Dodany: 08.12.2008 23:59|Autor: cordelia

Czytatnik: Lectura longa, vita brevis

1 osoba poleca ten tekst.

Labirynt z wyjściem czy bez?


Oto kilka cytatów z "Labiryntu samotności" Octavio Paza (Labirynt samotności (Paz Octavio)), a dokładniej z apendyksu ("Dialektyka samtoności"), który jest w moim odczuciu najlepszy (najbardziej uniwersalny) z całej książki.

"Samotność, która jest zasadniczym stanem naszego życia, staje przed nami jako próba i czyściec, po których zakończeniu zniknie udręka i nietrwałość. Pełnia, połączenie, które jest spokojem i szczęściem, pogodzenie ze światem czekają nas na końcu labiryntu samotności."
[s. 207]

"[…] Człowiek dojrzały zaatakowany przez chorobę samotności stanowi w bogatych epokach anomalię. Częstotliwość, z jaką obecnie spotyka się ten rodzaj samotników, wskazuje na poważny stan naszych chorób. W epoce wspólnej pracy, wspólnych śpiewów, wspólnych przyjemności człowiek jest bardziej samotny niż kiedykolwiek. Człowiek dzisiejszy nie oddaje się niczemu, co robi. Zawsze jego cząstka, ta najgłębsza, pozostaje nietknięta i czujna. W wieku czynu człowiek szpieguje sam siebie. Praca, jedyne współczesne bóstwo, przestała być twórcza. Bezcelowa, nieustanna praca odpowiada bezcelowemu życiu współczesnego społeczeństwa. A samotność, którą rodzi, rozprzężona samotność hoteli, urzędów, warsztatów i kin, nie jest próbą, która doskonaliłaby duszę, koniecznym czyśćcem. Jest całkowitym skazaniem, zwierciadłem świata bez wyjścia."
[s. 218]

"Poczucie samotności, nostalgia za ciałem, z którego zostaliśmy wyrwani, jest nostalgią przestrzeni. Według koncepcji bardzo dawnej, a występującej u prawie wszystkich narodów, owa przestrzeń to nic innego jak środek świata, „pępek” kosmosu."
[s. 222]

"Wiele bliskoznacznych pojęć przyczyniło się do uczynienia z Labiryntu jednego z symboli mitycznych najbardziej płodnych i znaczących: istnienie w środku uświęconego obrębu talizmanu czy jakiegokolwiek przedmiotu zdolnego przywrócić zdrowie czy wolność narodowi; obecność bohatera lub świętego, który po odbyciu pokuty i obrzędach oczyszczenia, jakie prawie zawsze zawierają okres odosobnienia, przenika do labiryntu czy zaczarowanego pałacu; powrót, bądź to by założyć Miasto, bądź to by je ocalić czy zbawić."
[s. 223]

Źródło: Octavio Paz, "Labirynt samotności", tłum. Jan Zych, Wydawnictwo Literackie, 1991

Zatem jest wyjście z labiryntu, a przynajmniej można mieć na nie nadzieję. Tylko kim jest się, wychodząc? Również bohater "Pachnidła" Süskinda spędził długi czas w odosobnieniu, zanim stał się mordercą. A Minotaur w "Domu Asteriona" Borgesa? Także w "Twórcy" Borges daje do zrozumienia, że tytułowy bohater, autor "Iliady" i "Odysei", jest mitologicznym potworem biegającym po galeriach w poszukiwaniu ofiary. Zatem wybitność, która czeka u wyjścia z labiryntu samotności, to wybitność monstrum? Ach, ten nieszczęśliwy potwór w Borgesowskim labiryncie, skarżący się, że nie potrafi zginąć w ciżbie, choćby domagała się tego jego skromność!

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 4723
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: Bozena 09.12.2008 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Oto kilka cytatów z "Labi... | cordelia
Samotność, wyjście z labiryntu? Bardzo ciekawy temat.

Już w cytatach, wszystkich, które wybrałaś odczuwa się klasę O. Paza, cordelio; jeśli przeczytam książkę, wrócę – tu. Tymczasem trafiona.:)


Użytkownik: Bozena 28.01.2009 12:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Oto kilka cytatów z "Labi... | cordelia
Na razie tylko cytat, Cordelio.:)

„Nasza samotność ma te same korzenie co uczucie religijne. Jest stanem sieroctwa, niejasną świadomością, że zostaliśmy oderwani od Całości, i żarliwym poszukiwaniem: ucieczką i powrotem, próbą przywrócenia więzów, które nas łączyły ze stworzeniem”. [O. Paz]

Użytkownik: cordelia 30.01.2009 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Na razie tylko cytat, Cor... | Bozena
Widzę, że zaczęłaś od apendyksu :-) Miłej lektury!
Użytkownik: Bozena 01.02.2009 18:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że zaczęłaś od ape... | cordelia
Nie; rzadko mi się zdarza na koniec książki zaglądać, jeśli mam zamiar przeczytać ją całą. Ten cytat - który skojarzył mi się z myślą Václava Havla - jest zaledwie na 19 stronie mojego wydania „Labiryntu samotności”; Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991.

Obecny komentarz - tylko tak - dla skrupulatności, Cordelio.:)
Użytkownik: cordelia 02.02.2009 18:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie; rzadko mi się zdarza... | Bozena
Brzmi jak żywcem z apendyksu wzięte :-) Ale oddałam już "Labirynt...", więc nie mogłam sprawdzić.

Nie lubisz zaglądać na koniec czytanej książki? Mnie zdarza się to często, choć już nie tak często jak w dzieciństwie, kiedy lekturę każdej książki zaczynałam od ostatniego zdania :-))

Ciekawi mnie myśl Havla, z którą skojarzył Ci się ten cytat. Przyznam bez bicia, że zupełnie nie znam jego twórczości.
Użytkownik: Bozena 06.02.2009 03:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Brzmi jak żywcem z apendy... | cordelia
Wklejam, Cordelio, fragment mojego tekstu z dyskusji o prawie moralnym; tekst jest obszerny, a myśl - skojarzona z cytatem z "Labiryntu..." - bardzo krótka. Oto ona:

Jestem świadoma, że przytoczyłam tylko fragmenty listów V. Havla, które - bardzo możliwe - nie pozwalają domyślać się w jakim miejscu jest punkt wyjścia jego rozważań - (a jest to „... wyjściowy stan człowieczeństwa: stan oddzielenia. Odwiązania. Oderwania. Odpadnięcia” [V. Havel]; gdzie narodziny podmiotu ludzkiego są w założeniu - wyrwaniem go z absolutnej integralności) - w efekcie których przyjął on założenie Bytu. Bytu, nie jako faktu, jak piszesz, bo nie da się tego nikomu udowodnić, a właśnie - założenie Bytu - coś „...co jest poza istotą tego »ja«, co jest od niego oddalone i nie jest z nim tożsame"; założenie nie Boga, a Bytu.

A tutaj dyskusja:

www.biblionetka.pl/...
Użytkownik: cordelia 10.02.2009 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Wklejam, Cordelio, fragme... | Bozena
Dziękuję, Olgo. Przeczytałam Twoją czytatkę, a także dyskusję pod nią. Może w najbliższym czasie wtrącę moje trzy grosze... :-)
Użytkownik: Bozena 12.02.2009 03:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję, Olgo. Przeczyta... | cordelia
:)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: