Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Elegancja jeża

 • Autor: Barbery Muriel
 • Tytuł oryginalny: L'Élégance du hérisson
 • Język oryginalny: francuski
 • Tłumacz: Stąpor Irena
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2006
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2008
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,72 ; książkę oceniło 58 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): leonka87
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Recenzja nagrodzona!
Tytuł tekstu: Z martwego papieru niech popłynie letni deszcz

Literatura francuska… Nie sposób jej opisać jednym zdaniem, ba, nawet jednej strony byłoby za mało, bo to przecież „Wielki Testament” i „Mały Książę”, „Gargantua i Pantagruel” i „Pani Bovary”, „Nędznicy” i „Cząstki elementarne”, „W poszukiwaniu straconego czasu” i „Colas Breugnon”, „Oskar i pani Róża” i „Germinal”, poezja Baudelaire'a, „Kobieta trzydziestoletnia”, „Tajemnicza wyspa”… Ale bez względu na to, czy lubimy ją całą, czy tylko pojedyncze dzieła, czy czytamy w przekładach, czy w oryginal...

czytaj całość »

data dodania: 2017-12-29, autor: dot59Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Elegancja jeża" to literackie ciastko francuskie. Lekkie i treściwe zarazem, wielowarstwowe i słodkie. Rozpływa się w ustach.

Kopciuszek zamieszkał w Paryżu. Ma 54 lata i ukrywa się w stróżówce. Ale to nie stanowi przeszkody dla prawdziwego księcia.

Świat oglądamy z perspektywy zbuntowanej 12-latki i pogodzonej z losem 54-latki. Pierwsza jest córką bogaczy, druga pochodzi z najniższych nizin. One o sobie nie wiedzą, a my stopniowo odkrywamy, jak się w swoich rozważaniach, gustach i opiniach coraz bardziej do siebie zbliżają. Obie są wrażliwe, nieprzeciętnie inteligentne. Lubią być same ze sobą i filozofować. Kochają literaturę i sztukę. Są zafascynowane Japonią. Kiedy więc zjawia się rodowity Japończyk, w dodatku piękny, mądry i bogaty, robi się coraz ciekawiej.


Ta oryginalna i sympatyczna powieść obyczajowa nie jest czytadłem, choć wciąga i świetnie się czyta. Jest raczej... satyrycznym melodramatem, zajmująco opowiedzianym, z wyrazistymi portretami bohaterów, dialogami lekkimi i miejscami zabawnymi, dobrze uchwyconymi sytuacjami. A wszystko rozwija się w kierunku spotkania dusz...

Ale jest to także dialog o Pięknie i Życiu.

O stosunkach międzyludzkich w świecie chaosu kulturowego.
O dobrych obyczajach – w świecie zdominowanym przez chamstwo.
O szlachectwie ducha – w świecie zalewanym przez reklamówki.
O buncie i mądrości.

Dużo tu obserwacji socjologicznych i psychologicznych, rozważań filozoficznych, miniesejów o literaturze, o języku, o sztuce, również sztuce obcowania z drugim człowiekiem.

Coś dla osób lubiących w czytaniu doszukiwać się smaków i smaczków.

Książka przez wiele miesięcy utrzymywała się we Francji na pierwszym miejscu listy bestsellerów.


Muriel Barbery urodziła się w 1969 roku w Casablance w rodzinie nauczycielskiej. Mieszka z mężem, psem i dwoma kotami w Normandii. Przez trzy lata pracowała na uniwersytecie, ale doszła do wniosku, że kariera naukowa jej nie pociąga. Zajmuje się szkoleniem nauczycieli. Od dziecka pożerała książki i pisała, nie przypuszczając, że to może być jej zawód. Pewnego dnia jej mąż, Stéphane, psycholog z zawodu, namówił ją do wysłania na konkurs skończonej właśnie nowelki. Muriel konkurs wygrała.

Nowelka stała się zalążkiem pierwszej powieści – "Une gourmandise" ("Łakomstwo"), która odniosła spory sukces i została przetłumaczona na 12 języków. Jej bohaterem jest krytyk gastronomiczny, pojawiający się także w "Elegancji jeża".

Swoją trzecią książkę, której akcja będzie się rozgrywać w Kyoto, autorka postanowiła napisać w Japonii. Oczywiście wyjedzie tam razem z mężem. "On jest moim natchnieniem. »Elegancja jeża« wyszła spod mojego pióra, ale opisuje jego świat".

[Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2008]

czytaj całość »

data dodania: 2008-09-30, autor: agnesines, komentarzy: 1

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku