He, he. Ciekawe. Ciekawe, co to będzie dalej. He, he, he.” [1]

„- (…) No więc? O co chodzi?
- O to, czy powiesz mojemu tacie.
- Ja? – zdumiał się niezmiernie Ignaś. – Jak ty mu nie powiesz, to ja tym bardziej. Jeszcze by pomyślał, że lekceważę jego zakazy. Tak jak ty. A poza tym, co ja niby jestem, jakiś kablarz? – zapytał.
A na to Józinek:
- Nie, no skąd.
- No właśnie. He, he.” [2]

Krytykowany był pochopny związek Laury z Wolfim w „Czarnej polewce” – okazuje się w „Sprężynie”, że Laura dążyła do małżeństwa z czystej przekory. Krytykowany był ogólny brak ambicji bohaterek – okazuje się, że Laura jest bardzo ambitna, chce zostać śpiewaczką. Krytykowany był upadek dziadka Ignacego; degrengolada zostaje złożona na karb wieku.

„- Rozumiem. Powiadamiasz mnie, że wszyscy o mnie gadają za moimi plecami, ale tego, co mówią, nie chcesz mi w swej chwalebnej dyskrecji zdradzić. Cóż. I tak się domyślam. Na pewno mówią, że jestem anachronicznym dziwakiem i zrzędą.
- Że anachronicznym – nie słyszałam – odparła Łusia prawdomównie. – Ale rzeczywiście ostatnio mówili, że dziwaczysz i zrzędzisz, bo się po prostu starzejesz…” [3]

Wreszcie krytykowana była Gabriela za brak umiejętności wychowawczych i wynikające zeń problemy Laury. Cała „Sprężyna” zaś jest w gruncie rzeczy laurką dla Gabrieli.

Problem w tym, że – nie wiem, czy mi się to podoba. A raczej: zupełnie nie chce mi się to podobać; choć uczciwie podejrzewam, że moja niechęć do „Sprężyny” może być spowodowana przywiązaniem do najwcześniejszych części cyklu. Profesor Raszewski dał mi jednak nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek wywnętrzania się z tych dylematów i niepewności – patrz cytaty nr 2 i 3, dowodzące, że szczere opinie czytelników są pisarzowi potrzebne do życia bardziej niż woda i powietrze.

[1] M. Musierowicz, „Sprężyna”, Akapit Press 2008, s. 116
[2] Ib. s. 117
[3] Ib. s. 14

2. „W tych sprawach nikt nie powinien autora do niczego namawiać. Por. mój list o Sienkiewiczu i krytyce. Ale wolno się wywnętrzać.” (64)

3. „Co autor zrobi z wyczytanymi o sobie opiniami, to jego sprawa, on wie najlepiej. Ale opinie musi mieć i muszą być uczciwe, inaczej nie będzie miał rzeczywistego kontaktu z czytelnikami, a kontakt to jedna z sił napędowych literatury.” (134)

4. „Czy zna Pani Bible de Jérusalem? To jest to! Równie zachwycająca w cichej jak w głośnej lekturze. Zasada niezłomna: jeśli są do wyboru dwa wyrażenia, jedno (być może) bliższe oryginału a drugie lepiej zakotwiczone w dzisiejszym życiu, autorzy niechybnie wybiorą to drugie, choćby się ociupiną oddalali od realiów tamtej epoki czy też ducha Greki. Ale zawsze w takim wypadku wyczuwa się głęboki namysł, nie ma epatowania. Natomiast zawsze jest troska o potoczystość, wszystkie opisy i dialogi muszą brzmieć tak, jak by dzisiaj powstały. Oczywiście, i tam czuje się rękę poety: w celności wysłowienia, w kadencji zdań, w nieporównanej prostocie stylu. Bardzo w tej chwili potrzebny jest Polakom taki przekład.” (90-91)

5. „Z przyjemnością dowiaduję się, że p. Staś ma już dziesięć ukończonych przekładów z Szekspira, a więc nie tylko ich poziomem imponuje, ale i tempem swojej pracy. Zapewne Pani wie, że jest już na ten temat anegdota. Prof. Kott przybywa do p. Stasia w odwiedziny. Tatuś zajęty. A co robi? Tłumaczy Szekspira. To ja poczekam.” (149)

6. „Mój Profesor uważał, że powieść jest z natury gatunkiem krytycznym wobec rzeczywistości. Tak jak poemat – jego zdaniem – zrodził się z zachwytu dla rzeczywistości.” (93)

------
Z. Raszewski, „Listy do Małgorzaty Musierowicz”, Znak 1994

Listy do Małgorzaty Musierowicz (Raszewski Zbigniew)
Sprężyna (Musierowicz Małgorzata)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 5121
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: Monika.W 12.01.2009 15:44 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. „Myślę, że pisarz powi... | hburdon
W pełni się zgadzam, że Musierowicz poczytała sobie głosy krytyczne, przemyślała i "Sprężyna" jest już inna. Nawet o tym pisałam już.
Natomiast co do wpływu tegoż "zastosowania się" na jej twórczość - zgodzić się nie mogę. "Sprężyna" nadaje się do czytania i nie irytuje - jak irytowała "Czarna polewka". Ignacy dalej trzyma klasę i poziom (który utracił (na szczęscie chwilowo) w Polewce, bohaterowie nie są tacy biało-czarni (Ignacy Grzegorz, Łusia, Józinek). Nawet Laura zaczyna mieć ludzkie cechy:).
Cieszę się zatem, że Musierowicz rad Profesora Raszewskiego nie posłuchała.
Zaś co do Sienkiewicza czytałam wyłącznie Pana Wołodyjowskiego i wynudziłam się śmiertelnie. No ale może dlatego, że miałam wtedy jakieś 23 lata.
Użytkownik: hburdon 12.01.2009 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: W pełni się zgadzam, że M... | Monika.W
Co do "Sprężyny" i "Polewki" - masz rację, "S" nadaje się do czytania i nie irytuje, i z innymi twoimi uwagami też się zgadzam. "Polewka" to był jak dla mnie kompletny wypadek przy pracy.

Z tym stosowaniem się - mam wrażenie, że pan Profesor trochę sobie żartował. No bo co to znaczy: uważnie słuchać, ale zupełnie nie stosować się - tak się nie da. I niby nie chciał na Musierowicz wpływać, ale w listach tyle jest jego (przedziwnych czasem) pomysłów, z których tylko nieliczne zostały w Jeżycjadzie wykorzystane (Aniela niosąca pod pachą "Krótką historię teatru").

W kwestii Sienkiewicza wreszcie - "Potop" jest naprawdę najlepszy. :)
Użytkownik: Czytelnik_Kasia 12.01.2009 20:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do "Sprężyny"... | hburdon
Potop jest najlepszy?
Mam nadzieję. Właśnie czytam. Lektura :-) Jak narazie, nie jest źle.
A co do Musierowicz - zgadza się z Wami. Sprężyna, po CZarnej polewce, znowu jest taka... musierowiczowa :)
Użytkownik: Monika.W 12.01.2009 22:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do "Sprężyny"... | hburdon
Jakoś mnie nie zachęciłaś do Trylogii. Przepraszam:) Nuda Pana Wołodyjowskiego była okrutna.
Użytkownik: hburdon 14.01.2009 14:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakoś mnie nie zachęciłaś... | Monika.W
Szkoda, szkoda! Ale faktycznie, "Trylogię" najlepiej czytać (po raz pierwszy) mając lat naście.

A gdzie pisałaś o "Sprężynie"?
Użytkownik: Monika.W 15.01.2009 13:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Szkoda, szkoda! Ale fakty... | hburdon
O "Sprężynie" było tutaj:
[artykuł niedostępny]
Użytkownik: hburdon 15.01.2009 13:34 napisał(a):
Odpowiedź na: O "Sprężynie" b... | Monika.W
O, dziękuję ci. Przed przeczytaniem książki raczej starałam się omijać wątki jej poświęcone, ewentualnie przeglądać je nieuważnie - bardzo nie lubię spojlerów. :)

Jedną rzecz tam napisałaś, o której zapomniałam, a pasuje mi do listy, więc sobie zacytuję tutaj:

"- nie ma słowa o tym, że ten, kto ma pieniądze jest złym, plytkim, podłym kapitalistą. Przeciwnie - widać, że Borejkowie radzą sobie coraz lepiej, jest im dobrze w tej ryecyzwistości, rozwijają się ich kariery i biznesy (wszak Ziutek począł się na Copacabanie, fiu, fiu...:)."

No właśnie - zwłaszcza Pulpecji powodzi się tak, że pozazdrościć, toż ona konie hoduje, kapitalistka arystokratyczna! :) I fantastycznie, dobrych kapitalistów naprawdę w Jeżycjadzie brakowało.
Użytkownik: McAgnes 14.01.2009 14:24 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. „Myślę, że pisarz powi... | hburdon
"Listy..." są cudowne, dziękuję, Haniu, jeszcze raz. Już się zresztą rozglądam za tym, żeby mieć na własność, a zasadniczo to żeby mieć i pożyczyć mamie do czytania. Bo są takie książki, które kupuję z myślą o niej - "Listy do MM" znakomicie się nadają.
Użytkownik: hburdon 15.01.2009 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: "Listy..." są c... | McAgnes
Gdybyś miała jakieś ładne cytaty, możesz się dopisać, proszę bardzo. :)

A Profesora możesz mamie pożyczyć, nie ma problemu, chociaż pragnienie posiadania też rozumiem. :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: