Dodany: 02.06.2008 15:43|Autor:

Książka: Wszystko za życie
Krakauer Jon
Notę wprowadził(a): nisha

Nie twierdzę, że jestem bezstronnym biografem. Dziwna historia McCandlessa poruszyła we mnie strunę, która nie pozwoliła mi przejść obojętnie obok jego tragedii. Starałem się - mam nadzieję, że skutecznie - minimalizować obecność autora. Ale winien jestem czytelnikowi ostrzeżenie: przeplatam opowieść o McCandlessie fragmentami zapisków z własnej młodości. Robię tak w nadziei, że moje osobiste doświadczenia rzucą jakieś światło na jego tajemniczą historię.

Jon Krakauer

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność. W swym poruszającym reportażu Jon Krakauer idzie śladami młodego mężczyzny, który zafascynowany powieściami Jacka Londona, postanawia niczym współczesny wędrowny asceta przemierzyć samotnie Amerykę, by dotrzeć na Alaskę.

Na podstawie wspomnień jego przyjaciół i ludzi, których spotkał po drodze, a także jego dziennika, autor kreśli intrygujący portret idealisty i samotnika. Człowieka, który budził sympatię wszystkich napotkanych osób, ale zarazem nie zawahał się narazić swojej rodziny na cierpienie, który z całą świadomością podjął decyzję o ryzykownej wędrówce, ale nie potrafił zapobiec jej tragicznemu finałowi.

Czy trwająca cztery lata podróż była tylko młodzieńczą ucieczką od odpowiedzialności i trudnych relacji z najbliższymi? A może Chris poszedł tą samą drogą, którą wybrali przed nim Budda, święty Franciszek, Thoreau i wielu innych wędrowców, pragnących - choćby za najwyższą cenę - całkowitego wyzwolenia?

[Prószyński i S-ka, 2008]

Użytkownik: reniferze 13.10.2018 20:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie twierdzę, że jestem b... | nisha
Lubię czytać Krakauera. Mimo pewnej melancholii unika on patosu, nie ocenia, nie narzuca swojego zdania. I niewątpliwie ma talent do ciekawych historii.