Dodany: 30.09.2008 22:59|Autor:

Książka: Elegancja jeża
Barbery Muriel
Notę wprowadził(a): agnesines

"Elegancja jeża" to literackie ciastko francuskie. Lekkie i treściwe zarazem, wielowarstwowe i słodkie. Rozpływa się w ustach.

Kopciuszek zamieszkał w Paryżu. Ma 54 lata i ukrywa się w stróżówce. Ale to nie stanowi przeszkody dla prawdziwego księcia.

Świat oglądamy z perspektywy zbuntowanej 12-latki i pogodzonej z losem 54-latki. Pierwsza jest córką bogaczy, druga pochodzi z najniższych nizin. One o sobie nie wiedzą, a my stopniowo odkrywamy, jak się w swoich rozważaniach, gustach i opiniach coraz bardziej do siebie zbliżają. Obie są wrażliwe, nieprzeciętnie inteligentne. Lubią być same ze sobą i filozofować. Kochają literaturę i sztukę. Są zafascynowane Japonią. Kiedy więc zjawia się rodowity Japończyk, w dodatku piękny, mądry i bogaty, robi się coraz ciekawiej.

Ta oryginalna i sympatyczna powieść obyczajowa nie jest czytadłem, choć wciąga i świetnie się czyta. Jest raczej... satyrycznym melodramatem, zajmująco opowiedzianym, z wyrazistymi portretami bohaterów, dialogami lekkimi i miejscami zabawnymi, dobrze uchwyconymi sytuacjami. A wszystko rozwija się w kierunku spotkania dusz...

Ale jest to także dialog o Pięknie i Życiu.

O stosunkach międzyludzkich w świecie chaosu kulturowego.
O dobrych obyczajach – w świecie zdominowanym przez chamstwo.
O szlachectwie ducha – w świecie zalewanym przez reklamówki.
O buncie i mądrości.

Dużo tu obserwacji socjologicznych i psychologicznych, rozważań filozoficznych, miniesejów o literaturze, o języku, o sztuce, również sztuce obcowania z drugim człowiekiem.

Coś dla osób lubiących w czytaniu doszukiwać się smaków i smaczków.

Książka przez wiele miesięcy utrzymywała się we Francji na pierwszym miejscu listy bestsellerów.

Muriel Barbery urodziła się w 1969 roku w Casablance w rodzinie nauczycielskiej. Mieszka z mężem, psem i dwoma kotami w Normandii. Przez trzy lata pracowała na uniwersytecie, ale doszła do wniosku, że kariera naukowa jej nie pociąga. Zajmuje się szkoleniem nauczycieli. Od dziecka pożerała książki i pisała, nie przypuszczając, że to może być jej zawód. Pewnego dnia jej mąż, Stéphane, psycholog z zawodu, namówił ją do wysłania na konkurs skończonej właśnie nowelki. Muriel konkurs wygrała.

Nowelka stała się zalążkiem pierwszej powieści – "Une gourmandise" ("Łakomstwo"), która odniosła spory sukces i została przetłumaczona na 12 języków. Jej bohaterem jest krytyk gastronomiczny, pojawiający się także w "Elegancji jeża".

Swoją trzecią książkę, której akcja będzie się rozgrywać w Kyoto, autorka postanowiła napisać w Japonii. Oczywiście wyjedzie tam razem z mężem. "On jest moim natchnieniem. »Elegancja jeża« wyszła spod mojego pióra, ale opisuje jego świat".

[Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2008]

Użytkownik: Phi 10.07.2017 20:42 napisał(a):
Odpowiedź na: "Elegancja jeża" to liter... | agnesines
Kawałek ciekawej prozy, mimo że z deczka snobistyczny. Dla tych, którzy lubią filozofię i Japonię.